Hei, sinä Ranskan matkaaja!

Merci jo etukäteen

Nyt olisi todella hyvät neuvot tarpeet.
Olen lähdössä ensimmäistä kertaa elämässäni Ranskaan helmikuussa ja tarvitsisin hieman vinkkejä mm. seuraavista asioista:
-Miten asua EDULLISESTI Pariisissa?
-Miten pärjätä yksin (naisihmisenä) Ranskassa ilman, että osaisi sanoa muuta kuin Bonjour ja J'taime? Eli toisin sanoen olen kuullut kauhukertomuksia, että ranskalaiset eivät kovasti ymmärrä muuta kuin omaa kieltään.
-Mitä kannattaisi Pariisissa käydä katsomassa, kun aikani ei tule riittämään kaikkien nähtävyyksien katsomiseen?

Otan mielihyvin vastaan myös muita vinkkejä/kokemuksia Pariisista.

Lopullinen määränpääni on Marseillen lähellä oleva pieni kylä, mutta jos nyt sitten koskaan sinne asti selviän Pariisin vierailuni päätteeksi niin siellä toivon mukaan minua odottaa edes joku suomea puhuva...

4

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikko

      Tällä palstalla on aikaisemminkin keskusteltu ranskalaisten haluttomuudesta puhua esimerkiksi englantia. Itse en puhu ranskaa yhtään, mutta olen tullut toimeen tällä kikalla:

      Aloitan sanomalla bon jour - sen juuri ja juuri osaan. Sitten kerron asiani suomeksi, vaikka tiedänkin ettei kukaan minua ymmärrä. Vastapelurin mielenkiinto on kuitenkin herännyt ja nyt voin siirtyä englantiin. Kun ranksalainen huomaa, etten on jenkki, englantilainen tai saksalainen, hän yrittää kuin yrittääkin puhua englantia.

      Temppu voi tuntua tyhmältä, mutta se toimii.

    • Snowboy

      Opettele kolme sanaa..:
      oui [wi] = kyllä
      non = ei
      merci [mersi] = kiitos

      Näillä (siis italiankielisillä vastineilla) minä pärjäsin pitkälle italialaisten joukossa. ;-)

    • Aino

      On höpöpuhetta, etteivät ranskalaiset puhu englantia. Ranskaa sinun ei tarvitse osata sanaakaan, pelkkä kouluenglanti riittää.

      Pariisilaiset haluavat pitää miljoonista turisteitaan kiinni, joten heitä kohdellaan kuin kukkaa kämmenellä, mahdollisimman monella kielelläkin. Myös muut ranskalaiset osaavat englantia ja puhuvat sitä yhtä hyvin kuin suomalaisetkin (olen autoillut myös maaseudulla).

      Majoituksesta ja nähtävyyksistä kannattaa etsiä tietoa netistä ja kirjastosta, jotta voit tehdä oman valintasi. Kolmessa-neljässä päivässä ehdit katsomaan kaikki päänähtävyydet kyllä.

    • kokemusta on

      Totta on,että jos yrität lähestyä ranskalaisia edes muutamalla ranskan sanalla, alkaa englannin kielen taitoa kummasti löytyä. Eli opettele tosiaan edes joitakin tervehdyksiä sekä kiitos ja ole hyvä ja käytä niitä usein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      404
      4920
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      158
      2834
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2419
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      36
      1598
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      49
      1581
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      46
      1560
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      87
      1399
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1125
    9. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      160
      1094
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      15
      1057
    Aihe