Mikä on hotspot?
Hotspot
Sakemanni
6786
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hot spot on märkivä ihotulehdus. Hoitamattona saattaa levitä.
Johtuu yleensä uimisesta (vedestä)
Hotspot on ns. kuumapisteihottuma joka saa alkunsa tiiviin turkin alle jääneestä kosteudesta ja pöpöistä. Iho tulehtuu ja märkii. Voi levitä hyvinkin pian ellei omistaja huomaa. Usein koira on uinut, turkki jää kuivattamatta ja koira alkaa nuolla tai hangata aluetta. Hoitona on karvojen ajo alueelta, miel.1cm myös tervettä ihoa karvattomaksi, putsaus betadine paikallisantiseptilla ja esim. hydrokortison salva. Lisäksi yhteys ell:n jotta arvioi antibiootin tarpeen sekä valitsee paikallisvoiteen jatkoon ja nuollahan ei tietysti saa antaa. Uiminen ei suotavaa hoidon aikana.
Se on myöskin kivulias ja vaatii aina hoidon. Ei parane itsekseen.
Totta. Meidän heppu kehitti yhdessä yössä (pienellä itsehoidolla.. =nuolemalla) etutassuun/kainaloon niin pahan ihottuman, etä vaati rauhoituksen. Ajettiin karvat, saatiin antibiootit ja sitten puhdistettiin Betadinella(laimennetulla) ja rasvattiin kortisonia&antibioottia sisältävällä voiteella. Alkuun oli tosi vaikeahoitoinen kun koira oli niin kipeä. Nyt on sama homma varvasvälissä että hyvin pyyhkii..
meillä oli apteekista saatava haavapulveri, olikohan sen nimi bacibakt?! samannimistä salvaa on myös olemassa, mutta nimenomaan tämä pulveri kuivattaa tehokasti märkivää ihoa.
Tosin rottweilerillemme ei märkivä laikku päässyt hirvittävän isoksi kun hoidon aloitin.