JäPYKKä: (2008-05-01 07:47:44)
Vai ei kannata olla huolissaan??? Ainakin renkipoikien tilipussissa näkyy nämä ylimääräiset "lomat"!
Perkele, vaikka kuinka talven painat niska limassa hommia niin näihin saatanan seisokkeihin hupenee "saavutetut edut", eivätkä riitäkään, kun vertaa sellaisiin jotka käyvät säännöllisessä työssä ympäri vuoden!
Vituttaa tuollainen vaaleanpunaisten silmälasien läpikatsojien asenne jotka eivät näytä pystyvän näkemään tosiasioita sellaisenaan vaan alkavat hyssytellä ja kiillotella tosi asioita vaikka paskat ovat jo käytännössä housuissa!
Eivät läheskään aina ylimääräiset "lomat" johdu mistään kelirikoista vaan niitä näytetään järjesteltävän mitä kummallisemmilla verukkeilla milloin mistäkin syystä jopa parhaimpien hakkuu kelienkin ajaksi.
Kuten alalla kauemmin olleet hyvin tietää!
Saattepa nähdä että pesintä ajan hakkuut tullaan lähitulevaisuudessa kieltämään kokonaan,siitä on jo vahvoja ennusmerkkejä olemassa.
Sopii siinä alipalkatun renkipojan, rimpuilla muutaman talvikuukauden ansioilla, vuoden halki!
Tällaisien pätkä- töitten varaanko joku viitsii vakavalla naamalla suositella,alalle aikoville nuorille elämänsä rakentamista ja esim.asunto lainan ottamista!
Järjetöntä kusettamista ja paskan puhumista mielestäni!
Varmaankin ala soveltuu sellaisille joille säännöllinen tulo ei ole elämän kannalta välttämättömyys ja talous on turvattu jollain toisella tavalla mutta metsäpuolta epävarmempaa alaa on äkkkiseltään hankala keksiä!
Harvinaisen oikeaa asiaa
5
1595
Vastaukset
- oikein mitään..
moi no ei tuossa taas ole kun muuta ku valitusta ja jos ei ala kiinnosta niin pysykää pois alalta.
se on kyllä ihan töihin aikovan oma vika että ei sitä hommaa oo joka päivälle koko vuodeksi että koneet seisoo pikkusen ihan väkisinkin ja kyllähän niillä sahoillakin on seisakkia esim porissa seikun saha pitää kolmena kuukautena jokaisena 2 vikkoo lomaa ja luvian saha luvialla on koko kuukauden kiinni ja ei nuo työmiehen valita täälä mitään että on seisakkia , ne lomailee ja kerää voimia taas kun seisakki loppuu et jaksaa sit taas sahata puuta.
ja kylläkin tämä työllisyys on tai siis palkkaus on ihan itestä sitten vielä kiinni millasella sopimuksella on töissä kelläkin , mulla ainakin palkka juoksee vaikka on seisakkiakin että ei tämä keväinen ja syksyinen seisakki edes näy mulla tilipussissa .
koneitten huollossa myöskään montaa päivää kulu vaikka siitä saankin sitten extra palkkaa kun olen samalla motokuski ja myöskin metsäkone-asentaja niin hoituu noi huollokkin joutuisasti.- eivät vaikuta
Minullakaan ei koneyritysten tauot vaikuta tilipussiin. Olen nykyisn muurarina raksoilla
joten en edes joutaisi vanhaan ammattiini. - EX-vedätetty
eivät vaikuta kirjoitti:
Minullakaan ei koneyritysten tauot vaikuta tilipussiin. Olen nykyisn muurarina raksoilla
joten en edes joutaisi vanhaan ammattiini.sen verran painavaa asiaa joka ei näytä kaikille"seisakkien""hyväksyjille avautua vieläkään.
Tuo jos mikä on sitä pätkätyötä ja paskaduunia johon nämä yksinkertaiset ihmiset on nöyryytetty sekä kyykytetty ja jonka he näyttävät suuremmin mukisematta myös hyväksyvän joten olkaa hyvä ja pitäkää hyvänänne ja pysykää tiukasti ja nöyrästi valitsemallanne tiellä:) - jj,,jj
ei kulje töissä 100km säteellä ja tee 12-15h päiviä.
Ja lauantaina vähän lyhyempiä että on varaa maksaa
talo lainoja ja muita elämisen kuluja näitten seisokkien ajalta. - heppuli79
EX-vedätetty kirjoitti:
sen verran painavaa asiaa joka ei näytä kaikille"seisakkien""hyväksyjille avautua vieläkään.
Tuo jos mikä on sitä pätkätyötä ja paskaduunia johon nämä yksinkertaiset ihmiset on nöyryytetty sekä kyykytetty ja jonka he näyttävät suuremmin mukisematta myös hyväksyvän joten olkaa hyvä ja pitäkää hyvänänne ja pysykää tiukasti ja nöyrästi valitsemallanne tiellä:)kyllähän se helposti en ex kyykytetty kun ei vissiin oo ammattitaitoo tai sit ei vaan ole osannu hommaa niin vaihtaa sit alaa heh .
maasta se ponnistaa se työtönkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2032790Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1652496Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait256904Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies107902Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka307874Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k453778Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748