Riiaan 5.-9.6.

Mitä nähtävää yms?

Olemme siippani kanssa menossa Riiaan White Sensation tapahtumaan ensikuussa ja haluaisin kuulla teidän ideoita/matkakokemuksia mitä Riiassa pitkän viikonlopun aikana muuta vois tehdä?
Matkustamme Ryanairilla. Miten bussit ryanairin kentältä menee ja mihin? Entä onko tietoa halvoista (n.30e/2hlöä) hotellihuoneista jossa saisi hieman yksityistyyttä? =) Yhden yön vietämme hotellissa, muut toivon mukaan hospitalityclub/ couchsurfing järjestöjen tuttavien luona... Elis siis ilmaista majoituspalvelua ihmisten kodeissa.
Mitäs nähtävyyksiä kannattaa käydä katsomassa. Luin myös jostain, että siellä on halpa suomea puhuva opas, joka näyttää kaupunkia... Onko Riian keskusta iso ja mihin vanha Riika sijottuu?
Haluaisin myös kokeilla jotain extreme lajeja, kuten benji hyppyä Riiassa, onko kokemuksia? Me olemme budjettimatkalla, joten viikonloppuun on varattu lentojen ja White Sensation tapahtuman lisäksi vain n. 200e, onko tarpeeksi?
Kaikki apu ja esim. web-linkit on tervetulleita!
Kiitos etukäteen ja hyvää kesää!

3

938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riia X

      Et saa tulla minuun, Riiaan! Mene mieluummin Riikaan!

      Latvian pääkaupungin, jonka nimi on Riika, nimi taipuu näin: Riika, Riian, Riikaa, Riikaan, Riiassa, Riiasta....

    • Reppuri_84

      Riikan lentokentältä kulkee bussi nro 22 keskustaan. Pysäkki on kentältä ulos tullessa ovea vastapäätä parkkipaikan toisella puolella. Kulkee usein ja on halpa. Kai jotain kalliimpia kenttäbussejakin kulkee, mutta tuo on paikallisbussi.
      Riika ei ole niin halpa paikka kun luulisi. Tuolla 30e/2hlö saattaa saada paikan 10hlö hostellihuoneesta. Eli kannattaa budjettia miettiä uudestaan. Keskustassa syöminen myös hintavaa, kannattaa lähteä hieman ulos keskustasta.
      Riikan keskusta on loppujen lopuksi aika pieni. Ja vanha kaupunki on osa keskustaa. Joka paikkaan pääsee keskustassa kävelleen. Mutta keskustan ulkopuolellakin on paljon nähtävää jos ei pelkää sitä, että paikalliset eivät puhu englantia. Keskustassa nuoret osaavat, siis kahviloissa ja kaupoissa ainakin.
      Keskustassa kiva kaupungin puisto,sinne vaikka piknikille. Kauppahallit ja tori vanhoissa zeppelinhalleissa kannattaa katsastaa, jos ei kuivatun kalan ja lihan haju kuvota. Tuomiokirkon tornista komeat maisemat. Jos haluaa lähteä keskusta pois, Jurmalan kylpyläkaupunkiin pääsee nopeasti junalla.
      Kannattaa tutustua esim. Berlizin Riika-oppaasee, siinä ainakin on paljon vinkkejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      226
      17140
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12184
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5970
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4852
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4756
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3947
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3575
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2997
    9. 258
      1405
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe