Virukset

Ruuneperi

Uutisten mukaan, liikkeellä on tuhoisa virus, joka aktivoiduttuaan aiheutti m.m. Nordean pankkien sulkemisia. Huomenna, sunnuntaina, pitäisi uuden viruksen ruveta toimimaan.

Olen ymmärtänyt, että virus muuttaa tietokoneen sähköpostiksi, joka lähettää sähköpostia ympäriinsä, tukkien tietokoneet.

Suomi24 postiini on tullut paljon ihmeellistä postia. Yhtäkään lähettäjää en ole tunnistanut vaikka ovat yksityishenkilöitä, joiden nimet näkyvät otsikoissa.

Olen poistanut kaikki viestit avaamatta (lukematta) niitä.

Te, joilla on laajakaistat, olette suuremmassa vaarassa saada viruksia koska yhteys on aina auki.

Olisi mielenkiintoista kuulla onko muilla vastaavia ongelmia!

Käytössäni on myös Hotmailin sähköposti, jossa ei mainittua ongelmaa ole. Hotmail lienee virussuojattu, Suomi24 ei.

3

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joensuun Alli

      Kuulin työkaverini saaneen silloin kotikoneelleen sen viruksen, joka jumitti Nordea-pankinkin koneet.
      Hän sanoi huomanneensa heti jotain olevan vialla kun nettiyhteys pätki ja kone tilttasi vähän väliä. Hän poisti viruksen iltasanomissa olleen ohjeen mukaan, vaikka se olikin kuulema hankalaa, koska hänellä on modeemiyhteys ja nettiyhteys katkeili hänen koettaessaan saada viruspäivitystään ajantasalle.
      Luulempa että suomi24-sähköpostisi on tukossa ihan siitäkin syystä, että osoitteesi näkyy tuossa keskustelupalstan otsakkeen alla. Olet siinä ikäänkuin julkista riistaa.
      Toivottavasti et käytä tuota kalleartturi-osoitettasi mihinkään "tähdellisempään" viestimiseen, vaan sinulla on varaosoitteita niihin tarkoituksiin.
      Omiin sähköposteihini ei ole tullut mitään "outoa", ei edes sunpoint.netin osoitteeseen, johon toisinaan jotain seksipitoista tarjontaa suoltuu.
      Käytän nykyisin aika vähän sähköpostia, silloin alkuhuumassa muutama vuosi sitten tuli kirjoiteltua, kun se oli jotain uutta ja ihmeellistä. Sukulaisten ja ystävien kanssa on perinteinen postikorttiterveiset-systeemi ja tekstiviestit vilkkaammassa käytössä.

      • Ruuneperi

        Tämä on "pakkopostini" tämän sheriffiyden vuoksi. Ei minulle palstalaisilta tule postia juuri lainkaan. Useampikin voisi kirjoittaa jos asiaa on. Haukkumista saa täälläkin oikein julkisesti mutta sehän kuuluu lisäetuihin.


    • MdK

      Yhtä lähetystä raotin sen verran että näin siellä olevan tyttöjen kuvia. Onneksi en klikannut kuvia, silloin olisin ehkä saanut viruksen koneeseeni.
      Uutisissa sanottiin, että virus on lähtöisin Arizonasta pornokuvien mukana. Jos klikkaa tuollaista kuvaa niin saa koeeseen tartunnan (onko se sitä IT-aidsia?.
      Täällä on myös varoitettu makselemasta laskuja netin välityksellä nyt kun virusvaara on olemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7981
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2267
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2183
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1756
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1246
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1233
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1146
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      842
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      795
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      746
    Aihe