Onko Olympuksen myy-digikameroihin saatava auton tupakansytyttmisestä virtansa saavaa akkulaturia?
autolataus
7
820
Vastaukset
- assss
sain USA:sta sellaiset. Tuli yli vuosi sitten ilman veroja ja tulleja. Oli hyvin halpa. Googlettamalla löytyi iso nettikauppa. Toimii myös verkkolaturina.
Verkkolaturi toimi sekä 22 V että 110 V.
Unohdin tilata töpselikonvertterin, mutta rakensin sen itse. Siitä tuli kamalan näköinen ja ns. "sähkötarkastuslaitoksen hyväksymä". Pelkästään pistokeadaptori olisi riittänyt koska verkkolaturi osasi myös 220 V jännitteen. Verkkolaturilla ja autolaturilla oli yhteinen rasia akulle.
Itse asiassa ostin 2 artikkelia:
1) Setti, jossa laadukas akku autolaturi/verkkolaturiyhdistelmä.
2) Toinen akku.
Postimaksuineen paketti (sis. rahdin) jäi selvästi alle 45 euron, jolloin lähetys oli sekä LVV-vapaa että tullimaksuvapaa.
ALV-maksua Suomessa ei peritä, jos ALV jää alle 10 euron. ALV-% on 22 laskettuna paketin koko arvosta (mukaan lasketaan rahti mahdollinen vakuutus).
Myin toisen akun Suomessa voitolla, koska aika pian huomasin että kameran uusi akku kestää todella monta kuvaa.
Muistelen että akun ja laturin merkki on INSTEN.
Akku on kestänyt ihan mukavasti.
Ostin nettikaupasta EFORCITY.COM ja sain kamat tosi halvalla.
Tässä on jokin laturi, mutta se ei taida olla sinun kameramalliisi:
http://www.eforcity.com/bothcrv3cs02.html
Tutkin asiaa Googlella. - assss
Olympus Stylus car charger
Googleen.
Onkohan myy-kameroita sen verran erilaisia että akutkin erilaisia? Jossain netissä sanottiin että Stylus on sama kuin mju (myy).
Löytyy laturimalleja, joissa on sekä verkkovirtalataus että 12 V auton akusta lataus. Kannattaa muistaa verkkovirtapuolelle myös oikea adapteri, esim. USA:n malleissa semmoinen että sillä saa laturin suomen pistorasiaan. Jos ulkomainen verkkolaturi ymmärtää myös 220 V, niin ei tarvita kuin mekaaninen muuntokappale.
Muuten tarvitaan ns. suojaerotusmuuntaja,
step down converter joka alentaa suomen 220 v jännitteen USA:n 110 voltiksi. Se voi vaatia lisäksi USA-mallisen jatkojohdon. PARTCO.FI:stä löytyy (kallis, painava, laadukas). Suojaerotusmuuntajia saa kaikkein halvimmalla kaukoidästä, mutta USA:stakin n. puoleen hintaan postikuluineenkin. Esim. ebay.com - -kuvaaja-
Ei oo näkyny sellasta laturia joka lataa tupakansytyttimestä, mutta kai on jonkinlaisia sovittimia jolla sais liitettyä sen peruslaturiin or something... Myös joissakin autoissa löytyy pelkääjän paikan jalka tilasta perus pistorasia johon saa liitettyä esim kameran akun laturin...
- ----
Osta invertteri joka muuttaa tupakinsytyttimestä tulevan 12 volttia 230 voltin vaihtojännitteeksi. Tähän voi liittää sitten muitakin laitteita kuten partakoneen yms. Inverttereitä on monelle eri tehoille 100 watista 1000 wattiin. Sulla riittäis pienin mahdollinen, Biltema, Claes Olsson ja muut tavaratalot myyvät näitä, itse ostin Suomen suurimmasta kyläkaupasta 150 wattisen hinta 19,90.
- vekku
ostakaa inventerri 150-200 wattinen riittää eikä maksa paljon jotain 20 e tai, voi latailla muutakin verkkovirralla latautuvaa, tehrajoitus huomioiden.
- tribum
Katsopa
http://www.topshot.fi/product_info.php?pid=2218&sid=54341684eafc3666acf26b042c4dd765
Lataa myös Olymus µ-sarjan akut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii244589Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1283972Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta323698Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1462689Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862563Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom122446Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole272425Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin652297Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt531957Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1431763