Rinnat/nännit TOSI arat

Hei vain. En oikein löytänyt kysymykselleni sopivaa palstaa, mutta toivon jospa täällä olisi jollakin kokemusta / neuvoja.

Lopetin e-pillereiden syömisen n.2vk:a sitten, jonka jälkeen minulla on rinnat kipeytyneet hieman, mutta huolestuttavinta on, että viimeisen 4 päivän ajan nännit ovat olleet täysin kosketusarat ja niissä on sietämätön kipu koskettaessa. Jos joku hipaiseekin nännejä, tuntuu kuin niitä viilleltäisiin kapealla terällä, tai että nännit olisivat haavoja täynnä. Tämän lisäksi ne ovat kasvaneet normaalista koostaan lähes kaksinkertaiseksi ja ovatkin nyt aivan herkät.

Mistä tämä voi johtua? Hormoneista? Ohimenevää?
En ole raskaanakaan, eikä minulla ole koskaan ollut missään kierron vaiheessa yleensäkään minkäänlaisia oireita rintojen alueella.

Mikä selittää kivun ja olisiko syytä mennä tämän asian vuoksi lääkäriin?
2418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mulla ainaki on nännit tosi arat ovulaation aikaan

Äänestä

Ton on "pakko" olla jotain hormonitason heittelehtimistä, koska nyt kun minä puolestani ALOITIN syömään pillereitä, rinnat ovat kuin "raskaana olevalla naisella"...

Painostaa, aristaa, turvottaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tämä on uutta kirjoitti:

Hei vain. En oikein löytänyt kysymykselleni sopivaa palstaa, mutta toivon jospa täällä olisi jollakin kokemusta / neuvoja.

Lopetin e-pillereiden syömisen n.2vk:a sitten, jonka jälkeen minulla on rinnat kipeytyneet hieman, mutta huolestuttavinta on, että viimeisen 4 päivän ajan nännit ovat olleet täysin kosketusarat ja niissä on sietämätön kipu koskettaessa. Jos joku hipaiseekin nännejä, tuntuu kuin niitä viilleltäisiin kapealla terällä, tai että nännit olisivat haavoja täynnä. Tämän lisäksi ne ovat kasvaneet normaalista koostaan lähes kaksinkertaiseksi ja ovatkin nyt aivan herkät.

Mistä tämä voi johtua? Hormoneista? Ohimenevää?
En ole raskaanakaan, eikä minulla ole koskaan ollut missään kierron vaiheessa yleensäkään minkäänlaisia oireita rintojen alueella.

Mikä selittää kivun ja olisiko syytä mennä tämän asian vuoksi lääkäriin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu