Voiko Macilla tehdä Symbian ohjelmat?
Symbian
11
589
Vastaukset
- tekstieditori
Kaikilla tekstieditoria tukevilla alustoilla voi koodata symbianille(kin)
http://en.wikipedia.org/wiki/Symbian_OS#Developing_on_Symbian_OS- opiskelija..
kuin tekstieditori. Tarvitaan myös kirjastot ja ennen kaikkea symbian emulaattori testausta varteen.
- vesku_orig
opiskelija.. kirjoitti:
kuin tekstieditori. Tarvitaan myös kirjastot ja ennen kaikkea symbian emulaattori testausta varteen.
Ihan vaan sekunnin googletus palautti lupaavia vastauksia. Hakuna käytin yllätys yllätys:
symbian emulator mac osx
Tällaisia löytyi:
http://www.martin.st/symbian/
http://simonwoodside.com/dev/symbian/howto.html
Nämähän ovat englanniksi kuten valtaosa Symbian-dokumentaatiostakin. Muistaakseni et osannut sitä oikein hyvin joten tuolle alalle opiskellessasi kannattaa kyllä hankkia täydellisyyttä hipova englannintaito. - tuota noin
vesku_orig kirjoitti:
Ihan vaan sekunnin googletus palautti lupaavia vastauksia. Hakuna käytin yllätys yllätys:
symbian emulator mac osx
Tällaisia löytyi:
http://www.martin.st/symbian/
http://simonwoodside.com/dev/symbian/howto.html
Nämähän ovat englanniksi kuten valtaosa Symbian-dokumentaatiostakin. Muistaakseni et osannut sitä oikein hyvin joten tuolle alalle opiskellessasi kannattaa kyllä hankkia täydellisyyttä hipova englannintaito.There is no emulator
There's no emulator available. I suppose it's no shock that the nokia emulator for windows doesn't run on Mac OS X. In fact, it doesn't run on wine either. Is that really such a bad thing? It depends. The "emulator" is actually NOT an emulator, it's a simulator. It doesn't actually emulate the ARM instruction set. Instead, they have effectively ported the entire Symbian / Series 60 API to windows. You build a windows binary file, which links against the ported libraries. So you can't actually take your ARM binaries and try them out in the emulator. There are some fairly major differences between the simulator and the real Symbian /Series 60 devices. One would be speed, but the most major is in memory management. There are however other more subtle differences. - vesku_orig
tuota noin kirjoitti:
There is no emulator
There's no emulator available. I suppose it's no shock that the nokia emulator for windows doesn't run on Mac OS X. In fact, it doesn't run on wine either. Is that really such a bad thing? It depends. The "emulator" is actually NOT an emulator, it's a simulator. It doesn't actually emulate the ARM instruction set. Instead, they have effectively ported the entire Symbian / Series 60 API to windows. You build a windows binary file, which links against the ported libraries. So you can't actually take your ARM binaries and try them out in the emulator. There are some fairly major differences between the simulator and the real Symbian /Series 60 devices. One would be speed, but the most major is in memory management. There are however other more subtle differences.kannattaa lukea (ja ymmärtää) sitä tekstiä vaan. Kyllä sieltä workaroundit löytyy. Tuossahan vaan lähinnä todettiin emulaattori-nimityksen virheellisyys, ja ettei Nokian windows-"emulaattori" yllättämättä toimi kuin Windowsissa.
Haluatko siis oikeasti löytää vastausta kysymykseesi vai onko kyseessä taas loputtoman riitelyn alku aiheesta, jonka lopputuloksenkin olet jo määritellyt? - opiskelija..
vesku_orig kirjoitti:
kannattaa lukea (ja ymmärtää) sitä tekstiä vaan. Kyllä sieltä workaroundit löytyy. Tuossahan vaan lähinnä todettiin emulaattori-nimityksen virheellisyys, ja ettei Nokian windows-"emulaattori" yllättämättä toimi kuin Windowsissa.
Haluatko siis oikeasti löytää vastausta kysymykseesi vai onko kyseessä taas loputtoman riitelyn alku aiheesta, jonka lopputuloksenkin olet jo määritellyt?Siis missä tuon "simulaattorin tai emulaattorin mikä lie" jolla voidaan ajaa symbian ohjelmat voi ladata? Voisitko antaa suoran linkin.
- vesku_orig
opiskelija.. kirjoitti:
Siis missä tuon "simulaattorin tai emulaattorin mikä lie" jolla voidaan ajaa symbian ohjelmat voi ladata? Voisitko antaa suoran linkin.
En minä sitä tarvitse. Kunhan opastin miten netistä haetaan tietoa. Vaikutti siltä että noista saattaisi olla hyötyä. Ilmeisesti tarpeesi ei ole järin akuutti kun et asian eteen juuri vaivaa halua nähdä.
Täältä tähän. - opiskelija...
vesku_orig kirjoitti:
En minä sitä tarvitse. Kunhan opastin miten netistä haetaan tietoa. Vaikutti siltä että noista saattaisi olla hyötyä. Ilmeisesti tarpeesi ei ole järin akuutti kun et asian eteen juuri vaivaa halua nähdä.
Täältä tähän.Ja minä en löydä sitä, ja siksi kysyn.
Oppikirjassa neuvotaan asentamaan joku CodeWarrior niminen ohjelma, siinä on koodi-ikkuna ja kännykkänäkymä vierekkäin. Koodin varmasti pystyy suoran kääntämään ja ajamaan kännykkäemulaattorissa suoran.
Joten etsin jotain vastaava Macille. Ja asia ei ole kovin akuutti, mutta kuitenkin sen verran, että ajattelin kesällä oppia ohjelmoimaan Symbian ohjelmat. - opiskelija...
opiskelija... kirjoitti:
Ja minä en löydä sitä, ja siksi kysyn.
Oppikirjassa neuvotaan asentamaan joku CodeWarrior niminen ohjelma, siinä on koodi-ikkuna ja kännykkänäkymä vierekkäin. Koodin varmasti pystyy suoran kääntämään ja ajamaan kännykkäemulaattorissa suoran.
Joten etsin jotain vastaava Macille. Ja asia ei ole kovin akuutti, mutta kuitenkin sen verran, että ajattelin kesällä oppia ohjelmoimaan Symbian ohjelmat.Ei ollutkaan CodeWarrior, vaan:
"SDK:n mukana tulevan emulaattorin saa käynnistettyä Windowsin valikkokomennolla Start > Programs > Series 60 Developer Tools > 2nd Edition SDK Feature Pack 2 > Metrowerks > Emulator (Debug)" - Mäkkihöperö
opiskelija... kirjoitti:
Ei ollutkaan CodeWarrior, vaan:
"SDK:n mukana tulevan emulaattorin saa käynnistettyä Windowsin valikkokomennolla Start > Programs > Series 60 Developer Tools > 2nd Edition SDK Feature Pack 2 > Metrowerks > Emulator (Debug)"PowerPCn ja aikaisemman Mac OSn aikaan Metrowerksin CodeWarrior oli suosittu kaupallinen ohjelmointiympäristö:
http://en.wikipedia.org/wiki/Metrowerks
Applen nykyisen Xcoden kilpailijaksi ei enää rahkeet riitä ja se on lopetettu sekä omistaja vaihtunut.
Kuukkelilla löytyy lisätietoja, jos kiinnostusta riittää…
- jason-blue
"Symbian Development on mac"
http://www.martin.st/symbian/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1117895Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3907029Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite784350Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294089Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022528Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os312259- 952189
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps201929Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11807Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11800