Ollaan menossa siipan kanssa Lapin kautta Pohjois-Norjaan heinäkuussa pääosin liftaamalla. Nukutaan teltassa ja kierrellään. Sellanen seikkailuloma. Onko kokemuksia tän tyyppisestä reissusta tai neuvoja missä kannattais käydä? Esim. jotain nähtävyyksiä joita on pakko nähdä?
Hyvää kesän odottelua itse kullekin =)
Norjaan kesäksi
5
1001
Vastaukset
- luontoa
muuta ole kuin koskematonta luontoa ja Norjan puolella mahtavia näkymiä. Itikoita ja kurjuutta Suomen Lappi täynnä. En kyllä itse lähtisi vaan juuri toiseen suuntaan.
- Norjaan...
...olemme menossa, koska on tullu viimeaikoina juuri toisessa suunnassa reissattua. Koskematon luonto ja maisemat! Mikäs sen ihanampaa. Itikat toki rasittaa, mutta hyönteismyrkkyä kun ottaa mukaan niin eiköhän ne siitä.
- ja ei ...
Tästä aiheesta keskusteltiin joskus vuosi sitten.
Me etelän lantalaiset, kun lähdetään lappiin ja Norjaan niin meillä on auto lastattu sekä ihmisillä että matkatavaroilla täyteen, ettei siihen liftareita ja reppuja enään sovi.
Neuvoisin harkitsemaan josko matkustaisitten junalla Kolariin, Rovaniemelle tai Kemijärvelle .. mutta miten tuosta sitten eteenpäin.
Seuraavaksi tarkastelisin linjaautokuljetuksia
ja uskoisin, että reittejä löytyy, että pääsee vuononpohjukkaan julkikyydillä, mutta eteneminen Norjassa tulis tapahtua liftaamalla.
Joillain rekkafirmoilla on säännöllisiä kuljetuksia Norjaan, tuollaisesta kannattas kysellä. - Uuso
Voit ostaa juna-bussilipun esim Helsingistä Enontekiölle tai Kilpisjärvelle. Käytännössä menet junalla Rovaniemelle ja Rovaniemeltä sitten Eskelisen linjalla eteenpäin. Kun juna-bussi-lippu loppuu, niin istut edelleen samassa autossa ja ostat kjuskilta bussimatkaa lisää Norjan puolelle.
http://www.eskelisen-lapinlinjat.com/fi/index.php?os=8
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti29346052Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5311514Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy24311099Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump449898Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla948729Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2956803Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka133867Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j43585Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti33460Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle83379