sairaana kotona.
Kyllä harmittaa kun katkaisin jalkani ja joudun nyt makaamaan hyödyttömänä kotona.Siispä kertokaa te asiantuntijat, miten saan päiväni nyt kulumaan kun en voi käydä seuraavaan kuuteen viikkoon töissä?
Kyllä harmittaa kun katkaisin jalkani ja joudun nyt makaamaan hyödyttömänä kotona.Siispä kertokaa te asiantuntijat, miten saan päiväni nyt kulumaan kun en voi käydä seuraavaan kuuteen viikkoon töissä?
Vastaukset 20
Vanhimmat
kirjaa romaniväestöstä
on kirjoitettu liikaakin, teoksissa kuten Poliisi kertoo ja Alibi
Ei jalan katkeaminen tarkoita että pitää maata(saivartelua).No juu, nythän sulla on siis aikaa lukea kirjoja, katsoa hyviä leffoja...kuunnella musiikkia...muistaa niitä ystäviä/sukulaisia, joita oot miettinyt muttet saanut edes korttia lähetettyä...nuku nyt kun kerrankin luvan kanssa saat.
Löytyykös nurkista iät ajat sitten pakattuja laatikkoja joissa muka säilytettävää tavaraa-tarkista, tarviitko niitä kuitenkaan-elikkä kevyttä siivoushommaa, jota tekee istuaaltaankin.
Listaa vois jatkaa loputtomiin...tietty voit viihtyä hartia/niskukipujen seurauksella täällä netissä päivät/yöt pitkät;)
vinkeistä.
Nukkunut olen jo liikaakin, eikä normaalistikaan töiden jälkeen ole ollut vaikea saada unta. Kirjoja luen muutenkin, tosin kaikki mitä on hyllyissä on jo luettu. Telkkaria en ole koskaan oikein tykännyt katsella, eikä netissäroikkuminenkaan oikein pitkiä aikoja( jo neljättä viikkoa"työttömänä") viehätä.
Sukulaisia ja ystäviä tapaan säännöllisesti muutenkin, ja kaikki kynnelle kykenevät ovat päivisin töissä, niinkuin normaali ihmisen kuuluukin.
Sen verran pahasti olen"vammautunut"ettei oikein vähääkään fyysistä rasitusta voi harrastaa, eli noi siivoushommat on nyt delegoitava vaimolle.
Ajattelin vain kysäistä teille joista ylivoimaisen suuri valtaosa ei ole tottunut päivisin olemaan töissä, miten saatte aikanne kulumaan? Ja asemalle en voi lähteä maleksimaan, enkä kauppoihin varastelemaan koska kuten jo aiemmin mainitsin, olen tällä hetkellä fyysisesti varsin heikossa kunnossa?
Arvasin että oot mies, siksi en ehdotellutkoon kutomista tms.
Kirjastosta saisit kirjoja jotka vielä lukematta.Varauksen voi tehdä netin kautta ja sieltähän näet onko kyseinen kirja lainassa vai kirjastossa.
JOS OLET USKOVAINEN NIIN RUKOILE MÄÄRÄTITOISESTI KAIKKIEN PUOLESTA ,
JOS ET OLE USKOVAINEN NIIN ANNA ELÄMÄS JUMLALLE JA RUPEA OTTAA USKON KAUTTA KAIKKEA HYVÄÄ JUMALAN MAAILMASAT ,SIUNAUSTA JOKA TAPAUKSESSA SULLE OIKEIN PALJON JA ÖYN PIMEÄNÄ HETKENÄ VOI SOKEAKIN NÄHDÄ ,, EHKÄ SUT ON JUURI TARKOITUKSELLA LAITETTU SIIHEN NYT PAIKOILLEEN OLEMAAN
Saamani käsityksen mukaan raamattu opettaa ettei pidä varastaa eikä aiheuttaa mielipahaa muille. Miten te voitte samaan aikaan aina olla pahan teossa ja seuraavana hetkenä olla niin uskovaisia että jeesustakin heikottaisi?
!!!
morkkaa hauku ole olevinasi fiksu kyllä olosi paranee jatkat vaan kirjoittelua.mikään ei ole niin kivaa kun saa itseänsä viihdyttää olemalla näsäviisas miten muuten jalkasi katkesi menikö työnantajan piikkiin .tuli muuten mieleen miten Suomi pärjää kun SINÄ olet poissa työelämästä
eikös se mene niinkuin tähänkin asti,,aamusta iltaan täällä palstalla,LÖL
palstan vasta tänään. Ja ilokseni huomasin tämän olevan näin normaali-ihmisen työ-aikaan aktiivisin palsta, eipä normaali tallaaja tähän aikaan paljoa nettiin ehdi työkiireiltään kirjoitellla.Siksipä kai täältä romanien seurasta löytää helpoimmin keskellä päivää juttu-seuraa.
En ole kylläkään itse romani, eli saas nähdä kauanko kestää ennen kuin sheriffi paiskaa pihalle.
Tuosta kirjoituksesta kaikuu vinoilu, arvasn senkin, kun laitoit vinkkipyyntöä ajan tappamiseksi.
Oonpa itkkin ollut jalka mäsänä niinettä pari kuukautta menin keppien kanssa.Eipä ollut aika pitkä ja tekemätön.Pakko oli saada laitettua ruoka lapsille ja hoitaa lemmikit kun mies oli töissä.Pahasti oot jalkas katkonu, jos oot niin fyysisesti huonossa kunnossa ettet jaksa mitään tehdä.
Pese vaikka perheen pyykit, koneen päälle laittaminen ei liene kovin vaativa tehtävä sinullekkaan.
T.Äkänen akka
kun pelkkä klabi.
Kävi nähkääs niin että auto ajoi päälleni kun olin pyöräilemässä ja siinä samassa rytäkässä satutin myös käteni ja selkäni, jalkani kuitenkin on täysin palasina eli kaikki nämä yhdessä tekee sen etten voi normaaliin tapaani paljoa huushollissamme tehdä, en edes laittaa pyykkejä koneeseen. Olisivat pitäneet kauemmin sairaalassa mutta halusin kotiin.
No pikaista paranemista sinne, kait sun ajanviettotapas on sit rajallinen-lukemista edelleen siis suosittelen.
ota selvää itsestäsi vaikka onko0 sinulla taiteellisia kykyjä vaikka maalata taulu.tai oletko kalamies ,osta onki ja mene ongelle ja kertakäyttörilli ja jotai mitä paistelet ,eli samalla biknik.on mukavaa ja aika kuluu.voi tekemistä riitää jokaisella kun vain tekee ja vamma ei ole esteenä montakaan kertaa.jalattomat maalaa tauluja, esimerkiksi ,sinusta se on kiinni,haluatko ryhtyä toimeen.mut iloista mieltä sulle kaiken keskelle.
jalka poikki 6 vkoa.
Hölmö.
voissa paistais
mongeli on?Joku soitin ,flyygelin sukulainenko?
..oikeen osaa tässä vinkkiä laittaa kun en oo noita koipiani koskaan katkonu.
No jos sen verran vinkkiä, että oo ny hyvä ihminen vähä varovaisempi täst'edes.
Paranemista, morjens!
vieläkö sie oot kippee nouse hyvä mies jo ylös akkas meni jo kartsalle hommiin määhä jo siekii vällee no mie oottelen