Olemme suunnitelleet viikon Goan matkaa joulukuun alkuun. Pari kysymystä on tullut mieleen.
1. Miten on hygienian laita Goalla? Uskaltaako siellä syödä ravintoloissa? Viime joulukuussa oltiin Egyptissä, ja siellä ei kyllä uskallettu syödä juuri mitään muuta kuin omia eväitä/itse laittamia ruokia. Onko Intian hygieniataso parempi/huonompi kuin Egyptin?
2. Onko kokemuksia Aurinkomatkojen retkistä? Mitä suosittelette? Kulttuuri kiinnostaa, hindutemppelit ja tietysti maisemat. Kannattaako mennä retkille vai kierrellä itse? Varmaan pari päivää voisi käyttää retkiin ja loput ihan vaan rannalla löhöillen.
3. Kumpaa suosittelette, Pohjois- vai Etelä-Goaa?
1. Miten on hygienian laita Goalla? Uskaltaako siellä syödä ravintoloissa? Viime joulukuussa oltiin Egyptissä, ja siellä ei kyllä uskallettu syödä juuri mitään muuta kuin omia eväitä/itse laittamia ruokia. Onko Intian hygieniataso parempi/huonompi kuin Egyptin?
2. Onko kokemuksia Aurinkomatkojen retkistä? Mitä suosittelette? Kulttuuri kiinnostaa, hindutemppelit ja tietysti maisemat. Kannattaako mennä retkille vai kierrellä itse? Varmaan pari päivää voisi käyttää retkiin ja loput ihan vaan rannalla löhöillen.
3. Kumpaa suosittelette, Pohjois- vai Etelä-Goaa?
Vastaukset 28
Vanhimmat
1) Itselläni ei ole ikinä Goalla huolahtanut mieleen, etten voisi syödä ravintoloissa. Egyptissä en ole käynyt, joten en osaa verrata. En tosin ole ylenmäärin tarkka tuosta hygieniasta, joten luulen, että söisin Egyptissäkin. Intiassa ruoka on kuitenkin todella hyvää. Ei sitä voi olla syömättä. Goalta löytyy hyvin monentasoisia ravintoloita, useimmat mielestäni siistejä ja hyviä. Hygieniastahan voi ja pitää huolehtia itsekin, esim. käsidesinfiointiaineella ja syömällä kuumaa ruokaa. Minä kyllä syön nykyään jo kaikkea mahdollista.
Yleisesti ottaen Intia on melkoinen roskakasa. Vaikken minä ainakaan niitä Intia-hulluna kyttää, kun siellä on niin paljon kaikkea hienoa. Hotellit ovat mielestäni siistejä, vaikka eivät muuten olisikaan hienoja. Hienojakin hotelleja löytyy. Wc:t ja sellaiset esim. ravintoloissa ovat vuosi vuodelta tulleet paremmiksi ja siistimmiksi.
Jos hygienia on tärkeää, Intia ei ehkä ole kaikkein paras matkakohde....
2) Omatoimisista retkistä on paljonkin kokemusta Goalta ja muualta Intiasta. Taksilla vaan menoksi. Paljon halvempaa kuin matkanjärjestäjien retkillä. Taksikuskit osaa neuvoa kaikkea. Lukekaa vaikka niitä hotellien retkioppaita ja menkää sitten juttelemaan taksikuskin kanssa järjestelyistä. Goa on niin pieni, että ainakin men ehdittiin samanakin päivänä käydä jollain retkellä ja vielä löhöillä rannalla (ei oikein jakseta koko päivää rantaelämää vaikka siitä tykätäänkin).
3) Riippuu mitä haluaa. Pohjois-Goalla on elämä, pienempiä ja yksinkertaisempia hotelleja, kauppaa, ravintoloita, paikallisia - siis elämää. Etelä-Goalla on isot ja loistokkaat hotellit täydellisine palveluineen, uima-altainen ja luxuksineen. Sekin on elämää, lomalla, kenties. Paljon muuta hotellien lähellä ei ole, mutta taksilla pääsee aina jonnekin.
Toinen tykkää toisesta.
Jos hygienia on tärkeää, niin menkää johonkin hyvään hotelliin Etelä-Goalle. Älkää jättäkö menemättä Intiaan. Se on kokemisen arvoinen maa, ehdottomasti.
Intiassa hygieniä on jopa vieläkin huonompaa kuin Egyptissä.
Täti oli siellä viime talvena ja tuotiin
lääkäriambulanssilennolla Suomeen kuoleman
kielissä kun sai jonkun supermyrkytyksen.
Ei kuulemma mene enää edes maksusta Intiaan.
Toisaalta suurin osa sieltä selviää "hengissä"
mutta rankan ripulin saa helpollla.
kaksi viikkoa ja ihan viimeisinä päivinä tuli ripuli vaikka desinfioin kädet jokakerta.mutta ruka on taivaanlista ja ehkä ne oli ne rapu ja meri ruoat en tiedä,mutta kun ripla tuli niin tilasin lekurin piikki perseesen ja antibioottia ja sitten koti suomeen ja ripla kesti sen 7 päivää. menisin Intiaan koska vaan todella kiva paikka ja ihmiset ja luonto. ainoa miinus se tunkiomaisuus ja kuolleet rotat päivällä ja elävät illalla,mutta se kuuluu siihen eksotiikkaan-
Osaisitko kertoa miten tätisi siellä eleli ja mitä teki, että tuollaisen taudin sai. Monet kuitenkin selviävät ilman moisia tuliaisia. Olisi hyvä tietää mitä kandee tehdä ja mitä ei. Kiitos vinkeistä
Muuta kuin pullotettua vettä pitää vartoa ja kaikkea kuumentamatonta, mitä on voitu käsitellä sillä vedellä; pestyt vihannekset ja hedelmät jos kuorii, niin ei vaaraa), jääpalat jne. Muutenkin kylmiä ruokia pitää varoa. Kuumentaminen tappaa bakteerit ja muut pöpöt.
Vettä tai muita nesteitä pitää nauttia runsaasti. Kuivuminen on yksi yleisin syy vatsatauteihin. Vesipullo siis aina mukana.
Maitohappabakteereita kannattaa syödä jo etukäteen ja sitten siellä. Käsiä pitää pestä ja desinfioida jatkuvasti, aina ennen kuin laittaa ruokaa tai sormia suuhun jne.
Sieltä saa lääkäreiltä ja apteekeista tosi hyviä rohtoja ja todella edullisesti. Useimmiten on jo tunnin päästä vatsavaivat tiessään, kun piikin tai tabletin ottaa.
Imodium on sellainen lääke, joka pysäyttää vatsan päiväksi pariksi. Se on hyvä ensiapu reissussa, niin ei mene loma pilalle. Vanhat kunnon hiilitabletit ovat hyvä vatsalääke. Niistä vain pitää huomioida se, että ne eivät käy muiden lääkkeiden kansssa, vievät niistä tehot.
Ja sen vatsataudin voi saada muualtakin. Meidän perheen pahin tauti saatiin Rodokselta. Suomessakin on kevään mittään jyllännyt sellainen vatsatauti, että ihmisiä on ollut terveyskeskuksissa nesteytyksessä - ihan ilman ulkomaanmatkoja.
Kyllä siellä pärjää, varsinkin turistipaikoissa ja hotelleissa. Ikävintä siellä on yleinen tapa viskata roskat minne sattuu. Se on häiritsevää alkuun, mutta parin päivän päästä niitäkään ei enää huomaa.
Suomen hygieniataso on toki hyvä, mutta muistaakseni viime syksynä ennen Intian matkaamme kuoli eri puolella Suomea muutama hyväkuntoinen ihminen ripuliin. Jyväskylässä suositeltiin kaikkia rupulia sairastavia ottamaan yhteyttä terveyskeskukseen. Nämä kuolemat olivat kai yhteydessä antibiottikuureihin.
Nokian vesiongelmissa on ainakin yksi kuolemantapaus, joka on poliisin tutkinnassa.
Toisin sanoen sairastumisia tapahtuu eri pöpöjen aiheuttamana kaikkialla.
Olemme käyneet vuoden 1996 jälkeen 10 kertaa Intiassa, jossa viime talvena olimme 4 kuukautta. Ensimmäisen kerran näiden Intiassa viettämiemme matkojen aikana sain ärhäkän pöpön vatsaani ja kuume nousi yli 39:ään. Yön vietin wc:ssä juosten ja aamulla menin taksilla Mapsaan Vrundavan sairaalaan (Goan tasokkain ja kallein) Valintaan vaikutti se, että matkavakuutukseni oli kunnossa.
Terveeksi tulin kahdessa päivässä.
Ensimmäisten matkojen aikana vatsani kapinoi vedenpuutteesta ja mausteisista ruuista ripulilla ilman kuumetta.
Kuumeisen ripulin saadessasi kannattaa ottaa heti yhteyttä lääkäriin.
"1. Miten on hygienian laita Goalla? Uskaltaako siellä syödä ravintoloissa? Viime joulukuussa oltiin Egyptissä, ja siellä ei kyllä uskallettu syödä juuri mitään muuta kuin omia eväitä/itse laittamia ruokia. Onko Intian hygieniataso parempi/huonompi kuin Egyptin? "
Oletko ihan varma, että haluat Intiaan? Intian hygieniataso on todella huonompi kuin Egyptissä, eikä intialaisissa hotelleissa juurikaan ole mahdollisuutta kokkailla itse.
Toisaalta mitä saat tuollaisesta matkasta jos pelkäät joka hetki omaa varjoasi? Olen käynyt Egyptissä ja syönyt siellä hyvää ruokaa. Olen käynyt Goalla ja suorastaan RAKASTAN ruokaa siellä. Ei tainnut edes olla väliä missä söi, ruoka oli aina (paitsi hotellissa) todella herkullista ja edullista.
Muutama perusjuttu kannattaa tehdä vatsatauteja ehkäistäkseen; juoda vain pullotettua vettä (tai muuta pullotettua juomaa), pestä hampaatkin pullovedellä. Käsiä kannattaa desinfioida usein ja tietenkin aina ennen syömistä. Sitten pitä ottaa matkavakuutus ja jos vatsatauti iskee, kutsutaan paikalle lääkäri.
Itse siarastuin vatsatautiin Egyptissä, viimeksi Goalla mieheni sairastui vatsatautiin, lääkäri tuli puolessa tunnissa paikalle ja kolmen tunnin kuluttua mies oli täysin kunnossa.
Joka maassa on erilainen bakteerikanta, usein ulkomailla saa vatsataudin syö mitä tahansa. Matkailu on sellaista.
lähteä Intiaan jos noin kovin pelkäät.Oltiin viime Joulu Pohjois Goalla ja 10v. lapsi mukana.Lapsen käsi hygienia oli mitä oli ja syötiin ihan kaikkea ihan missä vaan ja minä aikuinen hoidin käsi hygienian hyvin ja jouduin lopulta Mabusaan sairaalaan tiputukseen kovien vatsa oireiden vuoksi ja lapsi selvisi 3 viikkoa ilman mitään oireita että se on ihan tuuria sairastuuko vai ei.Hyvän hoidon sain sairaalassa tosin siellä oli vähän alkeellista mutta paranin ja hoidatin suomessa itseni loppuun.Mutta hauskaa matkaa jos lähette suosittelen matkustamaan avoimin mielin ja nauttimaan kaikesta ihanasta mitä matkoillanne koette.Vielä minäkin Intiaan menen....
Emme avomieheni kanssa ole todellakaan mitään kulinaristeja, meille ei ole väliä, vaikkemme ruokakulttuuriin pääsisikään tutustumaan...Egyptissäkään ei haitannut yhtään:)
Kyselin asiaa mm. siksi, kun Aurinkomatkojen esitteessä Egyptin kohdalla lukee, että vatsatauti voi tulla erilaisen bakteerikannan vuoksi, mutta Goan kohdalla mitään tällaista ei lue. Näköjään puutteelliset kohdetiedot... Arvelin kuitenkin, ettei Intia mitään puhtain mahdollinen maa ole.
Kyllä me Intiaan uskalletaan lähteä, mut näköjään pitää olla varovainen, niin kuin oltiin Egyptissä. Koko ajan pitää käsiä desinfioida, ja pitää miettiä, mitä viikon aikana pistää suuhunsa. Ei olisi nimittäin minulla ainakaa varaa joutua ottamaan paikallisia "ihmelääkkeitä", eivät varmaan mitään sivuoireettomia nimittäin ole...
Sinun mainitsemasi "paikalliset ihmelääkkeet" joita sairaalassa tiputetaan suoneen tai hotellin lääkäri
pistää pakaraan ovat ihan normaaleja antibiootteja. Paikalliset lääkärit osaavat hoitaa siellä esiintyvät sairaudet.
Intiasta saadut lääkkeet pitää nimenomaan hoidattaa siellä ja heti ja intialaisilla lääkkeillä. Ne on parhaita ja todella edullisia. Antibiooteillahan ne vatsataudit siellä useimmiten hoidetaan ja kyllä tehoaa. Intia ei ole mikään tuppukylä, josta ei löytyisi oikeita lääkkeitä. Varmasti kaikilla maailman suurilla lääkefirmoilla on nimenomaan valmistusta Intiassa. Ne kuule tulee meillekin sieltä ne lääkkeet. Eli heti hoitoon siellä, jos vatsavaivoja ilmenee. Ei kannata jäädä niitä sairastamaan päiväksikään. Taudit paranee heti, eikä mene loma pilalle.
Just tuota tarkoitin, antibiootteja ne "ihmelääkket" ovat, mutta ne eivät todellakaan ole mitään terveellisiä juttuja. Viime aikoina on ollut paljon puhetta siitä, että antibiootit vaan loppujen lopuksi pahentavat asioita, pian tauteihin ei tehoa enää mikään, kun aina vaan kiskotaan antibiootteja. Ja lisäks suolisto menee antibiooteista sekaisin pitkäksi aikaa...
Totta, ei voi tietää, milloin tauti iskee, mut jos sen riskin vois minimoida, niin hyvä olis. Ja pakkohan niihin lääkkeisiin on turvautua, jos tauti iskee, ettei loma mene ihan pilalle.
Ja tuosta asenteesta mistä joku kirjoitti: eiköhän se ole ihan jokaisen oma asia, millä asenteella reissuun lähtee, ei sitä suureen ääneen tartte missään toitottaa. Matkustelu on niin mukavaa, täytyy vaan keksiä ongelmiin ratkaisut:)
Luultavasti sieltä Goan kohdetiedoista puuttuu vatsataudin maininta sen takia, että oletetaan jokaisen kehitysmaahan matkaavan ymmärtävän sen sanomattakin. Jos maassa suurin osa porukkaa elää alle taalalla päivässä, ei maassa voi olla kovin korkea hygieniataso. Ei siellä kohdetiedoissa voi kaikesta kohteessa varoittaa.
Jokaisessa eri maassa on erilainen bakteerikanta, siis ihan kaikkialla voi saada mahataudin kun ei ole ko. bakteereihin tottunut. Myös vaikka ruoka olisi ihan kunnollista. Mitä kauemmas mennään, sitä erilaisemmat ja eksoottisemmat bakteerikannat on kysymyksessä.
Intiassa on todella mahtava ruoka, en tiedä olenko missään parempaa saanut. Ruoka on Intiassa iso osa maan kulttuuria ja todella suuri osa ainakin oman matkani onnistumista. Niinpä omia keksejä napostellen jää todella paljosta paitsi.
Vatsataudin voi saada muuten ihan mistä vaan, vaikka taksin oven rivasta, bussista, omasta hotellihuoneesta tai vaikka pöydän pinnalta. Omasta hotellista tai paikan parhaasta ravintolasta ihan samoin. Tosi vaikea on matkalla ihan kaikkea varoa. Jos pöpöjä kammoaa, ei kannata matkustaa mihinkään kehitysmaahan, ei etenkään Intiaan.
Jos mahataudin noinkin eksoottisessa paikassa kuin Intia saa, kannattaa luottaa paikallisiin lääkäreihin, jotka ovat tottuneet hoitamaan juuri niitä oman alueensa mahatauteja. Useimmiten tämä tarkoittaa turistille antibiootin antoa. Jos tautia ei paikan päällä hoidata, sattaa tuoda kotiin jos jonkinlaista punatautia, lavantautia, koleraa, erilaisia alkueläimiä, salmonellaa yms. Minkä hoitoa meidän suomalaiset peruslääkärit eivät välttämättä tunne ollenkaan.
Viikko on todella lyhyt aika lomailla Goalla. Kokemista on paljon.
saa tosi hyvää hoitoa.ei kannata pelätä niitä ihmelääkeitä,kun on tarpeeksi sairas ottaa mitä vaan että paranee.ja kyllä ne siellä intiassa osaavat asiansa.itse en saanut mitään sivu oireita lääkkeistä ja sairaalassa otettiin kaikki röntgenit, ultrat, sydänfilmit, verikokeet ym.neljä pulloo tippaa laitettiin,4 antibioottia suoraan suoneen ja 2 suppoa peppuun.kylläpä tokenin niin hyvin että jaksoin seuraavana aamuna matkustaa kotiin taas.hoitajat ja lääkärit aivan ihania ja taksi kuski jaksoi koko päivän odotella ja passata minua.täällä suomessa lääkäri sanoi että liiallinen desinfiointi voi aiheuttaa että sairastuu,koska poika säilyi terveenä kun sai heti alussa paikalliset bakteerit.tiedähäntä,mutta,ei kannata matkoja sen takia jättää tekemättä jos pelkää sairastumista,koska meistä turisteista hulehditaan tosi hyvin maailmalla sen takia kun vakuutukset korvaavat kaiken.
Minä luen tätä kysymystä ihan ihmeissäni, voiko tämä olla totta vai pelkkää kusetusta? Eihän tuolla asenteella voi reissuun lähteä, mietit koko ajan joko vatsaan koskee...
Intiassa on varmasti maailman paras ruoka ja ravintoloiden taso on hyvä, itse olen syönyt siellä ihan kaikkea ja ruokaa olen ostanut ruokaa pienistä kojuista ja isoista gourmet ravintoloista.
Käsihygieniasta kannattaa huolehtia, mutta ei siitäkään mulle mitään pakkomiellettä ole tullut... terve järki mukana =)
Ruoka on kuitenkin asia mikä yhdistää turisteja ja paikallisia, ruuasta on aina kiva jutella, mitä mausteita tässä on? Kuinka tämä tehdään? yms.
Intia on kokemisen arvoinen maa, siinä on vain yksi mutta, kerran kun sinne menee niin toisenkin ja kolmannen kerran sinne täytyy palata :)
miks täällä Suomessa vatsatautia ei hoideta antibiooteilla, miksi ihmiset sairastaa jopa monta päivää vatsatautia? miksei lääkärit määrää meidän vatsatutiin tehoavia antibiootteja?
Siksi kun ne meidän vatsataudit useimmiten menevät ohi sairastamalla ilman antibiootteja. Mutta kukas hemmetti sitä haluaa lomaansa viettää sairastamalla, en ainakaan minä. Sitä paitsi, sellaisia pöpöjä kuin usein ulkomailla saa esim. salmonella ja lavantauti ja vastaavat, hoidetaan kyllä täällä meilläkin antibiooteilla. Meepä salmonellan kanssa terkkariin, niin antibioottia tulee ja pitkäksi aikaa.
On erilaisia vatsatauteja. Suomessa suurin osa mahataudeista on virusperäisiä ns. mahalentsuja. Ne paranevat itsestään. Jos vatsassa on selkeä bakteeritulehdus, sitä hoidetaan myös Suomessa antibiooteilla.
aiheuttaja on itiö, niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin. Siksi on niin kovin vaikea vastustaja ja herkkä tarttumaan, itiöt kun leijailevat esim. huonepölyssä josta sisäänhengittämällä nappaamme ne elimistöön.
Hei Intian ystävät!
Makuja meillä on moneksi, mutta kerron omat mieltymykseni. Olen käynyt 2 kertaa Goassa ja olen ehdottomasti Etelä-Goa fani. Jos varsinkin pelkää vatsatauteja, suosittelen Aurinkomatkojen Etelä-Goan hotelleja ja siellä ruokailua. Siellä saa ihanaa ruokaa ja uskaltaa syödä. Missään maailmassa en ole niin ihanaa rantaa pitkin astellut kuin Etelä-Goassa. Voi niitä ihania simpukkaihmeitä, valkoista hiekkaa ja matalaa uimarantaa. Retkille pääsee kyllä lähikaupunkeihin Margaoon ja Panjimiin. Suosittelen menemään kaikille Aurinkomatkojen retkille ja olemaan lomalla ainakin 2 viikkoa. Hienoin elämys oli itselläni vuonna 1992, kun lensimme Bombayhin (nyk, Mumbay) ja tutustuimme Bollywoodiin, temppeleihin, satamaan ja näimme ne karut valtavat slummit. Hotellimme edessä seisoivat Jaguaarit ja filmitähdet käyskentelivät meidän turistien joukossa, mutta kadulla asui mies, joka yöpyi likaisessa perunasäkissä. INTIA ON NÄKEMISEN ARVOINEN!
Tärkein tuote mukana lomalla vesipullo ja aurinkorasva. Hyvää lomaa kaikille.
Kysyisin, jotta missä muualla te olette "reissanneet" kuin Egyptissä kun kerran tuollaista nimimerkkiä käytät? Kovin kuulostaa hysteeriseltä tuo teidän hygieenisyys, saattaisi olla parempi pysyä kotona.
Todellakin, Egypti hakkaa Intian hygieniatasossa, mutta se onkin ainoa asia missä Egypti on Intian edellä.
maissa heikohko, mutta enpä ole koskaan Intiassa joutunut tiputukseen vatsataudin takia - Egyptissä sen sijaan näin tapahtui.
Olemme reissanneet yhteensa 30 eri maassa, mutta suurin osa maista on ns. länsimaita, kuten Pohjois-Amerikan ja Euroopan maat. Egypti on ollut suttuisin maa, tosin siellä ei varovaisuuden takia ollut mitään ongelmia. Sen sijaan USA:ssa olen saanut ruokamyrkytyksen, jollaista en enää ikinä halua, sen takia olen nykyisin tosi varovainen.
En tiedä hysteerisyydestä, mutta olen sellainen ihminen, joka mielummin ottaa varman päälle. "Parempi hetki hävetä kuin kauan katua." No joo, oikeasti ei se kenellekään kuulu, miten lomansa viettää. Ei kukaan missään maailmalla ole kyttäämässä, syötkö ravintolassa vai hotellihuoneessa... Se on jokaisen oma asia. Ei sen takia tarvitse kotiin jäädä, jos matkustaa haluaa. Kuten jo aiemmin kirjoitin, mulle ja avomiehelleni ei toi ruokakulttuuri ole mitenkään tärkeää, ja ei se varmaan keltään tämän palstan kirjoittajalta ole pois, jos omia eväitä ulkomailla syödään...
Olekkaan keneltäkään pois vaikka olisitte syömättä koko matkan, mutta hysteeriseltä se kuitenkin kuullostaa. Suurempi riski on saada se pöpö käsihygienian takia. Tai voihan sitä tietysti pitää kumihanskoja, jää vain kummalliset rusketusraidat (vitsi vitsi). Toinen asia mikä saa finnen pakin helposti sekaisin Tammikuussa on Intian lämpö. Meinaa kropan nestetasapaino heittää.
Mutta jos päätätte kuitenkin lähteä Intiaan niin suosittelen teitä kuitenkin maistamaan niitä paikallisia ruokia. Kuuluvat vahvasti Intia kulttuuriin. Ja ainakin pohjois Goalta löytyy paljon erittäin hyviä ravintoloita joiden keittiöön pääsee aivan varmasti kurkkaamaan jos haluaa. Beach Shackit ovat sitten asia erikseen vaikka itse noissakin tuli syötyä ilman vaivoja.
Yksi asia, mitä Intiassa tulee oikeati varoa, on vapaana kulkeva siipikarja.Länsi Bengalin alueella oli ainakin tämän vuoden alussa laaja lintuinfluenssaepidemia.
2 aikuista ja lapsi reissasi 2003 Goa (hotelli Heritage village club) syötiin joka ikistä ruokaa 2 viikkoa hotellin seisovasta. Ei mitään vatsaongelmia kenelläkään. Vuonna 2006 Luxorissa (hotelli Sonesta St. George) Hotel söimme viikon seisovasta pöydästä jälleen kaikkea (tosin valikoima oli niin laaja, ettei yleensä edes jaksanut puoltakaan edes maistella). Taaskaan ei mitään vatsavaivoja kenelläkään. Kummallakin matkalla olemme syöneet maitohappobakteeritabletteja. Ehkä se on estänyt taudit tai sitten näissä hotelleissa ruoka on ollut erittäin terveellistä?
Ja noin kolmessakymmenessäviidessä muussakin maassa. Ainoa paikka josta olen vatsataudin saanut oli itäinen Turkki. Raaka kana ei sovi suomalaiselle ;-)
Olen itse matkaaja, jolle paikallinen ruokakulttuuri on niin oleellinen osa matkaa, etten syö missään ns. turistihotelleissa. Olen ollut "reppumatkalla" Intiassa kolme kertaa, enkä kertaakaan ole saanut vatsatautia. Olen kasvissyöjä ja se todennäköisesti suojaa osittain taudeilta. Mutta mikään ei todellakaan ole Intiassa varmaa. Yksi todennäköinen lähde saada vatsatauti Intiassa on vesi ja sitähän voi suuhun joutua vaikkapa hotellin uima-altaalta.