Raitis maanantai tänään ja raitis uusi viikko. Mielenkiintoinen päivämääräkin, 5.5.
Maanantai 5.5.2008
9
440
Vastaukset
- liikaa-
Liityn tähän ketjuun, jos se jotenkin psyykkaisi pysymään ilman alkoholia. Eilen oli se ensimmäinen päivä, päätöspäivä siitä, että nyt se loppu. Eilen siis ilman ja kohta lähden töitä kohti. Kamala tuskainen yö takana, kaikki tuntuu niin turhalta ja vaikealta. Pohja tuli kuitenkin tekojen suhteen vastaan, joten pakko tehdä jotain.
AA:han en lähde, olisiko muita vinkkejä, kuinka pysyn ilman alkoholia. Niin pohjalla on käyty, että nyt ei tule mieleen muuta vaihtoehtoa, kuin täysi raittius. Taustatiedoksi, olen 40 -vuotias nainen.- Nimetön
Hei, missä on tuollainen ketju? Sinun viestisi on kuin suoraan minun päiväkirjasta, liikaa juomista yms. Tavoittena täysi raittus minulakin.. jaetaanko kokemuksia kuinka alkaa/ jatkaa? PS. Nainen myös ja sosiaalialla, eli ei mitään "taka-ajatuksia"
- tiukasti kiinni,
kyllä se siitä. On paljon hyviä kirjoja miten pääsee eroon riippuvuuksista. Mm. Stanton Peele on kirjoittanut sellaisen, samoin Anja Koski-Jännes.
AA on tarkoitettu niille, jotka tarvitsevat alkoholista selvinneiden keskinäistä vertaistukea. - liikaa-
Nimetön kirjoitti:
Hei, missä on tuollainen ketju? Sinun viestisi on kuin suoraan minun päiväkirjasta, liikaa juomista yms. Tavoittena täysi raittus minulakin.. jaetaanko kokemuksia kuinka alkaa/ jatkaa? PS. Nainen myös ja sosiaalialla, eli ei mitään "taka-ajatuksia"
Mielellään voisi tämänkin tuskan jakaa. Tilanne on vaan kovin outo ja niin vaikea. Töistä kuitenkin suoriuduttu ja kotiin päästy ilman poikkeamista alkoon. Näin on päästy eroon kahdesta ekasta päivästä.
- Eeva-Leena
Kolmas täysin raitis kuukausi alkoi,kuinkas muuten kuin raittiisti.Nyt alkaa pikkuhiljaa näkemään monta hyvää syytä jatkaa raittiutta.
- Kukkakeiju
Raittiina täälläkin.
- markareetta
ollaan
Raittiina on oltu koko päivä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2074476Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t853228Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881767Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131367Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181336Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241183Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101121Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2481119- 501118
- 511026