MS Word, MS PowerPoint ....

apuaa??!

Hei,
mulla on ongelma. Haluan ostaa läppärin, mutta windowsin vistaa en halua, muista en tiedä _mitään_, joten Applen kone taitaa olla mulle se paras. En vaan oikein ymmärrä että mitä eroa noissa kaikissa maceissa on? Käytän konetta vain netissä surffailuun, koulujuttujen tekoon, valokuvien pyörittelyyn ja leffojen katsomiseen (dvd:ltä). Osaatteko suositella jotain mulle sopivaa Macia? Ei tarvitse olla mitään hienouksia, mutta hinnalla ei kuitenkaan väliä.

Niiiin ja se mitä alunperinkin tulin tänne kysymään. Eli kun koulussa on vain windowsin koneita, ja kaikki tiedostot tulee olla .doc muotoisia, niin miten se käytännössä hoituu macin kanssa?? Tai kun pitää tehdä MS:n powerpoint esityksia, niin pystyykö macilla tekemään sellaisia? Jotka myös siis toimii windowsin koneissa? Niin ja mitenkä tuo messenger, saako sitä toimimaan macilla? Sehän on windows messenger..

Anteeksi tyhmät kysymykseni, en vain ymmärrä tietotekniikan päälle juuri mitään. En haluaisi ostaa vistaa, mutta tällä tietämyksellä se taitaa olla edessä, ellei löyty kivoja ihmisiä jotka viitsisivät vastailla :) Kiitos jo etukäteen!

5

905

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Docien teko onnistuu Macissa vaikka kuinka monella ohjelmalla, niin ilmaisilla kuin maksullisilla. (Sitä en ihan äkkiä usko että docia missään suorastaan vaadittaisiin, kun Tampereen yliopistokin on halunnut kirjoitukset rtf:nä, jota kaikki ohjelmat osaavat tehdä ja jonka jokainen maailman tietokone saa auki.) Powerpointeja voit Macissa tehdä esimerkiksi Powerpointilla (yllätys!) tai sitten Apple Keynotella taikka ilmaisella NeoOfficella.

      Messengerin Mac-versio on juuri uudistunut ja toimii ihan kohtuullisesti, mutta vielä siinä ei ole videopuhelumahdollisuutta. Sellainen on kyllä luvattu tälle vuodelle. Macin ja PC:n välillä toimivia oikeita videopuheluohjelmia on sitten aika monia joten kommunikointi ei ole softista kiinni.

    • Siitä koneesta pitäisi tietää haluatko kannettavan vai riittääkö siirrettävä...

      • alkup.kirj.

        Kiiitos vastauksista :)

        Kannettava tulisi olla, matkoille olisi kuitenkin hyvä kone mukaan saada. Mikä olisi sellainen "perus" tällaiselle tietämättömälle? :)


      • alkup.kirj. kirjoitti:

        Kiiitos vastauksista :)

        Kannettava tulisi olla, matkoille olisi kuitenkin hyvä kone mukaan saada. Mikä olisi sellainen "perus" tällaiselle tietämättömälle? :)

        MacBook sitten on.

        http://www.apple.com/fi/macbook/

        Jos haluat ostaa sellaisen hieman normaalia edullisemmin, paikkoja joissa viime aikoina on tehty tavallista parempia Mac-kauppoja ovat Tampereen Markantalo (040 8375529) ja Omena Group Lahdessa. Ainakin Markka toimittaa minne vain. Lisäksi Stockan toukokuun tarjousluettelossa (löytyy netistäkin) on edullinen mutta tehokas viime vuoden mallin MacBook.

        Jos haluat äärimmäisen hienon koneen, MacBook Pro maksaa noin 1700 €. MacBookia saa tosin melkein puolta halvemmalla.


      • alkup.kirj.
        RepeRuutikallo kirjoitti:

        MacBook sitten on.

        http://www.apple.com/fi/macbook/

        Jos haluat ostaa sellaisen hieman normaalia edullisemmin, paikkoja joissa viime aikoina on tehty tavallista parempia Mac-kauppoja ovat Tampereen Markantalo (040 8375529) ja Omena Group Lahdessa. Ainakin Markka toimittaa minne vain. Lisäksi Stockan toukokuun tarjousluettelossa (löytyy netistäkin) on edullinen mutta tehokas viime vuoden mallin MacBook.

        Jos haluat äärimmäisen hienon koneen, MacBook Pro maksaa noin 1700 €. MacBookia saa tosin melkein puolta halvemmalla.

        Suuri kiitos ystävälliselle auttajalle! Macbook luultavasti olisi mulle hyvä. Kiitos vielä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      77
      5802
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3191
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      2818
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2112
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      27
      2095
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1889
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      102
      1888
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      1847
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1508
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1278
    Aihe