Mulla on kaksi noin 2v. vanhaa undua, sisarukset. Tyttö syö monipuolisesti lähes kaikkea mitä tarjotaan, mutta tuo poika ei suostu syömään muuta kuin salaattia, kurkkua ja tuoretta heinää kesällä ja tietysti siemensekoitusta. Pelkään että sairastuu moisella ruokavaliolla.
mikä neuvoksi
2
379
Vastaukset
- -M-
No onhan se salaatti ja kurkkukin jo vähän parempi kuin ei mitään ja esim voikukka ja vesiheinä ovat jo ihan terveellistä pihanaposteltavaa.
Eikö edes omena kelpaa, yleensä sitä syö joka tirppa? Koita vaan sitkeästi tarjota monipuolista syötävää jos se vaikka joku päivä alkaakin maistua toisen näyttäessä mallia. Ota vaikka silloin tällöin mutamaksi tunniksi ne siemenet kokonaan posi tarjolta jos vaikka muukin syötävä alkaisi sitten paremmin kiinnostaa.
Siemenseoksen ravintoarvoja voi myös parantaa idättämällä pikku satsin aina silloin tällöin, sen luulisi siemenaddiktillekin kelpaavan. Kai se edes voimaruokaa syö jos esim kananmuna ei kelpa proteiiniksi?
Jos tuoreruoka ei millään kelpaa niin sitten ei auta muu kuin turvautua purkkivitamiineihin ja koittaa sitä proteiiniakin saada sisään edes jossain muodossa (kananmuna, voimaruoka, raejuusto tms).- selventää
Ei siis todellakaan syö muuta kuin mitä kirjoitin. Olen kylvänyt rairuohoa talvella, että sais edes vähän monipuolisemmaksi ruokavaliota. Olen pitänyt siemeniä pois silloin tällöin päivän, mutta ei silti kelpaa mikään. Myöskään voimaruokaa ei suostu syömään. Vesiheinä maistuu kesällä ja onneksi kaluaa hiukan kalkkikiveä.
On hirvittävän arka, ei uskalla lennellä ja jos joskus lentääkin on ihan onneton ja läähtäättä hirvittävästi.Toisaalta sitten taas uskaltaa tulla kesken lennon olkapäälle tai jalalle istumaan.
Minusta se on jo alkanut lihoa, eli nyt alkaisi olla jo korkea aika onnistua ruokavalion muutoksessa ja liikunnan lisäämisessä, tai heikosti käy.
Siskonsa on rohkea ja lentelää päivittäin, poika sen kun vain istuu häkissä ja kirkuu siskonsa perään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24145300Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18410834Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321545
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490