on se aika omituinen juttu, että niitä lito-oravan-jätöksiä löytyy keskeltä 60 000 asukkaan taaajamaa, mutte ei esimerkiksi maaseudun rauhasta, kuten kyrönmaalta, laihialta tai korsholmasta.
en väitä, että joku kuskaa niiä tänne Vaasaan mutta eikö seinäjoelle ole yksi tälläinen jätösten "kuljettamis"-tapaus tai sen epäilys?
en väitä, että joku kuskaa niiä tänne Vaasaan mutta eikö seinäjoelle ole yksi tälläinen jätösten "kuljettamis"-tapaus tai sen epäilys?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Etkö ole itse nähnyt liito-oravia Vaasassa ja mikä asiassa on omituista. Itse olen nähnyt niitä kymmeniä kertoja eri puolilla kaupunkia. Erityisesti kesällä ja aamuyöllä.
eijkö liito-oravia suojella juuri niiden harvinaisuuden vuoksi. Jos niitä näkyy joka lenkille, ne ovat yhtä yleisiä kuin harakat. Ei muuta kuin pesäpuut kumoon, kun noita kerran tuntuu riittävän!
kapakasta kotiin kömpiessäsi? oletko muuten varma että ne ovat liito oravia? nehän voivat olla valepukuisia ufoja.
Präntöön torilta sivan rappusillta on löytyny lepakkoliito oravan köntsää ja viikset,Artsin kylläkin