Variksenpelätin?

Pari viikkoa sitten tapaamani kurssikaverit (toinen Sonerassa, toinen TE:llä) alkoivat puhua linnunpelättimeksi joutumisesta. Tarkoitti kuulemma töiden ottamista pois ja "istuttamista".

Miten yleistä tuollainen lienee ja mikä on tarkoitus, onko meininkinä se, että muita pelotellaan istuttamalla yhtä tyhjänpanttina?
41098
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuota taktiikkaa yleensä käytetään asianomaisen itsensä firmasta ulos savustamiseen. Harvan hermo kestää olla jatkuvan tarkkailun alla (ettei vaan laiskottele) ilman kertakaikkiaan mitään tekemistä.

Hankalan työntekijän simputus, ylivaativuus ja -kontrolli, vrt. Nokia, tehoavat myös, mutta ovat savustajalle paljon työläämpiä. ;)

Äänestä
  • Oulussa vakiohommaa keplottelevissa IT-firmoissa. Projektipäällikkö kyttää. Ja joko ei töitä tai pilkallisesti annettuja pikkutöitä tai aivan outoja hommia. Ja seläntakana huohotetaan: "mitäs tänään olet tehnyt, oletko kirjannut oikeaan projektiin"

    Porukat häipyy. Firma hyötyy kun ei tarvi itse irtisanoa. Uutta putkeen, kun tarvii eri hommiin.

    Helvetillinen ala.

    Äänestä

  • alkuisessa firmassa ainakin on ollut tapauksia. Esim ulkomaankomennukselta palatessa joku saa huomata, että osasto onkin hävinnyt alta.

    Äänestä

  • 17 vuotta alalla kirjoitti:

    alkuisessa firmassa ainakin on ollut tapauksia. Esim ulkomaankomennukselta palatessa joku saa huomata, että osasto onkin hävinnyt alta.

    Mainitsemasi esimerkki ei välttämättä tarkoita komennukselta palaavan hiillostamista vaan voi olla merkki surkeasti johdetusta organisaatiosta.

    Ei olisi eka kerta, kun pitkälle komennukselle lähtenyt kaveri yksinkertaisesti unohtuu. Takaisin palatessa kukaan ei ole allokoinut kaveria uusiin hommiin ja ääritilanteessa koko vanha organisaatio on sulanut alta pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


merkitys? kirjoitti:

Pari viikkoa sitten tapaamani kurssikaverit (toinen Sonerassa, toinen TE:llä) alkoivat puhua linnunpelättimeksi joutumisesta. Tarkoitti kuulemma töiden ottamista pois ja "istuttamista".

Miten yleistä tuollainen lienee ja mikä on tarkoitus, onko meininkinä se, että muita pelotellaan istuttamalla yhtä tyhjänpanttina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu