Elikkäs, tarkotus ois parantaa konetta jotta uudetkin pelit pyörivät.
Näytönohjain on seuraavasta tilistä vasta hankinnassa mutta aluksi emo ja prossu kuntoon.
Emo: MSI RS482M2/RX482M2 (MS-7093) (3 PCI, 1 PCI-E x16, 4 DDR DIMM, Audio, Video, LAN, IEEE-1394)
Prossu: AMD Sempron, 1800 MHz (9 x 200) 3200
..ja tällaista olin ajatellut laittaa tilalle:
AMD Athlon 64 X2 6000 / 3 GHz
emolevystä en tiedä, ehdotuksia?
Näyttikseksi sitten joskus pitäis saaha joku PCI-E sopiva (8800gts esim.)
Mitä pitää ottaa huomioon uuden prossun ja emon ostossa?
Mitä pitäisi ostaa?
6
775
Vastaukset
- ostamaan..
tuota AMD, hemmetinmoinen virta-syöppö. Jollet ole AMD-fanatiikko niin kattele ennemmin intel 8xxx sarjan prossuja.
Kieltämättä AMD:lle on mielenkiintoisempia emo-levyja mutta silti.- q12
intel vaan on haukuttu monessa paikassa olevan paljon hitaampi kuin AMD. en nyt ihan fanaatikko mutta athlon prossu kiinnostaa, ja siihen sopiva emolevy.
mutta jos olen täysin väärässä niin onko noi intelit sitten hyviä pelikäytössä, ja miten hintalaatu AMD/intel?
esim. AMD athlon ja AMD sempron 2,0ghz ovat aivan eri luokkaa niin miten siitä sitten ottaa selvää että mitä kannattaa ostaa? - jotain..
q12 kirjoitti:
intel vaan on haukuttu monessa paikassa olevan paljon hitaampi kuin AMD. en nyt ihan fanaatikko mutta athlon prossu kiinnostaa, ja siihen sopiva emolevy.
mutta jos olen täysin väärässä niin onko noi intelit sitten hyviä pelikäytössä, ja miten hintalaatu AMD/intel?
esim. AMD athlon ja AMD sempron 2,0ghz ovat aivan eri luokkaa niin miten siitä sitten ottaa selvää että mitä kannattaa ostaa?osviittaa http://www.jathardware.com/index.php?option=com_content&task=view&id=83&Itemid=62
Aivan täydestä tuota jati:in listaa ei kannatta ottaa mutta pitkälti pitää paikkaansa, - on nopeempi
jotain.. kirjoitti:
osviittaa http://www.jathardware.com/index.php?option=com_content&task=view&id=83&Itemid=62
Aivan täydestä tuota jati:in listaa ei kannatta ottaa mutta pitkälti pitää paikkaansa,Kyllä nuo Intelin prossut on nopeampia peli käytössä. Jos itse laittaisin niin laittaisin seuraavat osat:
Abit IP35-E (n.68e)
Intel Core 2 Duo E8400 3.0GHz (n.155e)
Nvidia GeForce 8800GT 512Mt (n.150e) [valmistajalla ei ole niin väliä]
Yhteensä: n.373e - on huomattavasta parempi
q12 kirjoitti:
intel vaan on haukuttu monessa paikassa olevan paljon hitaampi kuin AMD. en nyt ihan fanaatikko mutta athlon prossu kiinnostaa, ja siihen sopiva emolevy.
mutta jos olen täysin väärässä niin onko noi intelit sitten hyviä pelikäytössä, ja miten hintalaatu AMD/intel?
esim. AMD athlon ja AMD sempron 2,0ghz ovat aivan eri luokkaa niin miten siitä sitten ottaa selvää että mitä kannattaa ostaa?Amd:n prossuissa on kyllä paljon parempi hinta/laatusuhde kuin intelin prossuissa. Joten kannattaa ostaa amd:n prossu ennemmin esim amd athlon 64 x2 6000 tai 6400 noissa prossuissa on hinta/laatusuhde kohdallaan ja toisekseen amd:n prossuille emolevyt ovat huomattavasti halvempi kuin intelin kiskurihintaisille prossuille olevat emolevyt ovat todella kiskurihinnoissa.
- ...asiassa...
on huomattavasta parempi kirjoitti:
Amd:n prossuissa on kyllä paljon parempi hinta/laatusuhde kuin intelin prossuissa. Joten kannattaa ostaa amd:n prossu ennemmin esim amd athlon 64 x2 6000 tai 6400 noissa prossuissa on hinta/laatusuhde kohdallaan ja toisekseen amd:n prossuille emolevyt ovat huomattavasti halvempi kuin intelin kiskurihintaisille prossuille olevat emolevyt ovat todella kiskurihinnoissa.
... taitaapi hyvin pitkälle olla niinkin että hinta/laatusuhde kallistuu kyllä tällähetkellä vahvasti Intelin puolelle... mutta en kiellä ostamasta AMD tuotteita, sillä nekin kelpopelejä ovat. AMD taitaa loistaa hinta/laatusuhteellaan pelkästään näissä halvemmissa prossuissa. Intelin emoja saa ihan 50-150 e. Jos emolla antaa hintaa niin siihen 70-105 e haarukkaan se sattuu.
Ja tuosta näyttiksestä vielä... osta ennemmin 8800 GT kuin GTS... ompi nimittäin parempi. Leadtekillä on siitä sellainen versio jossa alkuperäinen tuuletin on vaihdettu parempaan ja myyvät sitä ihan samaan hintaa. Eikä kellotaajuuksia ole rukattu alemmaksi.
Eli näyttistä ostaessa tarkista ensin mikä on kyseisen näyttiksen peruskellotaajuudet ja sitten mitkä on siinä mitä olet ostamassa ettet osta jotain minkä nimi on Ypersuperhyvä/GTX/GT/GTS/Magnum jossa sattuukin olevan kellotaajuudet alakanttiin ruuvattu. Eli ota selvää edes vähän mitä nuo kirjainyhdistelmät tarkoittavat.
Ja lapset, älkää aloittako turhaa kiistaa AMD/Intel prossuista ja hyväksykää faktat eikä kuulopuheet. :D Aina ei tarvi ottaa niin vakavasti.
Toivottavasti on apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360