Mulla OR:n kaiutin setti, joka iältään n. 5-10v. Bassoa puuttuu. Jotain Yamahan subbareita olen katsellut, mutta en tiedä millainen subbarin kuuluisi olla tuohon sarjaan.
Keskikaiutin: OR-C100
. Magneettisuojatut coax-elementit
. Tehonkesto 50W jatkuva, 80 W musiikki
. lmpedanssi 8 ohmia
. Jakotaajuus 3500Hz
. Taajuusvaste 50Hz-20kHz
Etukaiuttimet: OR-L320
. 2-tie bassorefleksikaiutin
. Tehonkesto 60W jatkuva, 120W musiikki
. lmpedanssi 8 ohmia
. 205 mm bassokartio
. 25 mm diskanttikalotti
. Jakotaajuus 3500Hz
. Taajuusvaste 50Hz-20kHz
. Herkkyys 90dB
Takakaiuttimet: OR-S202 Mk3
. 2-tie suljettu rakenne
. Tehonkesto 50W jatkuva, 80W musiikki
. lmpedanssi 8 ohmia
. Jakotaajuus 3500Hz
. Taajuusvaste 70Hz-20kHz
Minkälainen subbari hyvä OR-kaiuttimille?
4
2046
Vastaukset
- Virittelijä
Vaiheen portaaton säätö on ominaisuus, josta on todella hyötyä, kun subbarin toistoa sovitetaan muuhun kaiutinkalustoon. Esimerkiksi Chorus Vertigo XLS-mallissa on portaaton vaiheensäätö.
http://www.chorus.fi/view.php?page=document&document_id=638&anonymous=chorus&popup=1&info=ok
Tuossa XLS:ssä on myös riittävän alhaalta suodattava, säädettävä alipäästösuodin, joka leikkaa säädettyä korkeammat äänet subbarilta pois. Suotimeen jyrkyys on 24dB oktaaville, mikä on hyvä. Liian loiva voi aiheuttaa ongelmia.
Toinen kysymys on sitten se, kuinka paljon on valmis sijoittamaan, eli mikä on vaatimustaso. Jos haluaa mitoiltaan pienen kotelon, toiston laadussa ja äänen määrässä on rajoituksia suurempiin verrattuna. Mm. särö kasvaa. Kotelon tukevuus on aina hyvästä, ja asiaa voi testailla vaikkapa sormella koputtelemalla.
Tuolla on paljon mittauksia ja asiaa subbareista:
http://www.dvdplaza.fi/forums/forumdisplay.php?s=b2e32f842fefaa72292b1e376f4cdcbb&f=157
"Zipman" on nimimerkki, joka on tehnyt mittaukset.
Tuolla on näköjään XLS-tarjous, 499€:
http://www.laatulaite.com/chorus.htm - polyglass
Minulla itsellä on OR-L320 pääkaiuttimet ja niitä soitan pioneerin 5.1 viritinvahvistimella ja Focal polyglass v2 13" auto subwoofer ja sille vahvistimena käytän Focus Acoustic FX-1500D ja hyvin soi winapista musiikki bassontoisto on mielettömän hyvä! Varsinkin kun kuuntele trancee ja teknoa ja drum and bass ja jotain metallia niin kyllä on hyvä äänen laatu.
- germanari
Mulla on myös OR-L320 kajarit plus:
PHilips AG 901622 putkivahvistin (1964),
Toshiba XR-J9 vanha cd soitin (1986),
ja ääni on USKOMATTOMAN PEHMEÄN LAISKA MUKAVA LÄMMIN LUONNOLLINEN NOTKEA SIELUKAS JA TÄYTELÄINEN ÄÄNI, jonka tekee tuo putkikone philips jonka sain periaatteessa ilmaseksi !!!
olen onnellinen mies ! ostakaa pojat putkikone , digi koneet tappaa äänen ! - tietoa löytyy
hei ! itselläni kokemusta samaisesta peerless xls 12 elementistä. Paras kotelo kyseiselle elementeille ei ole mikään refleksi tai passiivilla toteutettu ratkaisu.
Ehdottomasti parasta ääntä musiikille sekä elokuville haluavalle on rakentaa dipolina tai pelkästään sellaisenaan asennettuna ilman koteloita. Itse olen päätynyt hyvään ja helppoon ratkaisuun rakentamalla subille lattialle neliön mallisen kehikon joka on väljempi kuin itse elementti, kehikon koolla ei ole merkitystä. Sen jälkeen kehikon voi joko pultata lattiaan kiinni tai laittaa 50 kg painoja kehikon päälle. Tämän jälkeen elementti tiputetaan kehikon sisälle vapaasti makaamaan kartio lattiaan päin, siis kartio lattiassa kiinni ja johdot tietysti liitettynä valmiiksi elementtiin. Nyt elementti makaa lattialla kehikon sisällä väljästi kolisten musiikin tahdissa tai elokuvien temmellyksessä kuitenkaan karkaamatta vaeltelemaan pitkin huonetta. Sen takia kehikko rakennetaan kyseiselle elementille hieman väljäksi, jotta elementillä on hieman tilaa vaellella kehikon sisällä ja myös tuuletus pelaa paremmin.
Tälläisellä asennuksella on myös muita etuja, joista tärkein on ettei elementtiä tarvitse ruuvata kiinni mitenkään ja toisekseen elementti pääsee jäähtymään isommassakin luukutuksessa avonaisen kotelorakenteensa ansiosta. Myös matalan kotelon toteutus on yksi etu koska kehikosta ei tarvitse tehdä kuin n. 250 mm korkea. Ratkaisuna myös tälläinen kotelorakenne on luova ja ei aivan jokaisella tule vastaan samanlaista koteloratkaisua. Myös elementillä on tilaa liikkua.
Joten ehdottomasti kannattaa harkita kyseisen kehikkorakenteella olevan subbarin käyttöa musiikille sekä elokuville. Sointia ei voi paremmin kuvailla kuin sanoilla ilmava ja eksoottinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3047675Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne855999Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1673548Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee322007Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1951901Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san211785- 361609
- 441484
- 221431
Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?
Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan661416