Hei!
Kertokaapa hyvät ihmiset minulle, tarviiko olla kihlasormus sormessa ennen kuin menee naimisiin? Ollaan päätetty miehen kanssa yhteistuumin, että ei mitään kihlajaishössötyksiä, vaan haluamme naimisiin suoraan. Onko se edes mahdollista. Ja miten toi sormushomma menee?
apua sormusasiassa
4
1143
Vastaukset
- etanaeeee
Ei tarvi olla sormuksia missään vaiheessa. Voitte ottaa sormukset mukaan vasta naimisiin mentäessä, eikä se ole pakollista silloinkaan. Kihloissa olette, kun olette päättäneet naimisiin menosta, ei sitä sormukset tee.
- veitikka1
kirkossa naimisiin, niin silloin tarvitsee morsiamelle sormuksen. "Rukoilkaamme sen liiton puolesta, jonka merkkinä tämä sormus on..." Kuuluu siis kaavaan. Maistraatin käytännöstä en tiedä, enkä jaksa tähän hätään kaivaa tietoa esiinkään. Mutta kirkollisessa vihkimisessä sen ainakin tarvitsee.
- maistraatissakaan.
Maistraattia varatessa kysytään, vaihdetaanko sormuksia, tai tuleeko sormusta morsiamelle. Ei pakollinen!
Onnea teillekin! - Kihloissa silti
Olemme menossa naimisiin 08 ja kummallakaan ei ole sormusta, vaikka siis lupaus avioliitosta on tehty eli kihloissa ollaan. Molemmat haluttiin sormukset sitten tositilanteessa eikä sitä ennen. Nyt voin myös hankkia vähän leveämmän ja timanttisemman vihkisormuksen kun ei ole kihlasormusta ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 322073
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle471986Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3091799- 961326
- 301322
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71278Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko141196Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101127Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661016- 381009