Kosketus

auttakaa nyt...

Tässä puolitoista kuukautta sitten ollessani ekaa kertaa yötä yhden kaverini luona, koin jotain kummallista. Olimme selin toisiimme, ja kaveri nukkui siinä vieressä jo mutta minä en. Ja olen satavarma etten nukkunut vielä koska minua ei nukuttanut vielä ollenkaan! Yhtäkkiä tunsin vasemmalla puolen päässäni ohimolla ihan niinkun käden kosketuksen. Ihmettelin hetken että mitä se kaveri siinä huitoo, ja kun katsoin häntä niin hän nukkui edelleenkin. Käänsin taas kylkeäni ja kun olin hetken paikoillani niin sellainen kosketus tuntui taas. Se tuntui AIVAN SAMALTA KUIN JONKUN KÄSI. Ihan siis sormet ja kaikki niinkun olis tuntunut.
Onko siis ketään ihmistä joka osais kertoa mitä tuo tuollainen voi tarkoittaa? Tai edes sen että mitä luulee sen olevan. En ole ikinä uskonut mihinkään tämmösiin juttuihin, tai jumaliin..mutta tämä tapaus tosiaankin jätti miettimään. Jos joku tosiaan osaa selittää, tai on kokenut samaa niin voin siinä sitten kertoa tarkemmin. Tossa näkyy mun maili johon voi vastata. :)

7

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iivari

      joku henki vain jostain syystä ilmaisi itsensä sinulle, yleensä näin käy jos joku läheinen on kuollut ja tavallaan tulee hyvästelemään. Yleensä tilanne on enemmänkin hämmentävä kuin pelottava, tuskin sinäkään jouduit järjettömän kauhun valtaan, joten ei hän tahtonut sinulle mitään pahaa.

      • auttakaa ny..

        Mutta ei mulla edes ole ketään vasta kuollutta läheistä. Viimeksi kuoli isoisäni, ja siitäkin on kymmenen vuotta aikaa.
        Joo en mä minkään järjettömän kauhun valtaan joutunut..tuli vain just semmonen hämmentynyt olo, ja itkuinen. :/


      • ex-Orvokki
        auttakaa ny.. kirjoitti:

        Mutta ei mulla edes ole ketään vasta kuollutta läheistä. Viimeksi kuoli isoisäni, ja siitäkin on kymmenen vuotta aikaa.
        Joo en mä minkään järjettömän kauhun valtaan joutunut..tuli vain just semmonen hämmentynyt olo, ja itkuinen. :/

        Voi olla että tämä jää sinullesi ainoaksi kokemukseksi näkymättömän maailman olemassa olosta, tai sitten saatat herkistyä lisää. Eräs mies kertoi että hän tunsi mummonsa läsnäolon kun oli tehnyt elämässään suuren virheen, rikollisen teon. Hän vain oli varma että kyseessä oli mummo. Ehkä hän tuli varoittamaan. Olet selvästikkin herkkä tyyppi, älä turhaan vatvo tai murehdi asiaa. Olet nyt yhtä kokemusta rikkaampi, yllättävän moni on kokenut kaikenlaista outoa, siitä ei vaan uskalleta puhua julkisesti.

        Tyttäreni selitti kaverilleen, " ei kummituksia kannata pelätä, jokaisella meistä on henki sisällä, kummitus on vain ihminen ilman ruumista."


    • vähän tietäväisempi

      joku henki haluaa vain kosketella teitä, joko hyvät tai pahat mielessä. elkää kuitenkaan ajatelko että se ois joku jumala, enkeli tms. kristinusko on huuhaata.

      tuliko jotain tunnetta? tuliko päähän outoja ajatuksia? tuntuko kosketus hyvältä vai pahalta?

      • auttakaa ny..

        Itseasiassa ei tuntunut pahalta. Säikähdin ja hämmästyin vain aluksi, ja sitten kun aloin näkemään niitä kasvoja niin alkoi jo ahdistaa..semmonen itkunen olo tuli. Ja unohdin varmaan tuossa aiemmin mainita, että samalla kun nousin istumaan niin ihan kun joku muu olis ajatellu mun päässä, tai sanonu vaan mun päässä että "Sun ei pidä lähteä pois."
        Ja itsehän en ole koskaan uskonutkaan mihinkään jumaliin, saati sitten uskonut kokevani vielä tällaista "kosketusta." :D


      • annamaijaleenaliisa
        auttakaa ny.. kirjoitti:

        Itseasiassa ei tuntunut pahalta. Säikähdin ja hämmästyin vain aluksi, ja sitten kun aloin näkemään niitä kasvoja niin alkoi jo ahdistaa..semmonen itkunen olo tuli. Ja unohdin varmaan tuossa aiemmin mainita, että samalla kun nousin istumaan niin ihan kun joku muu olis ajatellu mun päässä, tai sanonu vaan mun päässä että "Sun ei pidä lähteä pois."
        Ja itsehän en ole koskaan uskonutkaan mihinkään jumaliin, saati sitten uskonut kokevani vielä tällaista "kosketusta." :D

        koen tuollaista todella usein. kyseessä luultavasti oli joku henki, joka aisti herkkyytesi.
        jos sinulle tapahtuu tuo uudestaan, ja se häiritsee tai tulee paha olo, voit käskeä sitä menemään pois.
        jollei se lähde, vuorikristallit sängyn joka laidalla, suitsukkeet, ja kynttilät joissa on tuoksuöljyä auttavat. voit myös rukoilla korkeampia hyviä voimia uoksesi, suojelijoitasi, että he auttavat sinua.
        en usko että tuo henki halusi pahaa sinulle, joten ole huoleton.


    • Täällä näyttää olevan sellaista väkeä, jotka kaikki ovat kuin miehiä. Eli aina on vain se yksi asia mielessä.

      Tunnetko jo unihalvauksen? Jos et, niin käypä katsastamassa:
      http://tutkielmat.uta.fi/pdf/gradu00054.pdf

      Tuskin unihalvaustakaan vielä tunnetaan riittävästi, mutta kyllä siinä varmasti jotakin ideaa on.

      Toisaalta on myös aitoja parailmiöitä. Asiat pitäisi yrittää erottaa toisistaan mahdollisuuksien mukaan, eli erilaisten yhteyksien ja johtolankojen perusteella. Yksipuolinen tulkinta tuskin on koskaan hyvästä, ja luultu mutta virheellinen tietäminen on kaikkein vaarallisinta, koska se usein johtaa virheelliseen toimintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      190
      3554
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      57
      2217
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2072
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      460
      1202
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      121
      1063
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      1004
    Aihe