kolposkopian kesto???

eli kauan se toimenpide kestää?? Ja mitä ne siitä solunäytteestä etsii, syöpäsolujako vai muutakinko (mitä) ??? Ja entäs kipu, onko paljonkin papaa kivuliaampi, entäs kierukan laittoa???
Voiko verrata synnytyskipuihin??? Itse synnytyksessä mulla oli epiduraali ja jotain muutakin, silti sattui ja paljon!
Ja niin, onko kolposkopian jälkeen kielletty liikkuminen tms??? Mulla on hirveesti menoja sen jälkeen ja bileetkin ois seur päivänä, eli onko ne nyt sit peruttava?? :/
Toivon yst vastauksia asioista tietäviltä!!! Niin, ja entäs se vuoto, onko sitä kauan ja onko se ihan järjetöntä sen jälkeen??? KIITOS vastauksista jo etukäteen.
62761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

riippuu ihan siitä, mitä siellä näkyy. ei ole mikään miellyttävä tapahtuma, mutta pahempaakin lienee. minusta pahinta oli se käryävän lihan haju, en halua pelotella, mutta itse olisin mielelläni tiennyt varautua siihen jo etukäteen. eli siis saattavat tehdä sellaisen polttotoimenpiteen siinä yks kaks samalla. niinkään ei sattunut, mutta yllätyin.
Vuoto ei kummallakaan kerralla kestänyt kauaa, mutta kannattaa ottaa oma side mukaan ellei halua sairaalan jättisidettä.
Bailaamaan voi mennä seuraavana päivänä hyvin, seksiä ei ihan heti kannata harrastaa.

Äänestä
  • Siis mitä/miksi ne poltti sulta sen toimenpiteen aikana??? Ja millasessa huoneessa se toimenpide tehdään, voiko sielä olla toinen henkilö (omainen) henkisenä tukena??? Siis mulle se tehdään sairaalan polilla...
    Kertokaa omia kokemuksianne siitä kuinka kauan teillä on kestänyt toimenpide!

    Äänestä

Viestissäsi ei ilmene, miksi menet kolposkopiaan. Yleensä sinne mennään, jos on ollut pitkään papa luokkaa 2 tai jos papa on 3 tai enemmän. Jotkut sitkeät tulehdukset ja selvittämättömät vuodot voivat olla syynä kolposkopiaan.

Kolposkopia on emättimen tähystys. Gynekologi kurkkaa, mitä emättimessä näkyy. Apuna hän käyttää mikroskooppia. Emätin levitetään, kuten papakokeen ottamisessa.

Se, miksi menet tähystykseen ja mitä lääkäri näkee tähystäessään, vaikuttaa siihen, mitä lääkäri tekee. Yleensä otetaan papa-näyte tai tarkempia koepaloja. Mistä koepaloja otetaan, sen ratkaisee lääkäri näkemänsä perusteella. Jos epäillään kondyloomaa, tehdään myös etikkahuuhtelu (joskus harvoin jodihuuhtelu), joka muuttaa kondylooma-alueen paremmin nähtäväksi.

Kolposkopia ei tunnu sen enempää kuin papan ottaminen. Jos sen yhteydessä tutkitaan kohdunkaulakanavaa, mikä on mahdollista, tunnet kipua, joka vastaa kuukautiskipuja. Jos kaulakanava on arpeutunut esimerkiksi synnytyksen takia, niin paikallispuudutus voi olla tarpeen. Itse olen yleensä pärjännyt ilman puudustusta.

Kauanko se kestää? Yleensä 5-10 minuuttia. On mua tutkittu kyllä puolikin tuntia.

Kolposkopian jälkeen voi olla pientä vuotoa. Itselläni ei yleensä ole.

Tutkimuksesta kävelet omin jaloin ja aloitat päivän työt ja riennot välittömästi. Jos elimistössäsi on paha tulehdus, niin kivusta selviää apteekin särkylääkkeillä.

Yksi vastaaja kirjoitti sinulle kärystä. Hänellä on kondyloomaa hoidettu laserilla. Sitä hoitoa ei kyllä tehdä ennen kuin koepalat on tutkittu.

Suunnittele ja sovi menojasi ihan rauhassa.

Äänestä
  • En ole synnyttänyt, joten en osaa verrata synnytyskipuihin. Kuvittelen niiden olevan pahempia kuin kuukautiskivut.

    Äänestä

  • paljon kokemusta kirjoitti:

    En ole synnyttänyt, joten en osaa verrata synnytyskipuihin. Kuvittelen niiden olevan pahempia kuin kuukautiskivut.

    Joudun sinne koska mulla on ollut papa 3 krt luokkaa 2. Kondyloomaa(kin) kai epäillään.
    Lähetteessä luki että tehdään kohdunsuun tähystys ja otetaan tarvittaessa näytteitä.
    Onko noi näytteet niitä koepaloja vai voiko ne olla jotain muutakin (mitä) ???
    Ja niin, EIHÄN KIERUKKA OLE ESTEENÄ TUOLLE???
    Kyllä, synnytyskivut ovat pahempia kuin kuukautiskivut... mulla sattui ainakin ihan hirveesti vaikka oli epiduraali yms!
    Ja niin, kohdunkaulan kaavinnasta ton kopian yhteydessä on myös puhuttu...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sinne joutuva.. kirjoitti:

eli kauan se toimenpide kestää?? Ja mitä ne siitä solunäytteestä etsii, syöpäsolujako vai muutakinko (mitä) ??? Ja entäs kipu, onko paljonkin papaa kivuliaampi, entäs kierukan laittoa???
Voiko verrata synnytyskipuihin??? Itse synnytyksessä mulla oli epiduraali ja jotain muutakin, silti sattui ja paljon!
Ja niin, onko kolposkopian jälkeen kielletty liikkuminen tms??? Mulla on hirveesti menoja sen jälkeen ja bileetkin ois seur päivänä, eli onko ne nyt sit peruttava?? :/
Toivon yst vastauksia asioista tietäviltä!!! Niin, ja entäs se vuoto, onko sitä kauan ja onko se ihan järjetöntä sen jälkeen??? KIITOS vastauksista jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu