suomen oikeuslaitos on tosi syvältä.yksi nuori rikollisenalku murtautui koulussa luokkatoverinsa kaappiin varastaen kalliin soittimen.paikalla oli todistajat ja poliisit ja silti tänään käydyssä oikeuden istunnossa tämä nuorisorikollinen vapautettiin kaikesta vastuusta hänen lieron asianajajansa ansiosta.kylläpä taas kerran opetettiin nuorille että KYLLÄ RIKOS KANNATTAA ja viaton uhri saa kärsiä kaiken nahoissaan
nuoret rikolliset
5
906
Vastaukset
- on hyvin tuttua
kaikki meni varmaan oikein, tämän ymmärtää vain ja ainoastaan "oikeusoppineet" alan naiset ja miehet. Juuri tästä syystä lautamiehet on poistettu tai poistetaan, että todellinen "oikeus" toteutuu.
- harvinaisen
oikeassa. Uhrit todellakin saavat syyt niskoilleen, jos vastapelurina on nuorisorikollinen tai sellaisen alku. Oman lapseni pahoinpiteli lastensuojelulaitoksessa oleva nuori... kyllä on uskomaton se energia, aika ja vaiva, minkä oikeuslaitos ym. instanssit ovat käyttäneet siihen, että uhrista tehdään syyllinen. Hienoa esimerkkiä näytetään näille nuorille; ei kun rikoksia tekemään, kyllä teidän päätä silitetään. Oikeutusta törkeällekin pahoinpitelylle haetaan ankeasta lapsuudesta, ahdistuneisuudesta, ailahtelevasta luonteesta... kaikki kelpaa selitykseksi. Uhrille jää pelko, sekä fyysiset että psyykkiset arvet ja vanhemmat maksavat omasta pussistaan lääkärikulut. Lastensuojelulaitos ei ole minkaanlaisessa korvausvastuussa ja jos (kuten meidän tapauksessa) nuoren biologiset vanhemmat ovat sitä mieltä, että vastuu kuuluu yhteiskunnalle, niin uhri on todella heikoilla. Uhrille ja vanhemmille jää väkisinkin sellainen tunne, että ei paljon kannata oikeuslaitokseen turvautua, rikollisen tien siloittamiseksi nämä oikeustoimet kuitenkin tapahtuvat.
- näkemyksesi
Joo, tämä oli se sinun näkemyksesi. Voisitko nyt kirjoittaa seuraavaksi, että mihin perustui oikeuden päätös, ettei syytettyä tuomittu.
- Ramthe4th
Se oli kyllä väärin että se henkilö pääsi helpolla, mutta muista ettei pidä olettaa että Kaikki nuoret on pahiksia ja eivät ole hyödyksi!
- että ketjun
alun kirjoittja tarkoitti oikeuslaitosta tai menettelyä enemmän kuin yksittäistä nuorta ja nuoria. Nykyinen käytäntö ruokkii orastaavaa rikollista luonnetta. Todellisuus on ehkä rangaistuksen osalta liiankin ankara, mikäli henkilö myöhemmin pyrkii esim eräisiin koulutuksiin tai työhön, suttuisen rekisterin omaavaavalla ei ole mahdollisuuksia. Tieto siitä, että rikostietoja ei luovuteta mihinkään instanssiin on virheellinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1674883Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2544482Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat324375Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,104274Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1943510Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis883207Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos813139Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993047Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2452854Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432782