Aineenvaihdunta

Mikä on hyvä aineenvaihdunnan lisääjä? Vihreätee? Minun aineenvaihdunta on aina ollut hidas ja näin kesäisin varsinkin kärsin turvotuksesta, vihreää teetä en saa juotua mutta olisiko sitä jossain tabelttimuodossa?
54727
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vihreä tee piristää aineenvaihduntaa, kannattaa muistaa, ettei vihreää teetä saa liuottaa kiehuvaan veteen, mikäli haluaa kokea teen hyvät vaikutukset.
Karviaiset poistavat nestettä ja lisäävät virtsaneritystä. Karviaiset myös puhdistavat ja tyhjentävät suolistoa. Soija auttaa laihduttamisessa.
Luumut poistavat myös nestettä ja auttavat laihduttamaan. Luumut sitovat suolessa ylimääräisiä rasvoja, jolloin ne eivät pääse kerrostumaan mm. lantiolle, vatsaan jne..
200g raikasta mangon maltoa vilkastuttaa koko aineenvaihduntaa. Mansikat poistavat nestettä, persikoilla sama vaikutus. Vadelmat poistavat nestettä ja puhdistavat suolistoa. Puna- ja kukkakaali ja parsa poistavat nestettä ja tukevat laihduttamisessa. Hapankaali on edullinen laihduttajan valinta..siis kasviksia ja hedelmiä, niistä on apua ja veden juontihan myös auttaa..

Äänestä

Mitäpä jos käytettäisiin oikeita termejä. Aineenvaihdunta ei tarkoita virtsaneritystä tai suolentoimintaa, vaan solujen suorittamaa elimistölle tärkeiden biokemiallisten reaktioiden ylläpitämistä. Ihminen ei pysty itse arvioimaan aineenvaihduntansa nopeutta, eikä vihreä teekään siihen vaikuta pätkääkään. Hömppäveikot vain yrittävät sekoitta tietämättömien ihmisten ajatuksia käyttämällä ammattimaiselta kalskahtavia termejä.

Äänestä
  • Olet kyllä aivan oikeassa siinä, että kysyjä, joka halusi tietää aineenvaihdunnan virkistäjistä, tarkoittikin ilmeisesti nestekierron taikka suolen toiminnan vilkastuttamista eikä solujen välistä reaktiota. Aineenvaihdunta oli kai väärä ilmaisu tähän yhteyteen.
    On aika ajattelematonta alkaa nimittelemään ihmisiä nimimerkin takana, mutta kukinhan alentuu niin alas kuin haluaa..

    Äänestä

  • Taisin sitten käyttää väärää termiä. Kiitos vastauksesta, taidan hakea tuota molkosania, vaikuttaa oikein hyvältä tuotteelta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vihreätee? kirjoitti:

Mikä on hyvä aineenvaihdunnan lisääjä? Vihreätee? Minun aineenvaihdunta on aina ollut hidas ja näin kesäisin varsinkin kärsin turvotuksesta, vihreää teetä en saa juotua mutta olisiko sitä jossain tabelttimuodossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu