Kuinka pian perintövero lankeaa maksettavaksi? Jos saa perintörahat kesäkuussa 2008 niin koska vero maksetaan?
Ja onko sillä merkitystä periikö rahaa vai maata/kiinteistöä jne. Pitääkö puhtaasta rahasta maksaa korkeampi vero?
Ja onko sillä merkitystä periikö rahaa vai maata/kiinteistöä jne. Pitääkö puhtaasta rahasta maksaa korkeampi vero?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Perukirja on tehtävä kolmen kuukauden kuluessa kuolemasta ja jätettävä verottajalle kuukauden kuluessa. Perintöverotus suoritetaan perukirjan mukaan, täysin riippumatta perinnön jakamisesta osakkaiden käteen.
Verotus tulee suorittaa vuoden kuluessa, mutta toimistosta riippuen lippu voi tulla 2kk kuluttuakin ja summasta riippuen eriä on 2-4, sekä maksuaikaa on muutama kuukausi/erä. Lisäaikaa voi anoa, mutta sitä ei ehkä lohkea pelkällä perinnönjaon viipymisellä.
Perinnön laatu ei ole perusteena, vaan sen arvo. Rahasta menee varmasti täyden arvon mukaan, mutta kiinteän arvoja voi hiukan aliarvottaa perukirjaan. Verottaja kyllä korjaa ne omien taulukoidensa mukaisiksi.
Perukirja 6/2007 verottajalle heti vuodenvaihteessa tieto maksettavasta määrästä. Eräpäivät 1.5.2008 ja 1.7.2008. Lisäajan anominen? ei ainakaan minulla onnistunut. Enkä tarvinnut sitä kuin loppuosalle... Eikä paljoa muuten naurata tässä kohtaa heinäkuu tulee tosi nopeesti. Revin nyt niitä rahoja vaikka kiven alta.