Mitä saa laittaa metallinkeräykseen?

Tamamu

Terve!
Minulle on vielä vähän epäselvää, mitä kaikkea metallinkeräykseen saa laittaa.. Tarkoitan nyt siis tällaista pientä, lähinnä keittiössä tulevaa, jätettä. Säilykepurkit ja foliovuoat ainakin, mutta miten on esim. jugurttipurkkien kansien kanssa? Entäpä sitten nämä esim. hiuskiinnepullot? Pitääkö niistä irroitella kaikki ei-metalliset osat vai miten pitää toimia?

2

2020

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kierrättäjä

      Ite olen laittanut säilykepurkin (tulee aika paljon, kun on koira) sisälle muutakin metallia (esim. jogurtti- tai viilipurkkien kannet, foliot yms yms)

      Jos ne eivät pysy siellä purkin sisällä niin sitten ne kierrätyksessä irtoavat sisältä ja menevät ikävä kyllä kaatopaikalle.

      Olen ollut erittäin tarkkana, että ne pysyy varmasti sen purkin sisällä, jotta menisivät kierrätykseen (muotoilen käytettyä foliota niin, että purkin pohjalta tule ulos mitään muuta metallia). Lopuksi olen laittanut vielä säilykepurkin kannen päälle.

      Kaikki mikä on metallista, niin voi laittaa. Myös ne hiuskiinnepullot, deodoranttipullot (metalliset). Muovi osia ei tarvitse poistaa. Ite olen poistanut, koska kierrätetään myös muovitkin. Ne kyllä irtoaa myös siellä kierrätyksessä ja menevät muovienkeräykseen. Jos et kierrätä muovia (esim. energiajäteastiaan) niin voit silloin jättää korkit paikalleen.

    • tietoa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      104
      6326
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      220
      3551
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3395
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3328
    5. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2555
    6. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2524
    7. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      31
      2507
    8. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2373
    9. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      274
      2171
    10. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1776
    Aihe