Onko kellään kokemuksia Domina travelin uudesta matkakohteesta Aleksandriasta.Ois kiva kuulla millainen paikka ja kannattaako käydä??
Domina travel Aleksandria
matkaa suunnitteleva
133141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olen itsekin katsellut tuota kohdetta "sillä silmällä", varsinkin kun Hilton Borg el Arab -hotelliin on melko hyviä tarjouksia. Mikäli siis tuota hotellia mietit, niin olen siinä käsityksessä että se sijaitsee noin tunnin ajomatkan päässä itse Aleksandrian kaupungista - valitettavasti keskellä ei mitään. Hotelli ja sen rannat itsessään lienevät oikein miellyttäviä, mutta kaikenlaisen shoppailun ja hotellin ulkopuolisen ravintolaelämän joutuu ilmeisesti hoitamaan juuri siellä tunnin ajomatkan päässä, joten valinta riippuu vähän preferensseistäsi.
Olimme viikon ko.hotellissa.Alexandrian kaupungista oli noin 50 kilometriä Hiltoniin.Se sijaitsi keskellä ei mitään.Ympäristönä oli egyptiläisten loma-asuntoalue.Paikallista asutusta ei ollut lainkaan.Ei kauppoja eikä muutakaan ympäristössä.Lähin kauppa ja apteekki olivat kilometrin päässä.
Hotellina paikka oli ihanteellinen rauhallista lomaa kaipaaville.
Ruoka oli hyvää.
Ranta oli upea,vitivalkoista hiekkaa silmänkantamattomiin.
Ihmiset olivat ystävällisiä.Turisteina oli suomalaisia ja egyptiläisiä ja jokunen japanilainen.Hotelliin ei ole tehty aiemmin seuramatkoja joten se oli heille vielä opettelua.
Kaikki kuitenkin sujui hotellissa hyvin.
Kannattaa harkita retkille menoa koska hotellissa
ei ole paljoa aktiviteetteja tarjolla.
Kausi oli alussa joten ainakaan meidän siellä ollessa ei hotellin harrastukset olleet käytössä.
Tarkoituksena lähteä maanantaina.
Oliko teillä täysihoito vai missä ruokailitte?
Mitä maksaa ruuat hotellin ravintoloissa (ilmeisesti muita ei ole) ja oliko useampia ravintoloita, millainen taso?
Onko hotellin yhteydessä kauppoja ja mitä niissä myydään? Hintataso?
Kiitos jos viitsit vaivautua!
"Ei kauppoja eikä muutakaan ympäristössä.Lähin kauppa ja apteekki olivat kilometrin päässä. "
Siis ihan uskomatonta korpea.
Melkoinen kehitysmaa kun ei saa
shoppailla 15 metrin välein ;-)
Lähditkö maanantaina sinne?
Viimeiseen asti asiaa tosissaan harkittiin. Oli niin hyvä äkkilähtötarjous. Siis hinnaltaan. 260e/henk. Kun sitten kävimme hotellin ihan omilla nettisivuilla niin siellä luki lähes jokaisen ravintolan ja baarin kohdalla, että avautuu vasta kesäkuussa. Ja kun kerran tuli tietoa, ettei paljon palveluja ole lähimaastossa niin paikka vaikutti aika "köyhältä" meidän makuun.
Kyllähän ne rannat olis houkutellut, mutta olis sitä kiva edes vähän jotain muutakin olla, edes se rantabaari auki... ;-)
olihan siellä rantabaari auki.olin meinaa itse viime viikolla
Siellä sivuilla kun sanottiin että aukeavat vasta kesäkuussa.
Olisi mukava tietää millaista siellä muuten oli, millainen paikka ja mikä hintataso? Mitä maksoi esim olut ja ruoka? Oliko todella keskellä ei mitään?
Kiinnostaa myös millainen oli se lentoyhtiö ja hyväksi kehuttu kone?
Ehkä sit toisella kertaa...
Tosi mahtava hotelli.Halpa ruoka ja olutkin tais olla jonkun 2euroo..Hotelli oli tosissaan keskellä ei mitään,mutta 500metrin päässä oli apteekki,supermarket ja pankki.Siihen kyllä tottu nopeesti ja ehkä oli parempikin ettei ollu paljon mitään lähellä.Lentoyhtiö oli tosi hyvä parempi kuin finnair.Suosittelen tosi paljon sinne menemistä.
Niin pitäs ma lähtee sinne....
Ja huomenna varata.....
Mitenkä on??? Jaa keskellä autiomaarantaa....
Nyt siinä kiikun kaakun.....
Ainakin olisi lämmintä....
paikka asteikkolla 1-10
T
Nauti minunkin puolesta.Paikka on 9 arvoinen sen takia ei kympin koska ei oo paljon mitään lähellä..:DHyvää matkaa ja lämmintä siellä varmasti on..
kun menette aleksanriaan voitte omatoimisesti valita vaikka Kairon johon pääsette junalla tai busilla maksaa muutaman punnan. Retket ovat kohtuuttoman hintaisia.
vaihtoehto retkien jopa kairon retken hinnalla voi jopa yöpyä hyvässä tasokkaassa hotelissa Kairossa sekä aikaa jää omatoimiseen "taivasteluun . jos menette ensi kertaa.....voin sanoa kokemuksesta että vasta kun on viettänyt aikaa useassa kohteessa egybtissä voi sanoa tietävänsä /osaavansa jopa suositella kuin että Rehelisesti kertoa missä kannattaa syödä, ostaa,matkustaa jne.
olette vierailijoina egybtissä ! jos hyvin menee olette aina tervetulleita...jota ehkä itsekkin toivot.
provot täällä on joidenkin ainut huvi..suotakoon heille huvinsa.Siihen asti kun rajat tulee vastaa provoilijoillekkin.Kyllä rajat tulee vastaan....aikanaaan.
Ota huomioon, että retken hintaan sisältyy myös opastus ja mahdollisesti lounas tasokkaassa ravintolassa sekä sisäänpääsymaksut paikkoihin, joihin myös "omatoimimatkaajat" joutuvat maksamaan päästäkseen sisälle. Yksi Kairon retki maksaa noin suunnilleen saman verran kun huono ravintolailta Suomessa.