Os X x86:selle?

Tuleekos tollasta ?
6407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siitä puhutaan aina välillä, mutta ei ole näkynyt. En uskoisi, että tulee ainakaan pariin vuoteen.

Kyse ei ole pelkästä systeemistä, vaan kaikki ohjelmatkin pitäisi sovittaa sille.

Äänestä
  • Saako polkupyörään auton moottoria? Ei....

    Voiko pöytätuulettimesta tehdä lentokoneen? Ei...

    Kyllä kai OS X:n TEORIASSA pystyy kääntämään, mutta mitä sitten? Ei olisi yhtään softaa joka pyörisi. Paitsi ehkä Unix ohjelmat jos kääntää itse sille mikäprossasenytoli.

    Äänestä

  • Mäkkikäki kirjoitti:

    Saako polkupyörään auton moottoria? Ei....

    Voiko pöytätuulettimesta tehdä lentokoneen? Ei...

    Kyllä kai OS X:n TEORIASSA pystyy kääntämään, mutta mitä sitten? Ei olisi yhtään softaa joka pyörisi. Paitsi ehkä Unix ohjelmat jos kääntää itse sille mikäprossasenytoli.

    OS X on vain KDE/Gnome klooni, ja vielä huono sellainen.

    Äänestä

  • tux kirjoitti:

    OS X on vain KDE/Gnome klooni, ja vielä huono sellainen.

    "OS X on vain KDE/Gnome klooni, ja vielä huono sellainen."

    Noin vahvalla argumentoinnilla mä sanon että KDE on tosi pyllystä ja Gnomea ei voi edes samassa lauseessa mainita. Käsittämätöntä caccaa. Ja ei, en perustele se kun on tyhmää ja kaikki muut kuitenkin väärässä :) Se nyt vaan on tyhmää trollata yhdellä lauseella.

    Mä taidan olla harvinainen poikkeus kun en KDE:ta ja Gnomea koskaan oikein oppinut käyttämään. Mutta OS X:n kanssa olin kohtalaisen sinut välittömästi.

    Toisaalta, isot pojat sanoo että helppokäyttöisyys on ns. huono asia, samoin silmäkarkki. Tosih8x0r ei kuulemma tarvii kun komentorivin. GUI on aina perseestä. Ja ne kaikki vivut oppii melkeen hetkessä. Niin ne ainakin väittää. Mä en aina usko niitä.

    Äänestä

  • ainakaan jos on applesta kiinni.
    Ja kuka muukaan sen tekisi?
    Meinaan vaan, että OS X:n x86 porttaushan tekisi käytännössä Applesta tavallisen PC kloonien kauppiaan. Ja niistä markkinoistahan ei yleensä kovin rajuja voitto marginaaleja vedetä.

    Äänestä

  • ----- kirjoitti:

    ainakaan jos on applesta kiinni.
    Ja kuka muukaan sen tekisi?
    Meinaan vaan, että OS X:n x86 porttaushan tekisi käytännössä Applesta tavallisen PC kloonien kauppiaan. Ja niistä markkinoistahan ei yleensä kovin rajuja voitto marginaaleja vedetä.

    minimaalinen. Applen voima on juuri siinä että "kaikki" tulee omasta takaa. Sen takia Applen tuotteet ovat niin ylivoimaisia luotettavuudessa. Huhuhan on kyllä tiukassa ett tälläinenkin versio olisi jossain kassakaapissa huonojen päivien varalle. Ammoisina aikoina Apple rautaklooneja oli (Power Tower), mutta ymmärrettävistä syistä ei ole enää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


986 kirjoitti:

Tuleekos tollasta ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu