Tuleeko näistä jonkinlaisia rangaistuksia, jos todetaan kiusallaan tehdyiksi ja perättömiksi. Turhaa sossujen juoksuttamista, kun oikeaakin hätää on paljon
Aiheettomat lastensuojeluilmoitukset!
mami2208
4754
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mutta mielestäni yhteiskunnalle aiheutuvien todellisten kulujen korvaaminen pitäisi olla vähimmäisrangaistus.
Sinänsähän tietysti epäilyttävissä tapauksissa pitää pystyä tekemään tutkintapyyntö, mutta jos nämä ovat toistuvia ja selkeästi keksittyä kiusantekoa niin silloin pitäisi kyllä jakaa sanktioitakin.
... luotettavia dokumentteja perättömyydestä sekä tiedossa ilmoittajan nimi niin asialle voidaan tehdä jotakin. Toisaalta nykylaki antaa mahdollisuuden ilmoittaa myön niemttömänä ja kaikkiin ilmoituksiin on sosiaaliviranomaisen tartuttava.
Oikeuteen mentäessä perättömyyden perusteella, saat tietää ilmoittajan, mikäli on ennen kieltänyt julkistamista nimeään. Jos ei ole halunnut kertoa nimeään, on tilanne hankalampi. Toisaalta, jos haluaa jostakin tehdä jatkuvasti perättömiä ilmoituksia, on varmaankin joku syy siihen. Ja silloin luultavasti myös ilmoituksen kohteella on vankka aavistus ilmoittajasta.
Meillä päin ei "sossu" puutu edes aiheellisiin ilmoituksiin, eli luultavasti aikaa menee näiden aiheettomien parissa.
Jos olet joutunut aiheettoman ilmoittelun kohteeksi, ota rohkeasti yhteyttä sosiaalitoimeen ja vaadit saada asialle päätöksen, vaikka sitten menemällä oikeuden eteen ratkaisemaan sitä. Josko sitten sossu antaisi ilmoittajalle palautteen ja kertoisi, että huoli on turhaa, koska perheessä ei ole havaittu ilmoituksen mukaisia ongelmia.
Kaikkea ei tarvitse sietää!
ovat myös sitä varten, että saat oikeaa tietoa ja ohjausta, suosittelen.
Kunnianloukkaus on rikos. On lukuisia tapauksia Suomessakin, että tuomio on tullut, mikäli todisteet ovat riittäneet oikeuslaitokselle. Kivusta ja kärsimyksestä on saatu myös korvauksia.
Jos ylitsesi kävellään, sinulla on ainakin kaksi vaihto-ehtoa, kumman valitset?
olemme tehneet poliisille ilmoituksen. Poliisi puolustaa rikosilmoituksen tekemättäjättämistä lapsille koituvista liian rankoista kuulusteluista.
No, tässä yhteiskunnassa on niin paljon vääryyttä, että laki ei todellakaan ole kaiken kattava saatikka sen jokaisen pykälän noudattamisen velvoittamista edes virkamiehiltä. Kuka niistä jaksaa valittaa esim. lääninhallitukselle.
Sekaisin menneitä ihmisiä on tässäkin maassa ihan tarpeeksi, jotka voivat tehdä mielivaltaista kiusaa kanssaihmisilleen esim. perättömiä lastensuojeluilmiantoja. Täytyy vaan omalta osalta pitää huolen, ettei ole missään tekemisissä näiden kanssa
Toteutuuko tällä tavoin peräänkuulutettu lasten oikeus.... No, EI TODELLAKAAN...