Maailman nopein kveeni
Henrik Johnsen sai vähän aikaa sitten kuulla, että hän on kveeni. Nyt hän haluaisi kuulla toisen, vielä jännittävämmän uutisen: Että hän pääsee Norjan miesten 4x100 metrin viestijoukkueeseen Pekingin olympialaisiin!
LIISA KOIVULEHTO
Henrik Johnsen on juuri täyttänyt 22 vuotta. Hän opiskelee historiaa Tromssan yliopistossa ja satsaa sataprosenttisesti sadan metrin juoksuun. Hän alkoi harjoitella tosissaan 10. luokalla. Nyt hän on Pohjois-Norjan toiseksi nopein 60, 100 ja 200 metrillä! Ennätykset 6.80 – 10.61 ja 21.59 tulivat viime vuonna, hänen ensimmäisenä seniorikautenaan. Valmentaja ja harjoittelukaveri Martin Rypdal on nopein (100 m aikaan 10.46).
Kveenitaustasta kertoi hänelle isän veli.
– Kyllä isäkin varmasti on tästä joskus kertonut, mutta en ole pannut niin merkille. Äiti oli Belgiasta eli minulla on monenlaisia sukujuuria, Henrik Johnsen kertoo.
Isän veli on Ivar Johnsen, sama Ivar, joka on Ruijan kveeniliiton järjestösihteeri.
– Emme ole tehneet mitään sukututkimusta, mutta olemme aina tienneet olevamme kveenejä. Isoäiti on Wirkolan sukua, ja lisäksi suvun perimätieto kertoo, että kveenisukujuuria ulottuu myös Kvalöyan Marislettaan sekä Paatsivuonon Markenesiin, Ivar Johnsen kertoo.
Henrik Johnsen toivoo tietysti pääsevänsä olympialaisiin jo nyt, mutta tähtää jo vuoden 2012 kisoihin Lontoossa.
– Ehkä siirryn muutaman vuoden päästä 200 metrille. Yksi suomalainen (Visa Hongisto) voitti alle 23-vuotiaiden Euroopan mestaruuden viime vuonna – se on siis mahdollista, Johnsen miettii.
Onko Henrik Johnsen maailman nopein kveeni? Hän on osallistunut Kalottikisoihin useita kertoja, mutta ei ole kuullut, että kukaan esimerkiksi Pohjois-Ruotsissa olisi juossut nopeammin kuin hän.
– Ehkä sitten olen maailman nopein kveeni, hän hymyilee.
Kilpailu tittelistä Maailman nopein kveeni on täten avattu.
Skrevet av: [email protected]
Publisert: 4/30/2008
Visninger: 15
Maailman nopein kveeni
ruijasta
0
878
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604936Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362249Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti582079- 2022013
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1831631Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.3041569Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2121314- 881239
- 2071192
- 651184