Tulipa koettua kova pettymys kun käytiin Rodoksella. Finnairin koneessa oli mentäessä pikkunakkeja ja pikkuisen munakasta ja takaisin tultaessa oli ruis hampurilainen ja vähän perunasalaattia. Hampurilainen oli siis sellainen halkaistu ruisleipä missä oli välissä 2 jauhelihamössöpihviä ja 2 kurkun viipaletta.
Mielestäni se oli niin ala-arvoinen "lämmin ateria" ettei heikompaa voisi olla.
Harkitsemme jo vakavasti seuraavan matkan lentoa sellaisella koneella missä on oikeata lämmintä ruokaa.
Mielestäni se oli niin ala-arvoinen "lämmin ateria" ettei heikompaa voisi olla.
Harkitsemme jo vakavasti seuraavan matkan lentoa sellaisella koneella missä on oikeata lämmintä ruokaa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
samaa ruishampurilaista oli tarjolla eilen paluulla. Eihän sitä erkkikään saanut haarukalla ja veitsellä poikki vaan sormiruokailuksi meni!
Samaista hampurilaista olen itsekkin syönyt ja ei ollut kovin siistiä hommaa. Likaisilla käsillä sitä joutui syömään mutta onneksi ei tullut vatsatautia. Majoneesi ja ketsuppi valui joka paikkaan ja näky ei ollut kovin miellyttävä.
Joka paikkaa tuli lääpittyä paluumatkan aikana, joten pöpöt vaihtelivat omistajaansa. Katotaan kun ilmat kuumenevat josko alkaa vatsatautisia ilmaantumaan.
Olisivat edes maininneet ettei lennon aikana saa kunnon lämmintä ateriaa niin olisi kerinnyt syömään siellä lentokentällä. Täytyy koittaa seuraavaksi Finnmatkoja kun lentokone oli kuulemma parempi ja tilavampi kuin AM.
Nykypäivänä voi olla vaikea löytää lentoyhtiötä, missä minkäännäköinen ruokailu sisältyy automaattisesti lennon hintaan. Maksamalla lisää sitten voi jo valita jonkun vaihtoehdon.
ravintola jos soitä luulet? Mutta olihan ruoka "ilmainen" niin ei voi enempää vaatia. Tuifly joutuu itse maksamaan mutta siellä onkin häränpihviä kermaperunoilla viinin kera.
ruoka ei ole ILMAINEN. Kyllä se on maksettu siinä lipun hinnassa. Jos et tätä ole vielä tajunnut niin tajuat ehkä myöhemmin kun järkeä tulee.
sillä jos et siitä maksa niin se on ilmainen. Se on eri juttu onko se lipussa mutta ei siellä ole ainakaan siitä merkintää erikseen. Ollut sata kertaa täällä esillä että Finnairin ruoka on ilmaista niin oleppa nyt hiljaa ja käytä vain Finnairia ja saat pikkunakkia.
Finnairilla voi etukäteen varata vaikka minkälaisia ateriavaihtoehtoja erikoisruokavalikoimista. Monesti nuo muut kuin tuo perusruoka ovat paljon parempia. Kannattaa kokeilla.
sillä erikoisruoka-annoksen lomalennolla voit varata mutta et muuta.Jos jokainen 200 matkustajaa haluaisi oman ruoka-annoksen niin eihän siitä mitään tulisi.
4 tuntia syömättä suomalainen läski? Afrikassa pitää pikku lasten pärjätä pari päivää ilman ruokaa ja jopa enemmänkin. Hävetkää iso mahaiset läskit.
Finnairin matkustajakäyttöaste laski huhtikuussa 69,8 prosenttiin. Viime vuoden huhtikuuhun verrattuna käyttöaste laski 5,4 prosenttiyksikköä.
Tyhjien paikkojen määrä kasvoi eniten Aasian ja Euroopan liikenteessä, missä käyttöasteet alenivat seitsemän prosenttiyksikköä.
Finnairin mukaan käyttöasteen lasku kaikissa liikennelajeissa johtui kysynnän hiipumisesta halvimmissa hintaluokissa. Myös viime kevään kampanjahinnoittelu näkyi vertailuvuoden luvuissa.
Finnairin lentojen täsmällisyys parani huhtikuussa alkuvuoteen verrattuna. Viime vuoden huhtikuuhun verrattuna täsmällisyysprosentti kuitenkin laski. Huhtikuussa lomalennot mukaan lukien 83,2 prosentia lennoista saapui ajoissa kentälle.
Ahneus on iskenyt Finnairiinkin
Tällä palvelulla mitä se nyt harjoittaa niin häviävät ne viimeisetkin asiakkaat.
Olin itekin samalla lennolla ja kyllä se ihan kelvollista oli tai ainakin uppos nälkäisenä ihan hyvin. Vaikka vanha sanontahan on että makuasioista ei voi kiistellä. Hupaisaa vaan että mikään ei oo enää jollakin hyvin kun sai "kelvottoman ruishampparin" syötäväkseen. Maailmanloppuhan se nyt on! Taisi olla paskamainen loma tai jotain.Tilaa etukäteen tai pakkaa herkut reppuun niin loman jälkeen on kerrottavana muutakin reissusta kun ruoka lennolla :)
Itse olen jo useamman vuoden varannut Finnmatkoilta etelän reissut ja valinnut lentoyhtiöksi Finnmatkojen oman TUIFly-koneen. Ruoka on ollut joka kerta ihan hyvää, kun siitä 15e maksaa. Voi tietysti olla ottamatta lämpimän ruoan ja syödä omia eväitä, jos niin haluaa. Lisäksi suosin TUIFly:tä, koska istuimet on mukavemmat nahkaistuimet ja muistaakseni myös tilaa oli enemän kuin Finnairin koneissa. Suosittelen!
Jos kehut TuiFlyn koneita ja ruokia??? Samaa sontaa ne tarjoavat oli kone sitten mikä tahansa lomalennoilla. Ja varsinkin TuiFlyn koneet ovat ahtaita, hapettomia ja varsinaisia b-luokan matkoja.
Ystävä kehui kanssa niitä nahkapenkkejä ja sanoi että tilaa oli huomattavasti enemmän kuin Finskillä. Täytyy koittaa tehdä seuraava matka niillä.
Ainakin omalla kohdalla TuiFlyn Boeing757 oli ahtain ja epämukavin kone, jolla olen lentänyt. Nahkaistuimetkaan eivät ole kovin mukavat pitkää matkaa istua. Makuasia tietysti.
Harvemmin muuten pakettimatkan hinnassa tuntuu, jos ruuasta ei peritä erillistä maksua. Lähinnä lentoyhtiöiden omassa kulurakenteessa näkyy, otetaanko aterioista 17 euroa vai veloitetaanko suoraan matkanjärjestäjältä.
MyTravelAirwaysin Airbus A320 (nyk. Thomas Cook) eli Tjäreborgin oma yhtiö oli mielestäni oikein mukava viime lennolla. Tilaa istua yllättävän paljon, kohtalainen ruoka ja ihan mukava henkilökuntakin.
Finnairin koneista ei ole kokemusta kuin pienemmistä, jotka tietysti sinällään ovat olleet mukavia.
Periaatteessa aika sama millä lopulta lentää, ainakaan omiin matkavarauksiin lentoyhtiöllä ei ole niin suurta merkitystä. Kyllä sen muutaman tunnin kärsii vaikka sillipurkissa, kun tietää, että pääsee lomalle kivaan paikkaan.
Lentomatkan viihtyisyyteen vaikuttaa enemmän kitisevät tenavat, käytävällä ravaavat kanssamatkustajat tai viereen sattunut kohteliaasti sanottuna ruoka-aikaan kotona ollut ja aamusuihkun unohtanut henkilö. Lasten kitinän ymmärtää, koska pienten lasten korville nousut ja laskut eivät todellakaan ole kivoja, mutta välillä saattaa löytyä myös kitisevä aikuinen koneesta....