96-vuoden meganestani näyttää tulleen tiensä päähän taka-akselin alapuolella oleva poikittaistukivarsi (vai mikä tämän osan oikea nimi onkaan?)
Mistähän kyseisen poikittaistuen saisi ostettua varaosana, vai pitääkö itse ruveta sahailemaan sitä jostain sopivasta profiilista.
Mahtaakohan tuo poikittaistuki olla edes alustan alkuperäisosa, vai onkohan se jonkun aiemman omistajan epätoivoinen aloitus alustan tuningille? Katsastusmiestä ei ainakaan haitannut sen reiät ja ruosteet.
taka-akselin poikittaistuki
6
1036
Vastaukset
- Vigane mod
Joutuu ostamaan koko taka-akselin, hinta noin 500 e paikkeilla. Zekkaa ulos romikset, varaosahaku, relluilijoiden kerho, muut haut, tai sitten ulkomailta netin kautta. Relluissa on tunnetusti surkea jousitus.
- veskul
No en oo uusimassa koko taka-akselia tuon takia. Jos ei tuon poikittaistuen uusinta muuten onnistu, niin sit otan rälläkän kauniiseen käteen ja teen siihen itse vastaavan osan. Tuo näyttäisi olevan aivan tavallista teräsprofiilia, joka on kiinni alustassa kahdella mutterilla.
- break2000
veskul kirjoitti:
No en oo uusimassa koko taka-akselia tuon takia. Jos ei tuon poikittaistuen uusinta muuten onnistu, niin sit otan rälläkän kauniiseen käteen ja teen siihen itse vastaavan osan. Tuo näyttäisi olevan aivan tavallista teräsprofiilia, joka on kiinni alustassa kahdella mutterilla.
Katsastussetä määräsi minun break2000:ssa vaihdettavaksi tuollaisen puhkiruostuneen poikittaistangon. Tanko oli sellaista kantikasta "huonekaluputkea" ja sellainen löytyi alkuperäisvaraosana merkkihuollosta n. 30-40 eurolla.
- ruippalainen
sen saa tehdä itsekkin. uusi olisi takakontissa mutta mutterit on aavistuksen tiukassa ja alkaa keinot olemaan jo aavistuksen vähissä millä irtoisi ilman vahinkoja.
- Meksu ykkönen
Onhan ne tiukassa. Itse suihkuttelin edellisenä päivänä ruosteirroitinta vähän herkistämään paikkoja. Kierteessä saattaa olla myös kierrelukitetta. Tavallisella räikällä ei inahtanutkaan, mutta tuommoisella vanhan mallin momenttiavaimella, missä on pitempi varsi, niin narahti aika helposti auki.
Kannattaa vähän nytkäyttää tai kopauttaa vääntimen vartta, niin saa alkuun. Tasaisesti vääntämällä ei vaan tahdo voima riittää. Maltilla valittu jatkovarsi helpottaa hommaa. Räikkä ei välttämättä tykkää kopauttelusta.
- rellusti12
Toi poikittaistanko maksaa 30€ autosalvassa, joka myy rellua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24845373Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111250Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110892Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369721Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236521Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03220Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302249- 391677
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261530