HÄKÄRINTEET VUODEN 2008 HIIHTOKESKUS

Suomalainen.

ANTAKAA MUN KAIKKI KESTÄÄ IHAN OIKEESTI ! :DDD


Jorma Rahkonen

Hiihtokeskustoimialan ulkopuolinen valintaraati on valinnut Hankasalmen Häkärinteet vuoden 2008 hiihtokeskukseksi. Vuoden hiihtokeskus valittiin jo kahdeksannentoista kerran.

- Häkärinteet on erinomainen esimerkki siitä, miten pienestä hiihtokeskuksesta rakennetaan elämystuote koko perhettä varten, valintaraadin puheenjohtaja, Matkailun Edistämiskeskuksen ylijohtaja Jaakko Lehtonen sanoo.

Perustelujen mukaan Häkärinteet Oy:n pääomistaja Jukka Kirjavainen on hiihtokeskuksen isäntänä luonut hyvin hoidettuun hiihtokeskukseen viihtyisyyttä ja korostaa kaikessa toiminnassaan harrastuksen laatua ja pitkäkestoisuutta.

Samassa yhteydessä Kasurilan hiihtokoulu sai vuoden 2008 hiihtokoulumaljan ja Ruka pokkasi kunniamaininnan asiakaslähtöisestä hiihtokeskuksen kehittämisestä. Kunniamaininnan sai myös erityislasten hiihdonopetustyötä järjestävä Espoon kaupungin Napakettu-ryhmä.

Vuoden hiihtokeskus -valintaraadissa ovat edustettuina Matkailun edistämiskeskus, media, mainostajat, välinevalmistajat ja maahantuojat, Suomen Hiihtoliitto, Suomen hiihdonopettajat ja soveltava laskettelu.

20

1354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taiska-67

      Häkärinne on pieni liukurilla laskettava pulkkamäki.

      • :)

        Aikamoiset on Sinun pulkkamäet Taiska -67:D Oletkos koskaan edes käynyt kyseisessä paikassa. Häkällä on loistavan kokoiset rinteet mutta jos haluaa jotain isompaa niin pohjoinen on sitten asia erikseen.


      • Taiska-67
        :) kirjoitti:

        Aikamoiset on Sinun pulkkamäet Taiska -67:D Oletkos koskaan edes käynyt kyseisessä paikassa. Häkällä on loistavan kokoiset rinteet mutta jos haluaa jotain isompaa niin pohjoinen on sitten asia erikseen.

        ei tarvitse paikassa erikseen käydä että vois tietää millainen on, en ole käynyt esimerkiksi venäjällä ja tiedän millainen kaatopaikka se on, häkällä rinteet on jossain 100m korkeudella, pisin lasku jotain 750m, ei kiitos, lasken tahkolla jossa sentään puolet korkeemmat rinteet ja yli 1200m laskuja, on muuten "pikkaen" paremmat palvelutkin, löytyykö häkältä esim kylpylää tai keilausta, noei, turha paikka!


      • kippari kalle
        :) kirjoitti:

        Aikamoiset on Sinun pulkkamäet Taiska -67:D Oletkos koskaan edes käynyt kyseisessä paikassa. Häkällä on loistavan kokoiset rinteet mutta jos haluaa jotain isompaa niin pohjoinen on sitten asia erikseen.

        Kuinka ollakkaan sieltä ei löydy mitään muuta kuin pulkkamäkiä pari kuppoista eikä muuta tekemistä ole, puhumattakaan nuorille ja aikuisille, turha paikka kaiken kaikkiaan!


      • Aina mäessä
        kippari kalle kirjoitti:

        Kuinka ollakkaan sieltä ei löydy mitään muuta kuin pulkkamäkiä pari kuppoista eikä muuta tekemistä ole, puhumattakaan nuorille ja aikuisille, turha paikka kaiken kaikkiaan!

        Kerran kävin ja toistakertaa ei varmaan tule.
        Jos tykkää tyhjien hissien kolinasta tai 10.ssä sekunnissa laskettavasta mäestä niin eikun sinne.


    • Näin se on.

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8622490

      Teinä kattosin tämän ennen kun rupeette mollaa ja vertailemaan.

      ja ihmiset jotka ei oo ees ikinä käynykkään, ei voi sanoa paskan vertaa häkärinteistä.

      Piste.

      • ioujhgb

        Nostaa keskusta ylös täällä


      • Laamanen.
        ioujhgb kirjoitti:

        Nostaa keskusta ylös täällä

        Onhan häkällä sentään jotain hyvää. (Olutta)


      • Taatto.
        Laamanen. kirjoitti:

        Onhan häkällä sentään jotain hyvää. (Olutta)

        Susi koko mäki


      • Anniina-89
        Taatto. kirjoitti:

        Susi koko mäki

        Mitätön nyppylä jossa saa laskea aivan yksin.


    • Koljonen.

      En suosittele kyseistä Räkärinnettä.

    • Tobi.

      Tosi huono mesta.

    • Rami.68

      Tosi huono mäki

    • Koljander.

      Kävin viikonloppuna ja susi mäkihän se oli!

    • Jenni

      Itse en kanssa tykkää koko hiihtokeskuksesta. Liian pieni nyppylä ja vähän porukkaa!

    • Laske vaan Tahkolla.

      ...ja silti siellä käy porukkaa laskemassa.... On se jännä juttu, että miten täälläkin sitä mollataan. Tahkolle en mene enää koskaan. Ajan mieluiten suoraan Vuokattiin ja siitä sitten ylemmäksi, jos ihan oikeasti kaipaa suurempaa elämystä. Ja jos oikein nyrppii, niin aina voi ottaa alppimatkan, eikö? Kannattaa kokeilla sitäkin, niin maailma hieman avartuu..

      Tämä perhe on viettänyt lasten kera ihan hyviä hetkiä Häkälläkin. Lapsille on pulkkamäki sekä pari eri rinnettä.
      Nuoretkin viihtyvät. Kaikki on niin suhteellista nykyään.
      Ruoka on hyvää ja näköalaravintolassakin käydään vohvelit syömässä. Porojakin pitää päästä aina moikkaamaan.

      Ihme jurputtamista ja pienten hiihtokeskuksien mollaamista. Nämä pienet keskukset ovat jalokiviä suurten joukossa.

    • Veeraz

      Hyvä pulkkamäki. Rinne ihan susi

    • Suvituuli-R

      Oli 2 laskettelijaa kun poikkesin. Loppunsa edellä oleva paikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe