Hotspot

Sakemanni

Mikä on hotspot?

6

781

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hot spot on märkivä ihotulehdus. Hoitamattona saattaa levitä.

    • Sanelma

      Johtuu yleensä uimisesta (vedestä)

      • Jaana

        Hotspot on ns. kuumapisteihottuma joka saa alkunsa tiiviin turkin alle jääneestä kosteudesta ja pöpöistä. Iho tulehtuu ja märkii. Voi levitä hyvinkin pian ellei omistaja huomaa. Usein koira on uinut, turkki jää kuivattamatta ja koira alkaa nuolla tai hangata aluetta. Hoitona on karvojen ajo alueelta, miel.1cm myös tervettä ihoa karvattomaksi, putsaus betadine paikallisantiseptilla ja esim. hydrokortison salva. Lisäksi yhteys ell:n jotta arvioi antibiootin tarpeen sekä valitsee paikallisvoiteen jatkoon ja nuollahan ei tietysti saa antaa. Uiminen ei suotavaa hoidon aikana.


    • kari

      Se on myöskin kivulias ja vaatii aina hoidon. Ei parane itsekseen.

      • afgaani

        Totta. Meidän heppu kehitti yhdessä yössä (pienellä itsehoidolla.. =nuolemalla) etutassuun/kainaloon niin pahan ihottuman, etä vaati rauhoituksen. Ajettiin karvat, saatiin antibiootit ja sitten puhdistettiin Betadinella(laimennetulla) ja rasvattiin kortisonia&antibioottia sisältävällä voiteella. Alkuun oli tosi vaikeahoitoinen kun koira oli niin kipeä. Nyt on sama homma varvasvälissä että hyvin pyyhkii..


      • Leppis
        afgaani kirjoitti:

        Totta. Meidän heppu kehitti yhdessä yössä (pienellä itsehoidolla.. =nuolemalla) etutassuun/kainaloon niin pahan ihottuman, etä vaati rauhoituksen. Ajettiin karvat, saatiin antibiootit ja sitten puhdistettiin Betadinella(laimennetulla) ja rasvattiin kortisonia&antibioottia sisältävällä voiteella. Alkuun oli tosi vaikeahoitoinen kun koira oli niin kipeä. Nyt on sama homma varvasvälissä että hyvin pyyhkii..

        meillä oli apteekista saatava haavapulveri, olikohan sen nimi bacibakt?! samannimistä salvaa on myös olemassa, mutta nimenomaan tämä pulveri kuivattaa tehokasti märkivää ihoa.

        Tosin rottweilerillemme ei märkivä laikku päässyt hirvittävän isoksi kun hoidon aloitin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2752
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2581
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2297
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1875
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1453
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1063
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe