Tarkoitukseni olisi maaluuttaa auto puoliksi eli ovenkahvoista alaspäin ns. laine kuviolla! Eli kysynkin onko auto mahdollista maalauttaa pelkkä tuo alaosa siististi ettei tarvitsi maalata koko autoa uudestaan! Ja tarkoitus olisi maalauttaa vielä siihen värien saumakohtaan jonkinlainen "nauha" kuvia!
Ja vielä paljonko tälläinen maalaus maksaa? Ilman että teen itse pohja työt ja että maalari tekee pohjatyöt! Pohja töissä pitäisi myös poistaa vähän ruostetta (ei hitsattavaa)!
Ja vielä paljonko tälläinen maalaus maksaa? Ilman että teen itse pohja työt ja että maalari tekee pohjatyöt! Pohja töissä pitäisi myös poistaa vähän ruostetta (ei hitsattavaa)!
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.google.fi/search?hl=fi&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=auton maalaus&spell=1
kovinkaan paljoa apua! Olen etsinyt kyllä googlen kautta, mutta mistään ei löydy hinnastoa!
Mutta vihjeenä se oli lähinnä että voit sitten tai käydä kyselee mitä maksaa, onhan tämä vanhanaikaista mutta kuten sanoin niin minkäs teet.
ensinnäkin kannattaa maalauttaa koko auto.
meillä maksaa koko auton maalausn noin:1500-2000e riippuen maalista tietty jos joutuu jotain 900e(L)maaleja tilaan nii hinta on tietty suurempi
No meillä maksaa koko auton maalaus pohjatöineen päivineen noin 1500-2500 e jos on edes jotenkin kohtuukuntoinen pinta. Muuten voi nousta jopa 2500-4500 e asti jos on todella surkea pinta.
Ja maalaus on mahdollista toteuttaa puolivälistä jos asiakas niin haluaa, mutta jos meinasit että siihen maali rajaan tehdään jotkut straippaukset, niin se voi olla saman hintasta kuin koko auton ylimaalaus.
Riippu ihan tapauksesta ja mitä sitten haluaa. Helpointa on kun otat auton ja menet näyttämään ja kyselemään eri maalaamoista hintoja.
Ja vinkki: halvalla ei oikeasti ikinä saa hyvää maalausta ja pohjatyötä se on fakta, ellei joku kaveri tai vastaava tee sitä. Mutta voin kertoa et aineet ja maalit ei ole todellakaan halpoja, ja pohjatyöt on aikaa vievää hommaa joka tuo yleensä suurimman hinnan maalaukseen. Ja hyvä maalari tekee aina pohjat itse eikä ota sellasia autoja maalattavaksi missä on joku muu tehnyt itse pohjat. Silloin voi maalari ottaa vastuun maalipinnasta.
elikkä, mulla on pohjat tehtynä ja nyt mietin et kestääks se ajaa maalarille..
ei kait se ole moksiskaan?