1.Mikä ilmiö saa ketjut venymään vain yhdeltä 20-30 cm pätkältä?
2.Miten ketjut ilman lukkoa saa poikki paikallaan?
3.Onko ketjun lukko varma ja turvallinen?
4.Pitäisikö ketjujen pyörimissuunta ja v/o säilyttää jos poistettu väliaikaisesti?
5.Kannattaako O-rengasketjuihin investoida?
6.Saako O-rengasketjuja pestä liuottimissa?
7. Onko O-rengasketjuissa mahdollista käyttää lukkoa?
8. Miten ja millä ketjut pitäisi oikeesti öljytä?
2.Miten ketjut ilman lukkoa saa poikki paikallaan?
3.Onko ketjun lukko varma ja turvallinen?
4.Pitäisikö ketjujen pyörimissuunta ja v/o säilyttää jos poistettu väliaikaisesti?
5.Kannattaako O-rengasketjuihin investoida?
6.Saako O-rengasketjuja pestä liuottimissa?
7. Onko O-rengasketjuissa mahdollista käyttää lukkoa?
8. Miten ja millä ketjut pitäisi oikeesti öljytä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yleensä ketjut kuluvat/venyvät ajan myötä epätasaisesti(kulutustavaraa).Esim jostakin lenkistä o-rengas pettää joka näkyy venymisenä.Rauhallisella ajotavalla on iso merkitys ketjujen kestoon.Säännöllinen ketjujen puhdistus ja rasvaus (n.500km)ketjusprayllä lisää käyttöikää.Ketjuista o-rengasketjut ovat suositeltavia.O-renkaat eivät tykkää liuottimista.Ketjut katkaistaan ketjunkatkaisuun tarkoitetulla laitteella ja uudet niitataan.Lukkoliitin on epävarma.
pettäminen näkyy ketjujen venymisenä?? O-rengashan on kumia. Ei mulla ole 18 vuoden aikana kertaakaan o-rengas pettänyt. Muuten ketjut on kyllä venyneet.
...tapin ja lenkin väliin kaikkea paskaa joka syö kuin venttiilien hiomis tahna.
Tässä pätee se vanha viisaus että ketju on yhtä vahva kuin sen heikoin lenkki. Kun heikoin lenkki on tunnistettavissa se on "morjens" koko ketju. Muista myös ettei vanha ketju tai uudet rattaat, tai päinvastoin, istu yhteen vaan epäsopivampi syö toista ennätys ajassa. Parasta säästöä on se, että vaihtaa kaikki kerralla.
Jos ketjuvetoisella aikoo ajella ja itse huoltaa ja fiksailla niin kyllä katkaisu/niittaustyökalu on pakollinen hankinta. Ei ole edes kovin kallis.
Säälittävin näky mitä muistan, oli kun ketjuton (Harrikka?)mies tonki vanhalla aurauskepillä piennarta 200 m pysäköidyn pyöränsä takana ketjua etsien.
ei harrikoissa oo ketjuja :s
O-,X-,ja ainakin Z-mallisilla tiivisteillä varustettuja ketjuja on saatavissa. O-renkaallinen yleensä halvin. Eri ketjumerkeillä on myös poikkeavia laatuluokkia, ts. vahvistettuja sekä erikoisvahvistettuja ketjua. Yli 50 hv pyöriin suositellaaan vain niittilukollisia ja ketjujen puhdistukseen enen voitelua sopinevat parhaiten sitä varten tehdyt sprayt jne. Voiteluun on myös saatavissa erilaisia automaattisia järjestelmiä.