Käsien löytäminen

maya80

Minkä ikäisenä teidän keskoslapset ovat löytäneet kätensä? Meidän neiti täyttää kohta 4kk ja ei ole vielä löytänyt käsiään. Onko syytä vielä huolestua? Neiti syntyi viikoilla 33 2

3

905

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Vauvathan löytävät siinä 3kk iässä kätensä, mutta muistathan ottaa korjatun iän huomioon? Meillä poika (rv24) löysi kätensä siinä 6kk/2,5kk. Eikös teillä ole sairaalassa mitään seurantoja? En kyllä vielä huolestuisi, teillähän on korjattua ikää vasta n.2kk.

      • maya80

        Kävi yhden kerran sairaalassa lastenpolilla ja lääkäri vain sanoi, että ei mitään hätää ole, et siel ei tarvitse käydä enään. Muuten neiti on kehittynyt normaalisti esim. jokeltelee jo, harjoittelee kovasti kääntymistä mahalta selälleen, katselee kuvakirjoja.


      • on varsinainen
        maya80 kirjoitti:

        Kävi yhden kerran sairaalassa lastenpolilla ja lääkäri vain sanoi, että ei mitään hätää ole, et siel ei tarvitse käydä enään. Muuten neiti on kehittynyt normaalisti esim. jokeltelee jo, harjoittelee kovasti kääntymistä mahalta selälleen, katselee kuvakirjoja.

        Teillähän on sitten varsinainen vilpertti. Monet täysaikaisena syntyneet vauvatkin kääntyvät mahalta selälleen vasta liki seitsemän kuukauden iässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      23
      7563
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      98
      6206
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      116
      4328
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      155
      4254
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      2011
    6. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      51
      1979
    7. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      52
      1937
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      1923
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      146
      1805
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      45
      1604
    Aihe