kuin me muutkin, tämän kertoo media tänään kuin aikaisemminkin. Nyt näistä ongelmista uutisioi iltalehdet ja Helsingin Sanomat tänään
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200805047603164_uu.shtml
Täällä on ollut kovat keskustelut aiheesta ja yleisesti ottaen täällä kirjoittajien mielestä on syytelty poliisia turhaan. Joku oli jopa valmis keräämään kolehtia, jos poliisi joutuu maksumieheksi. Niinkö vahva usko meillä on poliisin uskottavuuteen?
Minut kasvatettiin lapsena pelkäämään poliisia. Olin äitini mielestä liian vilkas ja yksi pelotuskeino oli poliisi. Kuitenkin elämäni varrella olen saanut pelkoni karsittua, sillä tunnen heitä harrastusten ja työni kautta. Mutta he ovat tavallisia ihmisiä eli he tekevät samoja virheitä kuin me muutkin eli ei virka edellytä sitä, että oma persoona katoaa. Ihminen on mikä on, oli hänellä kulissina sitten vaikka poliisin virkapuku. Tietenkin tämä on enemmän kuin valitettavaa. Ja meistä moni haluaa uskoa siihen, että virkavalta kuin politiikot toimivat oikein ja näyttävät meille hyvää esimerkkiä kuinka kulkea lain oikealla puolella.
En kadehdi heidän työtään... kytätä humalaisia autoilijoita ja raahata heitä verikokeisiin jne. He tekevät arvokasta työtä ja osa heistä on vain lainrikkojia kuten me tavalliset kansalaisetkin. Mutta poliisi voi jatkaa toimiaan kaikesta huolimatta monta kertaa, kun toiset poliisivirkamiehet sen päättävät. Se ei ole oikein.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200805047603166_uu.shtml
Näin kauniina kesäpäivänä on todettava vain, että ei kaikki ole sitä miltä näyttää/luulee.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200805047603164_uu.shtml
Täällä on ollut kovat keskustelut aiheesta ja yleisesti ottaen täällä kirjoittajien mielestä on syytelty poliisia turhaan. Joku oli jopa valmis keräämään kolehtia, jos poliisi joutuu maksumieheksi. Niinkö vahva usko meillä on poliisin uskottavuuteen?
Minut kasvatettiin lapsena pelkäämään poliisia. Olin äitini mielestä liian vilkas ja yksi pelotuskeino oli poliisi. Kuitenkin elämäni varrella olen saanut pelkoni karsittua, sillä tunnen heitä harrastusten ja työni kautta. Mutta he ovat tavallisia ihmisiä eli he tekevät samoja virheitä kuin me muutkin eli ei virka edellytä sitä, että oma persoona katoaa. Ihminen on mikä on, oli hänellä kulissina sitten vaikka poliisin virkapuku. Tietenkin tämä on enemmän kuin valitettavaa. Ja meistä moni haluaa uskoa siihen, että virkavalta kuin politiikot toimivat oikein ja näyttävät meille hyvää esimerkkiä kuinka kulkea lain oikealla puolella.
En kadehdi heidän työtään... kytätä humalaisia autoilijoita ja raahata heitä verikokeisiin jne. He tekevät arvokasta työtä ja osa heistä on vain lainrikkojia kuten me tavalliset kansalaisetkin. Mutta poliisi voi jatkaa toimiaan kaikesta huolimatta monta kertaa, kun toiset poliisivirkamiehet sen päättävät. Se ei ole oikein.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200805047603166_uu.shtml
Näin kauniina kesäpäivänä on todettava vain, että ei kaikki ole sitä miltä näyttää/luulee.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Erityisesti laittamastasi (alemmasta) linkistä paistoi silmiin seuraava teksti: "Periaatteessa poliisi palaa rikoksen jälkeen entiseen työhönsä."
Aika jännä juttu: vaikka poliisi tekee rikoksen se unohdetaan. Nakkivaras on silti AINA varas! On syytä epäillä jne.
Aloittamasi keskustelu on hyvä! Milloinkohan imatralaiset kansainvälistyvät ja avaavat silmänsä? Nythän imatralaiset tampiot luulevat poliisia erehtymättömäksi! Ei se mitään, imatra on aina kuiteskin imatra ja täällä tosi tyhmää porukkaa:(
Eihän muualla tyhmyydet läpi menisikään kuin imatralla!!??
Mietis itse...esim. poliisi pahoinpitelee vaimonsa tämän provosoidessa...palaa työhönsä. Mitä hän tekee kun asiakas räyhää hänelle? Jatkuuko sama käsittely muidenkin osalta. Aika uskaliasta, jos annetaan jatkaa...
Itse olen usein miettinyt, että miksi ihmisiä kuolee esim. juoppotutkiin niin paljon? Hakkaako poliisi pidätysputkissa inhoamiaan ihmisiä? Millaisia ihmisiä poliisit pohjimmiltaan ovat? Onko ihmisten kauhukertomukset poliiseista sittenkään aina tuulesta temmattuja?
Nyt kun poliiseista vielä on pulaa, voi hyvinkin olla että palkataan "rimaa hipoen" olevia työntekijöitä ja nämä sitten pääsevät toteuttamaan itseään sairaalla tavalla pidätystilanteissa jne. Kuuleman mukaan etenkin nuoret virkaintoiset poliisit saattavat joskus mennä virkainnossaan vähän yli! Mutta kaikki tämähän on vain puskaradion kautta kuultua eikä siis luotettavaa. Se minkä poliisisetä julkisuuteen päästää, SE ON AINA TOTTA JA LUOTETTAVAA!
Jos ihminen pidätään on hänen vaikea todistaa saamaansa huonoa kohtelua. Näin oli ennen, mutta onneksi nyt on toisin. Nyt poliisit käräyttelevät toinen toisiaan ja tämä lisää meidän kansalaisten oikeusturvaa. Enää poliisikaan ei ole turvassa ilmiannoilta, kateus työpaikoista ja ylennyksistä on astunut kehiin. Siksi nyt tulevaisuudessa saamme lukea entistä enemmän poliisien tekemistä virheistä ja rikoksista.
Luulivathan ihmiset vielä 1500- luvulla Paaviakin erehtymättömäksi:)) Enää ei luulla, miksiköhän? Nooh, imatralaiset vielä ehkä luulevat, mutta ehkä tännekin takapajulaan joskus tietoa tulee. Ehkä??!!
"Poliisin väkivaltaisuus on samanlaista kuin muidenkin kansalaisten. Hän hakkaa, potkii, repii tai tönii toista. Vuosittain poliisien epäillään syyllistyvän kymmeniin pahoinpitelyihin."
POLIISI ON EREHTYMÄTÖN, POLIISIIN PITÄÄ USKOA AINA, POLIISI EI TEE VIRHEITÄ, EI KUKAAN SAA VÄÄRÄÄ TUOMIOTA: Imatralaiset luetteko yleensä valtakunnan tason lehtiä?
Kuopion käräjäoikeus tuomitsi perjantaina sakkorangaistukseen poliisin, joka piti puukkoa rikoksesta epäillyn miehen kaulalla.
Tuomio tuli virkavelvollisuuden rikkomisesta ja laittomasta uhkauksesta. 44-vuotias vanhempi konstaapeli sai 40 päiväsakkoa, mikä tekee 760 euroa. Lisäksi hänet velvoitettiin korvaamaan 49-vuotiaalle uhrille henkisestä kärsimyksestä 400 euroa.
Tapaus sattui Siilinjärvellä kesällä 2005, kun poliisipartio tutki polkupyörävarkauksia eräässä talossa. Poliisimies otti puukon pois asunnossa nukkuneelta mieheltä ja meni sitten puhuttamaan vanhaa tuttavaansa.
Mies ja todistajat kertoivat, että poliisi kielsi häntä valehtelemasta ja piti samalla puukkoa uhkaavasti lyhyen aikaa. Uhri kertoi järkyttyneensä kohtelusta.
Poliisimies kiisti syytteen kokonaan, mutta käräjäoikeus piti paikalla olleiden todistajien kertomuksia luotettavina. Oikeuden mukaan poliisi oli hetkellisesti menettänyt harkintakykynsä.
kyllä kuopion poliisit, niin eräskin olikohan se turunen,muutti kertomusta,kun kolari paikalla vm 2016juhanuksena, sattui nokka kolari, toinen osa puoli,iisalmesta, anni heiskane,ajoi suoraan minun päälle,paikalla paikalla molenmat poliisi anneheiskanen sanoivat että syy oli tmän tytön, jälkeen päin muuttivat,kertomusta molenmat ja että minä olisin ajanut,vasenmalla kaistalla,seko päitä molemat,lanketin heille 30vuoden epä onnen vuosia,hirveitä rikollisiä,kun ne tekee nuin niin varmasti tekevät muillekin ihmisille,poliisin ura on ohi,se ei tule enää takaisin sama anni heiskaselle ,siemettäjä,pahoja onnen vuosia tulossa 30 onnea
rikolliset poliisit, pitää heti erottaa, mut tämä sakki ylenpää tahoa myöten, ovat ,hyvä veli järjästelmää, jos tapahtuu,kolari niin ottakaa muualta toditaja,poliisiin ei voi suomessa luottaa.
Ei poliisi ole sen kummempi kuin kukaan muukaan. Kyllä niistä tälläkin kylällä herkullisia juttuja tiedetään. Saas nähdä, milloin päätyvät tälle palstalle asti. Ehkä joku vahingoissa lipsauttaa..hih hih
Lind kovasti arvosteli poliisin toimintaa ja väitti olevansa syytön. Tämän palstan ihmiset vaan hokivat et ei poliisi tee rikoksia tai virheitä (ihan kuin koulutetu apinat). Nyt poliisin virheet ja rikokset ovat jo iltasanomissa. Onko Lind siis oikeassa? Jos iltasanomien(kin) mukaan poliisi on yhtä vajavainen kuin kuka tahansa meistä, niin silloinhan Lindin kohdalla on voinut tapahtua paljonkin virheitä (ja ehkä jopa väärin tuomittu). Miksi(köhän) tämä tuntuu joillekin imatralaisille käsittämättömälle?
Laitanpa vielä (kiusallani) linkin tuohon Lindin artikkeliin
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000000232&posting=22000000034654675
Jokainenhan voi miettiä omalle kohdalleen: Jos takavarikoidaan auto ja palautetaan tuossa kunnossa niin olisiko tyytyväinen poliisin toimintaan?
Tyytyväinen! Etenkään jos kyseisen auton omistaja Sattuu olemaan VERON ALAISESSA PALKKA TYÖSSÄ! Ja kaiken kukkuraksi maalais järjellä ajateltuna omalla "selkänahalla" sen hankkinut, ja maksanut! Sellaisella olisi kyllä oikeus olla vittuuntunut poliisiin.
että hän olisi syytön, eihän sitä kukaan usko. Olen lukenut lukemattomia kertoja, kuinka hän on kouluja käymätön vrt. poliisi on käynyt poliisikoulun, siis Lind syyllinen. Hänet on joskus tuomittu, poliisien tuomiot pidetään paljolti salassa ja heidän annetaan jatkaa samaa työtä. Lind osaa kirjoittaa ja puhua, siis eihän hän voi olla syytön...Nämä kaikki häneen kohdistuneet syytökset ovat olleet naurettavia.
Suomihan on maa, joka on arvostettu maailmalla luku-ja kirjoitustaidostaan. Siihen täällä pyritään, että kaikki nuo taidot täällä oppisivat.
Ja mitä vielä, kun täällä herkutellaan hänen tuomiollaan viikkokausia, hän yrittää todistaa olevansa syytön. Hänpä ei saa sitä tehdä, vaan kirjoitukset poistetaan.
Onko niin ettei syyttömällä ole mitään oikeuksia puolustaa itseään, ei kukaan kerää hänelle kolehtia kuin polisiien tekemille rikoksille.
Tiedoksi vain, ettei sellaista rahaa ole keksittykkään, jolla tämä syytös voitaisiin syyttömälle korvata.
Joskus ihmettelen käräjäoikeuden päätöksiä, kun ihmishenkikin on korvattavissa rahalla.
Tuominnut poliisi vaan käräjäoikeus.
poliisin esitutkinnan perusteella sekä oikeudessa tulleiden kuulemisen perusteella.
Jos poliisien esitutkinta on ollut puutteellinen ja Imatran poliisi ei toimittanut heidän hallussaan olevaa tärkeätä tietoa, niin voidaan katsoa, että käräjäoikeudella oli päätöstä tehdessä puutteellinen aineisto.
Mielenkiintoista on, että Imatran poliisi, joka tutki autojuttua, onkin yllättäen sairaslomalla. Joensuun poliisin yksi asiaa tutkinut poliisi on siirretty toisiin tehtäviin...erikoista?
Erikoisen asiasta tekee se, että Lintti erikoisella seurueellaan teki erikoisen petoksen. Lintti taas on saanut jo kahdesti erikoiset tuomiot. Huumeista ja Lahdessa vielä erikoisemmasta asiasta. Näinhän täällä on kerrottu. Aika erikoista. No erikoistahan on se, että poliisi on aina syyttännyt erikoisen syytöntä miestä. Todella erikoista tosiaan.
Niin ja mielenkiintoista. L-M on sentään king. Kuinka sellaista voidaan syyttää. Mielenkiintoista joo todellakin mielenkiintoista. Ja auto oli mielenkiintoinen. Siinähän oli mielenkiintoiset vanteetkin. Mielenkiintoista, miten poliisia ei syytetä mielenkiintoisen auton mielenkiintoisesta tärvelystä. Niin ja olihan kyse vanhan "sairaan" ihmisen autosta, jonka mielenkiintoisia kuvia näimme mielenkiintoisen ihmisen sivuilta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000000232&posting=22000000031493641
Onx täällä joku sisäinen piiri-toiminta?
Mielenkiintoisia tapauksia
http://www.skannerilehti.net/cgi-bin/cgiwrap/skalehti/sauna/YaBB.pl?action=display&board=turtek&num=1103651164&start=30
http://www.skannerilehti.net/cgi-bin/cgiwrap/skalehti/sauna/YaBB.pl?board=turtek&action=display&num=1103651164&start=0
Tänään olikin mediassa poliisien rötöstelyä oikein monikossa, ja päivä on vielä nuori.
Joensuun käräjäoikeus tuomitsi sakkoihin 36-vuotiaan vanhemman konstaapelin, joka oli hoitanut työtehtäviään 2 promillen lärveissä.
Puhallutuksen jälkeen kaveri lähetettiin kotiin lepäämään. Seuraavana päivänä tämä vanhempi konstaapeli soitti työpaikalleen ja uhkasi puhelimessa tappaa esimiehensä.
Vanhempi konstaapeli maksaa toilailuistaan keskimääräisen reilun ylinopeussakon verran, 1000 euroa.
Miestä ei ole vielä potkittu pois poliisivoimista. Mitäs sitä pienistä. Ampumaharjoituksiin vaan tuollainenkin sekopää.
Tuosta linkistä löytyy "iltalukemista" kaikille niille urpoille, jotka luulee poliisia erehtymättömäksi! Puoli imatraa siis voi seuraavat pari viikkoa saada hyvän unen linkistä saatavista kirjoituksista:))
Ja paskan jauhanta, vaan jatkuuuuuuuu.
Eikö poliisia saa virkamiehenä arvostella, niinkö?
Suomalainen Poliisi ei ole degenoroitunut pelkästään sukunsa vuoksi vaan myös tuttavien ja tutun tuttavien takia, jos poliisin tuttu hakkaa ihmisen on se sen hakatun vika että niin kävi, hakattu olikin ihminen jonka saikin hakata kun poliisin tuttu teki sen.
Sairasta eikö totta !!!!
Uskon että tämän palstan lukijoita kiinnostaa..
Latta on heitetty !
Niin metsä vastaa
kun hallunisaattiot haluaa !
M...o omalla nimellä niin kuin ennenkin.(hymyilee).
sleepers sleepersien kappae putkabileet, siinä on paljon asiaa tietämättömille..