Meillä tytärellä on 14-vuotiaana jo hyvin kehittynyt vartalo, mutta hän ei jostain syystä halua käyttää rintaliivejä, vaikka useat hänen kaverinsa käyttää ja hänellä on heitä isommat rinnat. Ollaan keskusteltu aika paljon aiheesta ja tottakai hän saa itse päättää, mutta minusta rintaliivien käyttö kuuluu asiaan kun rinnat ovat b/c-kokoluokkaa jo. Onko muilla vanhemmilla ollut vastaavaa tilannettta ja on ehdotuksia/neuvoja?
Rintsikoiden käyttö
Marianna
213567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Että jos tuon kokoiset rinnat eivät ala saamaan jo pikku hiljaa tukea, niin niistä tulee riiput.
Itte taas halusin rintsikat joskus 10veena ku en todellakaan olis tarvinnu ja vielki voisin olla ilman, aiti onki ihmettelly miks haluun kayttaa niin paljon :D Mut joo... Aika outoa, mut ehkei se tykkaa siita et sanot sille tyyliin: "vitsi sul on isot rinnat, nyt kaytat kyl rintsikoit" vaan se alkaa ajattelee et nolaat sita eika kukaan tykkaa tollasesta... Ite sanoisin vaan et 'haluutko kayda shoppailemas' sit ostaisitte parit jotka tytto saa ite valita.
Mä haluisin rintsikat jo, mut en tiiä, mitä sanoo äidille oon. 10 w ja mul on silleen aika isot mun isosisko on 11 ja se on käyttäny eka luokast asti rintsikoit ja sillä alko jo 9 vuotiaana menkat.. en tiiä mitä sanoo ku haluun rintsikat????
ihan rinnan takia todellakin liivejä tulisi käyttää tai ne kohta roikkuu..
Pelottele tuolla roikkumisella jos ei löydy mitään hyvää syytä, miksi ei pidä liivejä.
Liivit voi tehdä houkuttelevammaksi kun ne on tytön tyyliset eli sportit on aika vaivattomat päällä ja kaarituet taas tukee, vähän topatut estää nännien paistamisen paidan läpi jne..
Ja sisko hyvät, pelotteluja nuo puheenne todellakin ovat. Eipä riipu, eikä roiku vaikka kokoa piisaa. Ikää on jo yli neljän kympin.
Ainakin minä saan vain päänsärkyä rintsikoiden olkainnauhoista, mahdottomat kapineet, joita en päälleni huolisi mistään hinnasta. Miksi pitäisi?
Anna tytön itse päättää, aivot kai hänelläkin on?
Tietysti tyttö saa itse päättää, en voi pakottaa mihinkään. Roikkumisesta en osaa sanoa, siitä kai on eri mielipiteitä, mutta ainakin tiettyjen vaatteiden alla on minusta sopivaa käyttää liivejä. Varsinkin kun hänellä on jo suhteellisen kookkaat rinnat ja ne varmaan siitä vielä kasvavat.
Viime viikolla hän synttärijuhlissa oli ohuessa silkkipuserossa ilman liivejä alla, mikä minusta näytti aika sopimattomalta. Myös kireiden toppien alla minusta kuuluisi olla liivit.
roikkutissiltä. Mutsini ei ostanut mulle rintsikoita ennen kun olin menossa riparileirille. Minulla oli siis ekoissa rintsikoissa jo c-kupit. Nyt olen aikuisena roikkutissi ihan vain sen takia, että rintojani ei tuettu kasvavina.
roiku, vaikken liivejä ikinä olekkaan käyttänyt, on vapaanpi olo eikä hierrä mistään.
Kyllä se roikkuminen johtuu ihan jostain muusta. Ehkä jopa perintötekijöistä.
Kun keskustelette täällä alaikäisen rinnoista? Huh, millainen äiti, kauhistuttaa. Kerrot täällä tyttäresi yksityisasioista.
No yhyy. Mistähän tää ykski tietää, että sen rinnat riippuu just siks ettei saanu aikasin rintaliivejä?
Pakko kehuskella, mutta käytän liivejä ainoastaan juhlapukujen alla juhlatilaisuuksissa, jotta nännit ei nöpötä kuten eräällä tervomaalla kerran linnassa.
Kokoni on F ja rinnat eivät roiku todellakaan! Erittäin ihanat kiinteät ja pyöreät ja oikeassa paikassa :) Kyllä mä uskallan väittää, että geeneistä kiinni onko ne tissit rintakehässä vai polvissa.
ikää on mulla 25 ja rintsikat vaan ahdistaa ja on niin turhat, olkaimet tursuilee ja ties mitä.
Siis etkö tosiaan käytä liivejä vaikka sulla on noinkin kookkaat rinnat? Vaikka eivät roiku niin kyllähän ton kokoiset varmaan liikkuu aika paljon vaatteiden alla.
Minusta jo tyttären kokoisten rintojen liikuminen ohuen sillkipuseron alla näytti vähän sopimattomalta.
Niin ja puhumattakaan siitä että nännit näkyy läpi kun on ohuet vaatteet.
.............
Näytti sopimattomalta? Sinulla on likainen mielikuvitus, ja ahdistunut mieli.
Käytän kireitä toppeja, eikä ne rinnat niitten alla heilu. Enkä myöskään harrasta hyppimistä julkisilla paikoilla.
Jos paidasta näkyy läpi, laitan alle rintaliivit, härskiähän se on jos nännit paistaa valkosen topin läpi pihoineen kaikkineen.
Hitsit tässä just heiluttelen tissejä, eikä ne mihinkään heilahtele. siinä vaan jököttävät tukevasti rintakehässä.
Keskustelu on mennyt vähän oudoksi ja omien rintojen kehumiseksi...
Minusta lapselle tulee opettaa mikä on soveliasta ja mikä ei. Valitettavasti hän kerää varmaan jo nyt kiinnostuneita katseita tietynlaisilta miehiltä. Lapsesi voi olla tästä täysin viaton ja tietämätön, mutta kyllä aikuisena velvollisuutesi on vähän katsoa mikä on sopivaa.
Aikuisena voi käyttää tai olla käyttämättä rintsikoita ja saa nypyttää tai näpyttää ihan miten tahtoo ja säädyllisyyden raja on kaikilla mikä on, mutta nyt puhutaan teini-ikäisestä lapsesta. Keneltä hän oppii nämä asiat, jos ei voi äitinsä kanssa keskustella?
Varmaan kannattaisi kysellä häneltä itseltään miksei käytä rintsikoita esim. jos ei tykkää niiden tunteesta tai inhoaa ohuita/painavia tmv. olkaimia, niin voisitte mennä kokeilemaan erilaisia. Nykyään varmasti kaikille haluaville löytynee jokin sopiva ja mukavan tuntuinen malli.
Itse muistan, että meidän luokalla oli tyttö, joka oli isorintainen eikä käyttänyt rintaliivejä. Hänelle kyllä naurettiin takanapäin ja pojat keksivät kaikenlaisia nimiä ja tuijottivat tietysti kiinnostuneina. Normaaliahan tuo on, mutta ehkä tyttäresi oli kuitenkin hyvä tiedostaa asia ja vasta sitten päättää olla käyttämättä rintsikoita.
en ala kommentoimaan mikä on viehättävää tai ällöttävää tai provosoivaa - ihan sama.
se mitä haluan sanoa, on että urheilusta (tai mistään normaalistakaan hyppelystä) ei tule yhtään mitään ilman rintsikoita. ei minulla mitkään isot rinnat ole, ihan tavalliset väliltä a-b. SILTI sattuu vaikkapa portaiden alas juokseminen jos ei ole rintaliivejä. eikä iana voi käsilläkään tukea! :O
minulla sama tilanne kun itse olin 14v. vartalo kehittynyt ja kuukautiset alkaneet. meidän perheessä vain ei mistään "intiimimmästä" puhuttu, kuten juuri murrosiän muutoksista tai seksuaalisuudesta..saati kysytty että miltä tuntuu. rintojen kasvu oli kamalinta mitä minulle oli tapahtunut, ja häpesin kehoani. siksi itseäni hävetti hirveästi jos vaikka äitini ehdotti rintsikoiden ostoa. aluksi vierastinkin rintaliivejä ihan kamalasti..
kyllä sitten kaverin kanssa kehtasin mennä jossain vaiheessa ostamaan kunnon rintaliivit.. eli omaa tahtiani tässä asiassa etenin ja se oli ahkä paras vaihtoehto. nyt ihan naurattaa tuo häpeileminen :D olen vihdoin hyväksynyt itseni.. :)
en osaa neuvoa, mutta uskon että jos mistään saman kaltaisesta häpeäntunteestä tyttäresi kohdalla on kyse, niin hän kyllä kasvaa rintsikoiden ostoon aivan itsekseen - viimeistään kun huomaa kuinka kipeää tekee jos hyppii ilman rintsikoita ;D
jos kuitenkin tyttäresi on jo sinut oman kehonsa kanssa eikä häpeä rintojaan, niin asia on aivan toinen..
tässä kuitenkin omaa näkökulmaani :)
lisään vielä että itse olen nyt 20v, ja tällä hetkellä en uskalla puhua vanhemmilleni perheen perustamis ajatuksista ja lapsien teosta. meillä kun vaiettiin visusti näistäkin asioista.
politiikasta meillä kyllä osattiin puhua. ja that's it.
lisään vielä että itse olen nyt 20v, ja tällä hetkellä en uskalla puhua vanhemmilleni perheen perustamis ajatuksista ja lapsien teosta. meillä kun vaiettiin visusti näistäkin asioista.
politiikasta meillä kyllä osattiin puhua. ja that's it.
täytyy sanoa, että olen niin kateellinen avopuolisolleni jonka vanhemmat puhuvat oikeasti tärkeistä ja läheisistä asioista, elämästä. en halua vähätellä politiikan tärkeyttä, mutta kyllä minulla meni muutama vuosi masennuksessa ja terapiassa että uskalsin tunnustaa olevani ihminen.
heti kun rinnat olivat a-kuppia.Nyt,14-vuotiaana,hänellä on c-d-kupit ja toki edelleen käyttää rintsikoita.Jos ei olisi käyttänyt koko ajan niin hänen rintansa varmaankin riippuisivat ja aika pahasti.Nyt hänellä on oikein nätit "tykyt "rinnat.
Hänen ystävättärensä sen sijaan ei käyttänyt rintaliivejä kuin vasta 14-vuotiaana ja ne TODELLAKIN roikkuvat,vaikkei hän lihava olekaan....hmmmmm.
Urheilurintsikat teille kehiin,ainakin aluksi,ennenkuin hän hokaa kuinka kivoja naiselliset alusasut voivatkaan olla.