....Vaihdoin tuossa yhtenä päivänä Uuteen lompsaan:)
Voi hertsimarepale mikä määrä kortteja!
On pankkikorttia, tunnarikorttia monenmoista, kirjastok, kaikenKaupan bonusk, videovuokr.k, pesulak, jopa rinnoille löytyy omat kortit...tietää mitä ne sisältää...(mahdollisen onnettomuuden sattuessa)ym. ym....26 eri korttia!
Karsin Uuteen lompsaan vain sellaiset, joita käytän päivittäin, eli (muutamaan..heh)=D
Pursuaako Sinun Lompakkosi kaikenmaailman kortteja?
Voi hertsimarepale mikä määrä kortteja!
On pankkikorttia, tunnarikorttia monenmoista, kirjastok, kaikenKaupan bonusk, videovuokr.k, pesulak, jopa rinnoille löytyy omat kortit...tietää mitä ne sisältää...(mahdollisen onnettomuuden sattuessa)ym. ym....26 eri korttia!
Karsin Uuteen lompsaan vain sellaiset, joita käytän päivittäin, eli (muutamaan..heh)=D
Pursuaako Sinun Lompakkosi kaikenmaailman kortteja?
Vastaukset 76
Vanhimmat
Kyllähän niitä kortteja lompakosta löytyy jos jonkinlaista; esim. Kela-kortteja löytyy 4kpk ja aika monta erilaista jäsenkorttiakin löytyy. Elinsiirtotestamenttikin on jossain välissä, eivät taitaisi sitä löytää jos sellainen tulisi. Rahapussi näyttääkin hyvin paksulta mutta ei siellä rahaa juuri koskaan ole. Jos käteistä tarvitsen, niin lainaan sitä lapsilta.
....4kpl? Onks sulla koko Perheen kortit?:)
Minulla on oma ja Pojan:)
Kolikoissa löytyy:)
Kyllä minun lompakossa kulkee minun ja lasten Kelakortit. Lapset vielä niin pieniä että kun niitä tarvitaan, olen minä mukana. Ja minähän ne lääkkeet apteekista ostan yms.
Ajokorttina mulla on vielä sellainen vanhanaikainen, punainen kortti. Sitä jaksavat monessa paikassa ihmetellä kun henkilöllisyyttäni todistan. Siitä kortista en aio luopua ikinä. Ihme kun korttia uskovat, sillä kuvassa oleva neitokainen näyttää ihan joltain muulta kuin tämä keski-ikäinen naisihminen.
...ajattelinkin:)
Ihme että Sinulta ei ole vaadittu (tuoreenpaa)AjoKorttia?
Mutta olen itsekkin leikannut omastani kulmat veks, kun ei mahtunut lompsaan:)
Eikös Sinulla ole se vanha AB eli saat kruisalla Prätkälläkin?
Prätkästä salaa haaveilen ja mietin, uskaltaisinko sen rattiin. Kun tarpeeksi haaveilee ja suunnittelee niin asian on sitten helpompi toteuttaa. Mielessä pyörii, että jospa minä 50:nä lahjaksi saisin prätkän ja rupeaisin sillä kruisailemaan ja laajentamaan reviiriäni. Prätjäjätkiä kattelen kyllä jo sillä silmällä josko takaistuin olisi vapaana.
Tuoreempaa ajokorttia ei ole kyllään missään vaadittu. Nyt eron jälkeen on säilytettävä nykyinen nimi sillä jos nimeä vaihdan niin joudun uusimaan ajokortinkin. Joten kortti ja nimi säilyköön...
...Harrikan Satulaan, eteen tai taakse, molempi hyvä=)
jos Nimi vaihtuu, niin on tosi arvokastakin ruveta uusimaan henkkareita, Passeja sun muita:)(
nykypäivän meininki on. Kaikki kaupankortitkin on muuttuneet pankkikorteiksi. Itsellä kaksi Mastercardia ja pari Visa-korttia. Tietty sitten on nuo plussat, bonukset ja kaikenkarvaiset muut kortit. Eipä pääse työmaallekkaan ilman korttia.
...järkkyä? Kaikki on kortilla (melkein) ja muista sitten vielä osalle korteille Tunnusluvut ja vielä TietsikkaTunnarit eri kohteisiin...välillä on ...hmmm...mietittävä=D
nykypäivää nuo tunnarien muistamiset joka paikkaan.
....mutta joskus...pitää miettiä:)
"vain" kuusi muuta ja pankkikortti. Kahta niistä tarvitsen lähes päivittäin, muut voisivat olla kotonakin, mutta eiväthän paljon paina.
...olet säästynyt korttitulvalta=D
Harmittais, jos Lompsa hukkuis tai pöllittäis, menis kaikki kortit kanssa:(
säästynyt korttitulvalta.
Minulla on satoja enkelikortteja mapeissa ja aina tuntuu löytyvän lisää. Vanhimmat ovat 1800-luvun puolivälistä. ... että sellainen korttitulva minulla.
...ON kivoja ja niitä on Hauska katsella....minulla on Paljon KiiltoKuvia ja Wanhoja valoKuvia....joista olen ajatellut joskus (ajan kanssa) laittaa kollaasin=D
Onneksi ne KeräilyEnkelikortit ei seuraa Sinua mukana, ovat Kotona turvassa=)
Onkohan kellään hajua mikä olisi hyvä hinta THE KOIVU LINE -platinium kortille jota on painettu vain 270kpl ja ymmärtääkseni todella harvinainen, kyseessä siis Jere Lehtinen, Saku koivu ja Ville peltonen samalla kortilla
Tuossa linkki kuvaan:
http://www.nettihuuto.com/ilmoitus.php?i=1088369
NOPEAA VASTAUSTA!
mahtuvat kortit lompsaan, niitä 7 kpl ja riittänevät toistaiseksi.
....ei kortit paina=D
kovasti olen ja 16 kpl. löytyy ja niillä pärjään.
elintenluovutuskortti lienee vanhin vuodelta -92 ja epäilen, ettei sitä hyödynnettäisi.
...paljon sekin:()
Ennen (aikoinaan) ei ollut kun Henkkari ja kirjastokortti:)
oikeet ja väärennetyt ???
hui , onhan sitä elettykin ;)
...minulla oli ne yhdet...ne oli kanssa....Viheltelen tässä;)
Vanhalla jäin sitten poseen...oli se aikaa...repivät henkkarit ja portsari heitti pihalle:(
Seuraavalla viikolla uudet...heh;)
...vain kaksi korttia, joilla hoituu pankit ja bonukset ja plussat, bensat ja muut ostokset.
No ajokortti, kela-ja vakuutuskortti ja verikortti ovat myös siellä.
Yhdessä välissä ruttusia lippuja ja lappuja joita nykyään saa joka ruokapaikasta ja kampaajalta,
joskus muistan niihin niitä leimoja keräillä joskus en.
Lisäksi käsilaukussani on pieni sininen pussukka joka sisältää sitten kaikki muut kortit, kirjastot ja veikkaus yms.
Kannan niitä aina mukana vaan en lompakossa.
...viisaasti yhdistellyt joitain kortteja ja niiden etuuksia:)
Naisen käsiLaukku on....aikamoisesti Kattava...heh:)
...äskeiseen vielä:)
Leikkasin ajokortista kulmat pois, kun se ei mahtunut Lompakkoon, se on se leveämpi malli...heh kukaan ei ainakaan vielä ole sanonut siitä mitään?=D
Olin SOK:n palveluksessa ja pelasin ruokatunnilla kollegan kanssa "viimeistä tikkiä" jäsen- ja etukorteilla. Esimies oli tuomarina. Viimeiset kortit lyötiin pöytään. Kummallakin se oli kilpailevan EKA:n jäsenkortti! Esimies nosti melkoisen mekkalan!
...tulee kirjoittamastasi, että Joskus ajateltiin Elannon (ketjun) ja Ylermi Rungon olevan ikuisesti, vaan eipä ollutkaan:()
Lompakko kulkee matkassa, mutta seillä ovat kela-, kirjasto-, matkavakuutus-, veriryhmä- ja elinluovutuskortti. Pankki ja luottokortit sekä kauppojen kortit pidän erillään, jos joku aikoo ryöstää, saa vain muutaman eron rahaa, ja lompakon voi luovuttaa ilman suurempia vahinkoja. Lompakossa on myös hoitotestamentti.
...Teet viisaasti pitäessäsi (tärkeät) kortit erillään:)
minunkin (pitäisi)...:(
=D
Hoitotestamentti? Haluatko selventää?...Itse en ole kuullut tästä:(
Paperi, jossa kerrotaan, että minua ei saa esimerkiksi elvyttää. Nyt on sairaalat täynnä eläviä ruumiita, joita syötetään ja vaihdetaan vaippoja, minä en halua joutua siihen porukkaan. Jos saan sydärin, niin se on luonnollinen loppu ja se siitä. Paperin olen toimittanut myös terveyskeskukseen ja sairaalaan ja yksi kappale on aina mukana. Paperin olen allekirjoittanut ja pari todistajaa on myös, että olen tehtyt sen jäysissä ruumiin ja sielun voimissa.
...korttia ei ole. Ajokortti, kirjastok., 2 bonusk.,Visa ja Kelakortti. Yhteensä 6kpl.
Kaupan kuitteja sitävastoin kerääntyy huikeasti. Sielä ne lojuvat tarpeettomina, kunnes kukkaro pursuaa ja sitten pistän ne roskiin.
Rahaa ei ole tuskin koskaan, kun maksan kaiken pankkikortilla.
50 sentin kolikko ostoskärryä varten :)
Kaikki 6 korttia ovat uusia, jouduin kaikki hankkimaan, kun käsilaukkuni varastettiin.
Onneksi niitä kortteja ei ollut tuon enempää.
OAJ-kortti meni myös, mutta en uusinut, kun uusi tulee sitten automaattisesti.
...on ...sopiva määrä:) Sitä tulee aremmaksi jos laukku tai Lompsa pöllitään:(
Kaupan kuitteja säilyttelen mahd. vaihtamisia ajatellen:)
Terkkuja=D
melkoisen korttipelin verran.
6 kpl kelan kortteja, pankkikortti, ja yksi bonuskortti, sekä veripalvelun kortti, ja elintenluovutuskortti, - eikö muka yhet korttipelit saisi pystyyn :)
...Mamit kantaa vinoja pinoja Kela-Kortteja..heh:)
No ei Sinulla silti niiin kauheesti ole, hyvä vaan:)
Terkkuja=D
hiirenkorville rispaantunut ajokortti, siinä ja siinä etteikö ole jo katkipoikki :)
Terkkuja siullekin namis :)
Minulla ei kortit lompsaa lihota, sillä en todellakaan mitään bonuskortteja tahi jäsenkortteja ala keräilemään. Tällä hetkellä lompakossa on vaan kylmää käteistä, pankkikortti, ajokortti, elintenluovutuskortti ja kaksi kappaletta kortonkeja (mallia magic). Ai miksikö kaksi? No tietty siksi, että jos kohtaan hemaisevan leidin jonka kanssa kipinöi oikein kunnolla niin eihän sitä intiimiä kohtaamista yhteen kertaan sovi jättää ;)
menee, mutta pakko kysyä, miksi vain kaksi? :)
Kuule meinasin aivan samaa asiaa kysyä :)
Ehdit ensin :)
No siksi kun lompakko olis muuten liian paksu... eiköhän kaksi laakia riitä ensipaineiden poistamiseen ja sitten voikin kipaista kioskille hakemaan lissee :)
tietysti, unohdin jo että lompsasta kyse, eihän sinne mahdottomia mahdu.. ;)
Aivan, eihän sinne mitään jumbopakkausta saa ängettyä ;) Mutta pala elmukelmu vois olla hyvä mukana...
...Asialla, muuten sikaMakee Tyyppi=D
Se oli Reilua Kirjoitusta;)
...mahtuu, sanoi renkipoika PikkuPiialle, kun Piika (kokoa) hämmästyi ja itkeskeli, että sattuu....Ei ollut kiva, mutta oli pakko repäistä...tällainen Miehinen "vitsi"....aika äklö...:(
Mitäs tuota suotta kiertelemään, vaikken 47 olekaan :)
No joo... eipä se kipu koskaan mukavaa taida olla. Vaikka kaikkeen tottuukin.
...ja Rehelliset kirjoitelmat ovat Jees=D
Se on se Hra 47 siitä Pirkka-Pekka Peteliuksen ja Aake Kallialan Sketsistä=DDD
No niinpä olikin.. miesten mies rintakarvoineen kaikkineen :)
Mitäpä tuota suotta kiertelemään kuin kissa (häntä sojossa) kuumaa puurolautasta ;)
...Naisia PITÄÄ Pitää kuin kukkaa Kämmenellä...nii in;)
....IIIIhana;)
Se on. Paitsi joskus voi lempeästi vähän hemputtaa ;)
innostavaa kuulla kun nainen maukuuu ;)
...mitä tarkoitat sillä?
Jos se on sitä mitä ajattelen, niin Tietysti..heh;)
...EI mourua;)
ei ainakaan riipu, vaan... Taisit arvata oikein ;)
vikisee tai ynisee :)
...Heh, heh;)
...yhmmm...;)
uuUuuh! :)
...joo...ei tämä ole (enään) mitään MieliPiteiden Vaihtoa...Jengi rupee kohta Mariseen=)DDD
...Pitkälle (sait) mut "Vietyä";)
sentään ihan huipulle asti ;)
...Myöntää;)
niin mielellään saattaisin ihan perille asti ;)
,,,,Niinpä...;)
olis kyllä kiva korjata tilanne molemminpuolin :P
Näyttää olevan Visa, Kelakortti, kirjastokortti,
ensiapukortti, Liiton jäsenkortti, työpaikan
henkilökortti, Fotoyks-liikeen kortti, Buhausin
asiakaskortti ja Plussakortti.
No onhan noita, toivottavasti ei lompakko
häviä.
...volyymilla Sinäkin Lompsaasi rasitat=D
siis korttimäärällä:)
Oikeastaan Ihan Hyvä...jos sattuu just häviämään:()
Sain virikkeen ja järjestin lompakon. Heittelin pois turhat kuitit ja järjestelin kortit. Miksiköhän noilla kaupoillakin on noita kortteja joka lähtöön. Alentaisivat vain hintoja ja jättäisivät pois kaikki kuponkileikit.
Niitä kortteja on; pankkikortti, kelakortti, eurooppalainen sairaanhoitokortti,ajokortti, Suoran jäsenkortti, työpaikan henkilökortti,kolmen kirjakerhon jäsenkortti, ammattiliiton matkavakuutuskortti, kirjastokortti,plussakortti,S-etukortti,ykkösbonus,kalastuskortti, kullankaivajienliiton jäsenkortti,body shopin kortti,Invalidiliiton, hengitysliitto Helin ja reumaliiton jäsenkortti, Hilton-hotellin j.n.e.
Veikkauksen kortti on hankkimatta. Olen kirjautunut veikkauksen nettipalveluun. Saapi lotota ja kenota netissä ja rahat tulee aina pelitilille. Ei isompia, mutta kenosta tulee ainakin euro tilille. Toivottavasti tänä iltana tärppää.
Tänään tuli siivottua ensin huusholli. Ja äsken lompsa.
Mukavaa lauantaita kaikille!
sain isältäni syntymäpäivälahjaksi lompakon ja isoveljeltä kondomin. Niin monta vuotta se kondomi hiersi lompakossa, että siihen (lompakkoon) tuli kondomin muotoinen reikä. Annoin myöhemmin pojalleni 15-vuotislahjaksi lompakon, jonka sisälle laitoin kondomin. Eukko nosti siitä jumalattoman metelin, mutta poika minua myöhemmin kiitteli. Oli lahja tullut tarpeeseen...
...on lähempänä (kuiteskin) Totuutta...hyvä niin:)
Isi oli Fiksu=D
kortteja tuppaa siunaantumaan, halusi tai ei.
Lokoset täynnä lompakossa. Pankkikortti kuitenkin
ihan kätevä maksuväline. Ei tarvitse aina käteisen kanssa pelautua.:)
...on tod. kätevä maksaa...minulla on (vaan)
electron...silti kätevä...ja minulle sopiva=)
ei ole lompakkoakan mukana,
on vain kuvallinen pankkikortti/visa,
vanhan puhelimen takakannessa ja
kannen alla 50 € seteli.
...riittää, kun Laittaa riittämään=D Me
Naiset tupataan Keräileen Kaikkea (ylimääräistä):)(
minä keräilen avaimia, ketju on olut 10v saakka,
nyt siinä on omia ja useiden sukulaistenkin avaimia ja kolmen naapurissa elävän vanhuksen.
kortteja on kaikilla aivan liikaa,
jos on paljon, ei aina huomaa jos yksi putoaa,
se voi olla voi voi, kun huomaa sen vasta seuraavasta tiliotteesta.
...Pidätkö joistain IkäIhmisistä Huolta, kun Sinulla on heidän Kotinsa avaimet:)?
Sinä oletkin Luottohenkilö=D