Meitä kiinostaa viisi vuotiaan poikamme kannalta neuvola, päiväkoti,eskari ja koulu asiat.Ilmeisesti useampi vaihtoehto löytyy.Olisi kovin ystävällistä saada näistä kaikenlaista tietoa..Mitä päiväkotia suositellaan ja onko useampia ala-asteita..Entä päiväkerhot, ilmeisesti seurakunnalta löytyy.Hyvät/huonot puolet. Eräs tuttavamme kertoi kuulleensa Hollolan koulujen olevan KAMALIA ISOJA KOLHOOSEJA. Me kuitenkin olemme Hollolaan muuttamassa kuntakeskuksen läheisyyteen.Kiitän kaikesta asiallisesta keskustelusta asiaan liittyen.
Palvelut lapsiperheelle
rouvastiina
5395
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
meidän koulumme on 5-luokkaa verrattuna Lahden kouluihin. Hyi kun etoo koko Lahti!
Kiitos linkeistä, niistä sain paljon tietoa.Sain käsityksen ?? ,että pienet kylät ovat suosituja alueita. MItenkä Kuntakeskuksen? alueet.Lähinnä tätä Hedelmätarha,Kartano, Vanhatalo akselia ajattelen..Lapsiystävällisiä rauhallisia alueita asustella..vaiko aivan mahdottomia...?Jos joku vielä ystävällisesti keroisi näkemyksensä.Meillä ei ole mitään käsitystä Hollolasta.Kiittäen etukäteen.
Hollolassa ei ole mahdottomia alueita. Tiilikangas ja Tiilijärvi ovat olleet eliitimpiä, koska ovat lähempänä järviä ja koska siellä ei ole ollut kerrostaloja niin kuin Hedelmätarhalla. Vanhatalo on ollut etelänpuoleinen omakotialue. Siellä on motellikin.
Matkat ovat lyhyitä eikä eroja juuri ole. Koulut ovat lähellä pyörätien päässä kaikissa vaihtoehdoissa.
Edullista on asua kerrostaloissa Hedelmätarhassa ja Kartanossa. Jos haluaa käyttää ylimääräistä liikaa rahaansa niin sitten Vanhalletalolle vajaan kilometrin päähän.
Kaikkia Hollolan alueita voi luonnehtia rauhallisiksi. Itse suosittelisin Salpakankaan ympäristön pientaloalueita kuten Tiilikangas, Tiilijärvi, Järvisenalue, Vanhatalo, Kankaantila ja Kartano. Kaikki kävelymatkan etäisyydellä torilta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hollola
http://fi.wikipedia.org/wiki/Uskila