Omistan muutaman suomalaisen pörssiyhtiön osakkeita parilla tuhannella eurolla. Ajattelin nyt myydä hyvin nousseet osakkeet pois ja ostaa muita tilalle. Kysyisinkin, että tarvitseeko jokaisen myyntikerran jälkeen ilmoittaa myyntivoitto verottajalle vai riittääkö, että ilmoittaa koko vuoden myyntivoitot kerralla vasta esim. joulukuussa?
Kysymys myyntivoittoverosta
sadasdasdasdas
2369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kerran vuodessa joko 9A-lomakkeella tai pankista saadulla laskelmalla. Tiedot voitoista tai tappioista ilmoitetaan joka vuosi normaali verotuksen yhteydessä eli käytännössä näinä päivinä. Verot sitten maksetaan joulukussa ja jos on paljon voittoja niin sitten osa myöhemmin.
Huomaa, että jos myyntien arvo yhteensä on alle 1000e, veroja ei makseta. Eli jos ostat osakkeita hintaan 700e ja myyt hintaan 999e et maksa veroja. Jos sen sijaan ostat hintaan 945e ja myyt hintaan 1001 maksat veroa 28% summien erotukestta (kulut saa vähentää).
Miksi myisit? Siksikö että osake on noussut paljon? Se ei yksistään ole riittävä syy myydä. Jos sen sijaan pidät osakkeita kuplahintaisina tai arvelet jostain muualta saavasi paremman tuoton, niin myy. Muuten suosittelen pitämään.
Elä myy jos ei ole syytä olettaa että muut osakkeet tuottaa paremmin, ei ole! Menetät tulevan hankitameno-olettaman. On edullisempaa antaa olla osakkeet 10 vuotta. Kotiin tulevassa veroilmoituksessa on kaikki vuoden myynnit, pankki ilmoittaa ne verottajalle. Ilmoitat veroilmoituksen lomakkeella koko vuoden myyntivoitot ja tappiot. Tämän vuoden kaupat ilmoitetaan 2009 toukokuussa.