Mulle sattui pari viikkoa sitten onnettomuus. Sääri murtui muutamasta kohdasta ja nilkka . Murtumat olivat pirstaleisia. Nyt mut on nauloittettu melko tiuhaan. Miten olette kuntoutuneet pirstalemurtumista ? Kuinka kauan paraneminen kestää ? Kerokaa kokemuksianne. Kiitän.
Sääri -ja nilkkamurtuma
7
5079
Vastaukset
- HM64
Moi,riippuu aika paljon minkä ikäinen olet.yleensä siinä menee noin pari kuukautta.minkälainen kipsi sinulla on jalassa tällä hetkellä,ja kuinka kauan juodut vielä liikkumaan varaamatta yhtään jalkaan..?itselläni murtui polvi noin vuosi sitten ja siinä meni noin 3kk.voit laittaa vaikka meiliä minulle,varmaan aika pitkää tällä hetkellä[email protected] pikaista paranemista sinulle..
- miten _
lähtee luutumaan. Voi olla pitkäaikainenkin vaiva.
- kuten yhdelle
tutulle.
Murtuma ei lähtenyt luutumaan kunnolla hoidoista huolimatta. Lopulta jalka amputoitiin polven alapuolelta säärestä.
- Päälleajettu
Tavallisesti kyllä pitäisi n. 3 kk mennä kipsin kanssa. Yleensä se riippuu siitä, että minkälainen murtumisraja on, kuinka paljon on ikää ja miten hyvin verenkierto toimii. Yleensä vaakasuoraan murtuneet sääret paranee hyvin alle 30-40 vuotiailla. Verenkierrolla on hyvin olennainen merkitys luutumiseen, joten sen toivoisi myös olevan hyvä. Nuoren verenkierto on yleensä oikein hyvä. Pahimpia asioita on sitten osteoporoosi eli luukato - se on sairaus, missä luutuminen vaikeutuu merkittävästi.
Itselläni on kestänyt nyt noin 3 vuotta ja alkaa pikku hiljaan näyttämään hyvältä. Verisuoniston ja luun murtumistavan kanssa ollut vaikeuksia. Olen nuori, en polta ja enkä kärsi osteoporoosista, mutta jouduttiin tekemään lihassiirros, jonka johdosta verisuonisto meni ihan uuteen uskoon. - bimalleolaarimurtuma
Hei!
Mulla murtui nilkka maaliskuun alussa, kehräsluut meni hajalle molemmilta puolilta nilkkaa. Pirstaleisia murtumia olivat ja leikkauksessa laitettiin ruuvia ruuvin perään.. Kun sitten luin jalka kipsissä murtumista ja ihmisten kokemuksista netistä, kauhistuin. Jotkut povailivat monen vuoden vaivaa ja itkua.
Mulla tyssäs suurimmat kivut kolmeen viikkoon, enkä oo sen jälkeen syönyt särkylääkkeitä jalkani takia. Paraneminen lähti hyvin liikkeelle kipsin (6 vk) poiston jälkeen.
Nilkka ei vielä näin (vajaa kolme kuukautta onnettomuudesta) aivan normaali oo, mutta paljon parempi kuin ikinä uskalsin kuvitella. Kävelen normaalisti ja pystyn jo hyppelemäänkin nilkan varassa. Olen onnekas, kun olen parantunut näin hyvin, sitä en kiellä, mutta omalla kuntoutusaktivaatiolla (ja normaalipainolla) lienee osuutta asiaan. Vaikka en ikinä oo ollut himoliikkuja, oon nyt kävellyt joka päivä 4 kilsaa tai vaihtoehtoisesti polkenut kuntopyörää 10 km. (tietty aloitin kipsin poiston jälkeen ihan kilometristä)
Kyllä se sullakin siitä vielä jalaksi muuttuu. :)Pidä mieli korkealla ja keksi jotain kivaa tekemistä, koska henkinen ja sosiaalinen hyvinvointi heijastuu fyysiseenkin puoleen yllättävän paljon.
Paaljon voimia sulle! Ja lupaa itselles jo nyt kuntouttaa jalkaa, kunhan pääset kipsistä eroon.- rinkaa
Onnea sinulle, joka sait todella asiantuntevaa apua! Toivottavasti kävely sujuu jo hyvin.Minulla myös sama vamma, mutta kolme vuotta liki kulunut, enkä vieläkään saa kenkiä mahtumaan, siis murtuneen nilkan jalkaan.Kukaan ei halua ottaa vastuuta hoidosta,joka mielestäni alunperin "pieleen". Mitä nyt tekisin?Minusta tehtiin totaalinen invalidi, joka katselee vain ikkunasta ulos ja kaipaa entistä liikkumistaan ja aktiviteettiaan.
- punajalka
rinkaa kirjoitti:
Onnea sinulle, joka sait todella asiantuntevaa apua! Toivottavasti kävely sujuu jo hyvin.Minulla myös sama vamma, mutta kolme vuotta liki kulunut, enkä vieläkään saa kenkiä mahtumaan, siis murtuneen nilkan jalkaan.Kukaan ei halua ottaa vastuuta hoidosta,joka mielestäni alunperin "pieleen". Mitä nyt tekisin?Minusta tehtiin totaalinen invalidi, joka katselee vain ikkunasta ulos ja kaipaa entistä liikkumistaan ja aktiviteettiaan.
Hei kohtalotoverit. Samat kävi minulle noin neljä viikkoa sitten. Jalka jouduttiin leikkaamaan ja siellä on laatta ruuvia ja pikkinaulaa, joka poistetaan 8: n viikon jälkeen. Nyt saan varata jo toista viikkkoa puolella varauksella. Jalka on ajoittain kipeä ja turpoaa kovasti vielä, öisin nukkuminen hankalaa kun ei hyvää asentoa löydy jalalle millään.. Luutuminen oli lähtenyt hyvin edistymään röntgentutkimuksen mukaan kahden viikon jälkeen tapahtuneesta. Minua askarruttaa tällä hetkelä enemmän kipsin sisäinen maailma ja siellä nilkan sivuilla olevien tikkien tai klipsien poiston jälkeen alkaneet tuntemukset. Haavat olivat hyvän näkoisiä kipsisaappaan vaihdon yhteydessä, mutta nyt kun kävelen enemmän tuntuu kuin saapaan sisään kiedottu harsosukka hiertäisi koko ajan. Olen jo miettinyt meneväni näyttämään jalkaa sairaalaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991556Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131246- 2341243
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen2701132Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi1791013- 1411010
Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151009Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81999Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie33842- 74839