jostain pitäisi saada about 5v jännite ja usb on siihen paras. Katselin vähän netistä ja huomasin että perus USB:ssä pinni 1 on on 5 v ja pinni 4 GND. Pinnin 1 johto on punainen ja 4 musta. Tiedot tuolta:
http://pinouts.ru/Slots/USB_pinout.shtml
Eli otan sen virran sieltä yksinkertaisesti niin että laitan usbin kiini, katkaisen johdon ja laitan punaisen plussaan ja mustan miinukseen ja pitäisi tulla virtaa?
http://pinouts.ru/Slots/USB_pinout.shtml
Eli otan sen virran sieltä yksinkertaisesti niin että laitan usbin kiini, katkaisen johdon ja laitan punaisen plussaan ja mustan miinukseen ja pitäisi tulla virtaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Saahan sieltä viisvolttia ja oliko se nyt 50-100 mA joten älä laita kovin suurta väkkärää tai poltinta siihen. Voipi kämäyttää emolevyn, no omapa on levysi...
Jos tarvitset enenmmän virtaa ja välttämättä tietokoneelta 5V out ota se levyasemalle / cd asemalle menevästä nelinapaisesta virtaliittimestä jossa 5V pun-musta ja 12V kelta-musta.
Näitä on pöytäkoneella monesti tyhjänpanttina.
Litteä 4.5V taskulampunparistokin kestää yllättävän kauan eikä ole sidoksissa tietokoneen suureen sähkönkulutukseen.
enemmän virtaa saa. 500 milliampeeriin ovat speksattuja. Esim. 2,5 tuuman kiintolevyt nykäisevat käynnistyshetkellä 1 ampeerin luokkaa, jonka useat laitteet syöttävät mukisematta. Voi tulla toki ongelmaa, jos yli puolta ampeeria jatkuvasti kuormittaa.
100mA saa pyytämättä, mutta sitten pitää olla pyyntöä jos haluaa enemmän, esim. sen 500mA. Ainakin ennen ollut noin.
"100mA saa pyytämättä, mutta sitten pitää olla pyyntöä jos haluaa enemmän, esim. sen 500mA"
esim. Sony Ericssonia varten tehty 3.osapuolen USB -latausjohto oli juuri tuon takia pettymys.
On siis pelkkä johto sopivin liittimin, mutta ilman omaa älyä.
Ongelmana siis se, että puhelin luulee tuota Sony Ericssonin omaksi laturiksi, ja saattaa ottaa 500-800 mA virtaa, mitään kyselemättä.
Ja tietokone siis ei saa mitään USB -standardin mukaista lisävirtapyyntöä, mutta silti yritetään luvatta ylittää tuo 50 tai 100mA raja, minkä saa ottaa ilman eri lupaa.