Terve!
Minulle on vielä vähän epäselvää, mitä kaikkea metallinkeräykseen saa laittaa.. Tarkoitan nyt siis tällaista pientä, lähinnä keittiössä tulevaa, jätettä. Säilykepurkit ja foliovuoat ainakin, mutta miten on esim. jugurttipurkkien kansien kanssa? Entäpä sitten nämä esim. hiuskiinnepullot? Pitääkö niistä irroitella kaikki ei-metalliset osat vai miten pitää toimia?
Mitä saa laittaa metallinkeräykseen?
2
2160
Vastaukset
- kierrättäjä
Ite olen laittanut säilykepurkin (tulee aika paljon, kun on koira) sisälle muutakin metallia (esim. jogurtti- tai viilipurkkien kannet, foliot yms yms)
Jos ne eivät pysy siellä purkin sisällä niin sitten ne kierrätyksessä irtoavat sisältä ja menevät ikävä kyllä kaatopaikalle.
Olen ollut erittäin tarkkana, että ne pysyy varmasti sen purkin sisällä, jotta menisivät kierrätykseen (muotoilen käytettyä foliota niin, että purkin pohjalta tule ulos mitään muuta metallia). Lopuksi olen laittanut vielä säilykepurkin kannen päälle.
Kaikki mikä on metallista, niin voi laittaa. Myös ne hiuskiinnepullot, deodoranttipullot (metalliset). Muovi osia ei tarvitse poistaa. Ite olen poistanut, koska kierrätetään myös muovitkin. Ne kyllä irtoaa myös siellä kierrätyksessä ja menevät muovienkeräykseen. Jos et kierrätä muovia (esim. energiajäteastiaan) niin voit silloin jättää korkit paikalleen. - tietoa
kahtokaappa tuolta
http://www.botniarosk.fi/site?node_id=213
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101050
- 102928
Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap96787- 85703
- 48655
Kalateltta
Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi16590- 34506
- 25495
- 43492
- 46486