Saako vietnamista singhaa?

Nautiskelija

Ollaan lähdössä vietnamiin tammikuussa ja heräsi tietenkin kysymys kun palstoja luin. Sivuilla kun lukee että olutkulttuurin taso ei hätkähdytä.

Saako sieltä sitä kuuluisaa thaimaalaista singhaa?
Se on namia. Jos sitä on niin muuta olut merkkiä ei kaivatakkaan.

7

1430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vietcongi

      ehkä ei ;-) Isoimmissa marketeissa voipi olla myynnissä ja joissain Saigonin pubeissa. Kyllä Vietnamissa on ihan hyvät olutvalikoimat.

      • Nautiskelija

        No hyvä hyvä :)
        Ai että kun sais kylmää singhaa rantakuppilan hanasta.
        No ehkä sieltä saa jotain parempaa kuohuvaa ;)


    • -:-

      Biere La Rue:ta on kehuttu, mutten itse ole sitä vielä päässyt maistamaan. Vuodenvaihteessa siihenkin tulee korjaus. :)

      Omiin periaatteisiini kuuluu, että ulkomailla juon aina mahdollisuuksien mukaan paikallisia oluita. Ylikansallisten olutjättien liemiä nyt saa mistä vain. Vietnamilaisia mallasjuomia sen sijaan tulee aika harvoin muualla vastaan, joten miksei paikan päällä ollessaan kävisi sitten niitä läpi?

      Mukavampi jättää rahansa siihen maahan missä vierailee, eikä tukea multikansallisia superyhtiöitä, joiden mukana rahaa virtaa ulkomaille. Sama paikallisuuden suosiminen koskee oluiden lisäksi tietysti myös ruokaa ja muita ostoksia.

      • vietcongi

        täällä. Oma suosikkini Vietnamissa on punainen Saigon olut, siis etiketti on punertava, sitä on myös vihreällä etiketillä sekä vihreässä pullossa (myös OK), siis kolmea eri laatua. Suosittelen vierailua johonkin paikalliseen supermarkettiin ja sieltä hyllyä tyhjentämään ;-)


      • Nautiskelija
        vietcongi kirjoitti:

        täällä. Oma suosikkini Vietnamissa on punainen Saigon olut, siis etiketti on punertava, sitä on myös vihreällä etiketillä sekä vihreässä pullossa (myös OK), siis kolmea eri laatua. Suosittelen vierailua johonkin paikalliseen supermarkettiin ja sieltä hyllyä tyhjentämään ;-)

        En malta odottaa.


      • Juka
        Nautiskelija kirjoitti:

        En malta odottaa.

        Saigon-olutta punaisella tai vihreällä etiketillä varustettuna tai sitten omaa suosikkiani 333:sta (lausutaan ba ba ba) ja avot.


      • dePiili

        Kannattaapi olla sitten kuitenkin tarkkana, nimittäin jotkut olutmerkit ovat kuitenkin ulkomaalaisissa omistuksessa Vietnamissakin. Ainakin joidenkin oluiden pullon kyljessä luki esimerkiksi brewed under supervision of Carlsberg.

        Olen samaa mieltä, että maassa maan oluella, eikä Vietnamin olut tarjonta nyt niin huonoa ole. Jos vertaa esimerkiksi Suomalaisen oluen tarjontaan, niin kuus nolla menee Vietnamille. Toki samanlainen sairaalloinen lagerpainotteisuus oli siellä havaittavissa.
        Monissa kaupungeissa oli omat paikalliset oluensa kuten Festival Beer Huessa, niin ja tietysti Bia Hoi on must Vietnamissa käydessä :-)
        Vietnamissa ollessa voi siis Singhan jättää ihan rauhassa vaikka pedojen juotavaksi siella jossain phuketissa tai kokissa ;-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7645
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4223
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3715
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3200
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2876
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2581
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      56
      2427
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2388
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2286
    Aihe