Elikkä 01 mondeo farmari..! Moottorin varotusvalo syttyi ajon aikana kaikki pelittä ihan normaalisti että missäköhän vika mahtaa olla? Vetareista puheen ollen autooni ollaan myös vaihdettu molemmille puolille vetoakselit kokonaan, ravisti niin hemmetisti kun ajoi yli 80KM/H! Ja sitten vielä ruosteesta, olen myös huomannut että etupyörien taakaa helmassa on paljas kohta kun maali on kuoriintunut pois..!
Mondeo 01
Foorttin vika helvetti...
81425
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mielenkiinnosta...paljonko maksoi osat työ per vetari?
a 180 euroa. Fordin omat a 280-310 euroa. Arvatenkin alla on uudet motonetin vetoakselit:) niin työ 50 euroa (naapuri).
Entiedä meni vielä autoliikkeen piikkin kun auto oli vielä sen verran tuore tapaus!
...kun vikavalo syttyi samalla tavoin ilman mitään havaittavaa syytä niin aiheuttajana oli vikakoodin luennan jälkeen "katalysaattorin teho riittämätön" ongelma ja katti meni vaihtoon.
Autossa oli ollut aikaisemmin puolavika mikä aiheutti hervotonta nykimistä ja ennen puolan korjausta ilmeisesti raakaa bensaa ehti mennä kriittinen määrä läpi ja siitä seurauksena katalysaattoriremontti. Hinnan puolesta plussana se että lähikorjaamo laittoi 160 euron tarvikekatin tilalle.
Hmm...
mielenkiintoista...
Mullakin syttyi varoitusvalo.Kävin hädissäni testerissä ja sanoivat että joku "läppä"vika olisi kyseessä.
Valo sammui ja nollattiin eikä syttynyt enää.huh..
Enpä vienyt uudestaan korjattavaksi, vaikka merkkiliikkeeseen varattiin jo puoli päivää "valohoitoaikaa".
Eip ole valo syttynyt enää, joten kaasua vaan.jos taas syttyy, nii katotaan sitten.
Ruosteesta...mullakin kivet hakkaa auton pohjaa, mut keväällä/syksyn alussa oon lisänny sinne kuituvahvistettua suojaa, joka pysyy siellä aina vähän aikaa.Surkeaa.Pitäis olla muovit siinä estona, niin ei hakkaisi nuo kivet.
Joo menin sitten kanssa testeriin kattomaan ja yllätys yllätys pihaan päästyäni valo ei enään syttynyt..! Katsottin silti ja se ilmoitti että pakokaasun jokin läppä oli jumittanut tai jotain että ei sen kummempaa!
useimmiten syyllinen joko hego tai egr venttiili, molemmissa tapauksissa valo sammuu vikakoodien poistolla, mutta todellinen vika ei korjaannu, se sitten että haluaako sen korrjata on oma asia... saattaa kulutaa polttoainetta hieman enemmän.
niinpä...
nyt muistankin.Mullakin se ilmoitti viaksi erg-venttiilin.Osa on aivan törkeän hintainen ja vielä työt päälle.Kun valo ei enää syttynyt niin antaapa olla...