Kertokaas kommentteja näistä halpiskeittiötoimittajista. Joku sanoi, että matskut samoja kuin muilla. Joku sanoi, että surkeeta. Joku sanoi, että ihan yhtä hyvä kuin kalliimmilla keittiötoimittajilla. Kuinka on?
kokemuksia?
"Halpis" keittiöt...
242990
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Halpistoimittajat pystyvät toimittamaan vain standardin mukaisia melamiinipinnoitteisia lastulevyrunkoisia kalusteita standardi-mitoin.
Jos toimiva suunnitelmallisuus vaatii esim. 94 cm. leveän allas-kaapin kahdella laatikolla,missä roskikset sijoitettuina toiseen yläkulmaan, ja materiaalina kestävä piilolistoitettu korkeapainelaminaattirunko, niin halpistoimittajat eivät vaan pysty toimittamaan...
Ymmärrän kyllä, että tällaisia erikoisia toimituksia eivät pysty toimittamaan. Mutta meillä ei ole mitään erikoismitoituksia keittiössä niin lähinnä materiaalien laatu kiinnostaa. Meille tulossa valkoiset rungot keittiöön, eikös kaikilla valkoiset rungot ole lastulevyä?
Valkoiseksi maalattu massiivipuu, tai valkoinen iki-levypinnoitettu piilolistoitettuna(massiivipuu maalattu/tai petsattu/vahattu valkeaksi)
Eli on olemassa erilaisia valkoisia kalusteiden runkoja. Tosin vain harvat niitä pystyvät tarjoamaan.
Kauppias HKI se jaksaa vaahdota noista piilolistoistaan. Oletko tullut pohtineeksi, miksi niitä ja muita aina toistelemiasi erikoisuuksia myy niin harva liike? Oma veikkaukseni on se, ettei valtaosa keittiörakentajista ole niistä kiinnostunut - tai ainakaan ei halua maksaa niistä aiheutuvaa lisähintaa.
Ja toisekseen: väitän, ettei keskivertokeittiössä tule tilannetta, että ihan pakosti pitäisi olla juuri se 94 cm allaskaappi ym. erikoismitat. Tavallisen keittiönkäyttäjän tarpeisiin aivan riittävän toimivan keittiön saa myös 10cm välein mitoitetuilla kaapeilla, jos vain haluaa.
Totta, tämä meidän keittiö on ihan normaalimitoituksella tulossa ja silti väitän, että todella upea :) Harvalla on tarjolla muuta kuin "perus" valkoinen runko, mistä meilläkin on kyse.
Onko siis halpiskeittiötoimittajien ja ns. perustoimittajien runkojen materiaaleissa eroa? Jos on niin kuulisim mielelläni kokemuksia näiden halvempien toimittajien rungoista ja keittiön laadusta yleensä.
"halpistoimittajiltakin" saa kyllä erikoismitoilla. Omaan keittiööni tarvitsin kaksi "välimitallista" kaappia ovineen ja hyvin tuli.
pystyttäis toimittamaan erikoismitoillakin, mutta miksi tuhrata siihen aikaa ja energiaa, kun vakiota menee niin paljon kun ehtii toimittamaan.
omista kaapeistaan ja muut ovat susia! Pelkkää myyntipuhetta... Mikä liike kyseessä k-kauppias?
Alkuperäisessä kysyttiin:
"Joku sanoi, että matskut samoja kuin muilla."
Ja annoin vastauksen ,ettei näin suinkaan ole.
Mikä tuossa on vaikea ymmärtää? Jos edustat itäeurooppalaisia runkoja ja tasoja ja kiinalaisin heloituksin, niin selvää on hämärissä olosuhteissa lapsityövoimalla tehtyjä kaappeja saa aikaiseksi halvemmalla kuin kotimaassamme tuotettuja laatukalusteita.
Lastulevy on eri asia kuin mdf, vaneri, rimalevy tai massiivipuu.
Melamiinipaperi on eri asia kuin korkeapainelaminaatti.
Yritä kestää onnettoman tuotteesi kanssa.(Ilman hymiötä)
Joo, ja tässä on provookin jonkin verran, enkä viitsi tähän aiheeseen enää kommentoida.
Sijaitseeko liikkeesi Runeberginkadulla? Onko Sinut tunnistettu?
Mitä materiaalia näiden halpiskeittiöiden rungot sitten on?
suurin osa suomalaisista keittiömerkeistä käyttää joko puhos boardin tai martelan tytäryhtiön runkoja jotka on 15, 16, tai 18 millistä kalustelastulevyä. Toisille toimitetaan ns. läskinä ja toisille valmiina komponentteina.
toisilla 313 levyä toisilla ei. Samaa levyä, on sitten valkoinen tai puujäljitelmä.
jää meillä vetolaatikoiden välistä ikävästi näkyviin.( valkoinen) Ehkäpä noihin runkoihin pitää todellakin kiinnittää huomiota. Voisikohan etureunaan laittaa jotain kaappien väristä kontaktimuovia tai onko olemassa jotain värillistä viilua, jota voisi siihen liimata?
Vai "suurin osa"?...
entäs ne jotka käyttävät koskisen konsernin melliä?
Tai ne jotka tekevät virolaisesta repo-mellistä.
Toiset tuovat mellinsä saksasta....
MELLI= melamiinilla päälystetty lastulevy.
Ja lastulevyn laatu (tiheys) vaihtelee eri valmistajilla.
Myös se, mistä se "lastu" tehdään.... Repo käyttää paljon purkujätettä ym. jolloin lastulevyn väritys tummempaa kuin esim. koskisen sahanpurusta tehty... ja haisee paljon pahemmalta!
koskisen saha on pikku putiikkeja varten ja viron levy siis haisee. no sitten tietää mitä omassa köökissä on kun aina haisee.
Pieni tarkennus materiaalipuutteisiin:
Halvimmilta toimittajilta ei löydy ollenkaan, ja jopa arvokkaimmissakin pidetyissä on puutteita.
Viilutetut avoyksiköt. Puulajit koivu, pyökki ja tammi löytyy jo aitoina viilutettuina sävyineen jo astetta paremmilta toimittajilta. Halpistoimittajat tarjoavat melamiinipaperia runkoon ja pahimmassa tapauksissa myös oviin. Mikä ei suinkaan käyttäydy samalla tavalla kuin esim. aito tammi-ovi, oli sitten massiivipuinen tai esim. vaakaviilutettu.
Sitten nämä eksoottisemmat aidot viilutetut rungot:
kirsikka, pähkinä, wenge ja zebrano.
Paperijäljitelmät ovat lähinnä koomisia koiranoksennuksia aitojen rinnalla.
siltikkään maallikko ei useinkaan erota niitä toisistaan. laminaattia nimitetään melamiiniksi ja melamiinia viiluksi... toisille ilmeisesti aivan sama mitä se on, kuhan on.
JA KUHAN HALVALLA LÄHTEE....
Siksi on halpiskalusteiden tarjoajia, kun on niin pirusti kysyntää.
Miksi sekoittaa pakkaa, kun suppealla mallistolla ja matalalla hinnalla tahkoaa silti kovaa katetta viivan alle... revi siitä.
"niimpä, siltikkään,erota,kuhan,KUHAN"
Kyllä tuosta kirjoituksestasi silti selvän saa.
Huijausta koko asenne. Et siis paljasta asioiden oikeata laitaa? Jos ei kuluttaja tiedä, niin et kerro. Pääasia, että saat katteesi. KUHAA saa kauppatorilta. Odotan mielenkiinnolla , toivottovasti hiljaisempia aikoja, niin päästään näistä epäterveistä( jo ennenkin konkurssin tehneistä imbesilleistä) eroon. Voi, voi noita erehtyneitä, ketkä erehtyvät ennakkoon kalusteistaan maksamaan. Varoitettu siis on. Tietyn genren merkillä on vähintään yksi konkurssi takana, seuraavaa odotellessa. Huh huh.
kstm from rovaniemi oli ainakin surkea, harmittaa.
oli hyvä, ja rahalle sai vastinetta. siis laatu ja hinta oli suhteessa.
Sanoisin että on halpis....muttei huono.
Ja luulen, että jos/kun tulee ne "hiljaiset ajat", niin eräällä kauppiaalla on varmaan hiljaisempaa kuin monella muulla "halpis"-myyjällä....?
Vuodesta 1985 alalla olleena luulisin tietäväni mistä puhun. Edellinen lama oli hyvästä. Saatiin epäterveet onnenonkijat tippumaan. Nytkin ihan lähimenneisyydessä on pullahtanut pois omalta markkina-alueeltani kaksi " halpis-myyjää".
Taantuma tuskin tulee niin rajuna, kuin se 1990-luvun alussa tuli, muttei näitä hulabaloo-vuosia voi ikuisesti jatkua. Ei taantuman aikana ostokykyisten varat minnekkään katoa! Todennäköisesti "kiikun-kaakun" olevien ostopäätös ja maksuvalmius heikkenee. Niin se vain on. Ihan pienenä paljastuksena: Minulla on todellisen laatumerkin rinnalla myös " tiskin-alta-myytävä" tuotemerkki ,mikä on siis markkinoiden edullisimmasta päästä. Se ei suinkaan ole ensimmäisenä tarjottavana, mutta niille keille edullinen hinta on tärkein kriteeri, niin onnistuu myös! Tiedän ja teen tiettäväksi malliston puutteet ja rajallisuuden myös asiakkailleni. Mutta kaikille kaikkea. Capishe!
Sitä hiljaista aikaa odottelen minäkin.... Lähinnä siksi että voisi joskus tehdä työnsä ajan kanssa ja pitää kunnon lomia hyvällä omallatunnolla.
Itse alotin yritykseni lama-aikana, tai sen taittuessa taas nousuun.
Olen omasta mielestäni pääasiassa se "halpis" tuottaja/myyjä.
Meiltäkin saa kaikkea kaikille, muttei tiskin alta, vaan ihan vapaasti saa valita, ja valtaosa valitsee halpiksen.(mitään ei tarjota väkisin)
Tosin en ole sielä hki markkina-alueella, vaan sadan kilometrin päässä....onneksi.
On tuo kulurakennekin toista.
Sanoisin että halpiksellakin pärjää, kun asiat ovat kunnossa ja palvelu pelaa.
Ja kun ostetaan sisään, niin ostetaan niin suuria määriä että näkyy hinnassa.
On omat 1500neliön tuotantotilat jossa myymälä samassa yhteydessä.
Kolmen työntekijän voimin myydään, valmistetaan ja toimitetaan joskus asennetaankin, yli miljonaalla eurolla vuosittain kalusteita... Pääasiassa ns. halpista: MDF ja melliovia, mutta myös laminaattia ja massiivipuuta vähäisessä määrin.
Tämä viitenä päivänä viikossa, ei viikonloppuja kesälomalla kokonaan firma kiinni.
Voitto ennen veroja parisataa tuhatta, siitä riittää osinkoa jaettavaksi yrittäjälle ja uusiin investointeihin.
Ei haittaisi vaikka olisi hiljaista aikaakin.
Täytyy toivottaa hyviä kauppoja sinne HKI-linjalle. Sielä varmaan riittää myös niitä renkaanpotkijoita suhteessa tehtyihin kauppoihin.
Meikäläinen suunnistaa mökille viikonlopuksi saunomaan ja kalaan.... vaikka tärppäisi sitä "kuhaakin"... ;)
Jaksaa taas maanantaina tehdä kauppoja.
Itse ostin KSTM:ltä keittiön. Jälki ja palvelu oli huippuluokkaa. Tekivät vielä enemmän eikä hinta edes noussut. Yhdestä levystä irtosi kuukauden jälkeen nauha kävivät sen korjaamassa heti.
Halppismallit ovat ihan yhtä hyviä. Täyspuinen on sitten taas eriasia ja sellaista ei luultavimmin halppistoimittajilta löydy. MUTTA, jos olet ihan mdf:ää ottamassa, niin ei siinä ole eroja (mietipä ihan maalaisjärjellä). Itse olen kysellyt asiasta paljon ja eräästä kalliimmasta firmasta sanoivat suoraan, että samaa tavaraa ne ovat. Valikoima voi olla suppeampi tms. mutta ehdottomasti kannattaa ensin katsoa löytyisikö omiin tarpeisiin sopiva edukkaammasta liikkeestä. Ja itse asiassa yhdestä kalliista merkistäkin on kokemuksia ja erittäin huonoja sellaisia.. Laatu materiaalissa samaa, mutta palvelu ihan p..stä. Meistä ei oltu kiinnostuneita sopparin kirjoittamisen jälkeen pätkääkään (rahojen tulo nääs taattu). Että silleen..