nuoret rikolliset

närkästynyt

suomen oikeuslaitos on tosi syvältä.yksi nuori rikollisenalku murtautui koulussa luokkatoverinsa kaappiin varastaen kalliin soittimen.paikalla oli todistajat ja poliisit ja silti tänään käydyssä oikeuden istunnossa tämä nuorisorikollinen vapautettiin kaikesta vastuusta hänen lieron asianajajansa ansiosta.kylläpä taas kerran opetettiin nuorille että KYLLÄ RIKOS KANNATTAA ja viaton uhri saa kärsiä kaiken nahoissaan

5

849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on hyvin tuttua

      kaikki meni varmaan oikein, tämän ymmärtää vain ja ainoastaan "oikeusoppineet" alan naiset ja miehet. Juuri tästä syystä lautamiehet on poistettu tai poistetaan, että todellinen "oikeus" toteutuu.

    • harvinaisen

      oikeassa. Uhrit todellakin saavat syyt niskoilleen, jos vastapelurina on nuorisorikollinen tai sellaisen alku. Oman lapseni pahoinpiteli lastensuojelulaitoksessa oleva nuori... kyllä on uskomaton se energia, aika ja vaiva, minkä oikeuslaitos ym. instanssit ovat käyttäneet siihen, että uhrista tehdään syyllinen. Hienoa esimerkkiä näytetään näille nuorille; ei kun rikoksia tekemään, kyllä teidän päätä silitetään. Oikeutusta törkeällekin pahoinpitelylle haetaan ankeasta lapsuudesta, ahdistuneisuudesta, ailahtelevasta luonteesta... kaikki kelpaa selitykseksi. Uhrille jää pelko, sekä fyysiset että psyykkiset arvet ja vanhemmat maksavat omasta pussistaan lääkärikulut. Lastensuojelulaitos ei ole minkaanlaisessa korvausvastuussa ja jos (kuten meidän tapauksessa) nuoren biologiset vanhemmat ovat sitä mieltä, että vastuu kuuluu yhteiskunnalle, niin uhri on todella heikoilla. Uhrille ja vanhemmille jää väkisinkin sellainen tunne, että ei paljon kannata oikeuslaitokseen turvautua, rikollisen tien siloittamiseksi nämä oikeustoimet kuitenkin tapahtuvat.

    • näkemyksesi

      Joo, tämä oli se sinun näkemyksesi. Voisitko nyt kirjoittaa seuraavaksi, että mihin perustui oikeuden päätös, ettei syytettyä tuomittu.

    • Ramthe4th

      Se oli kyllä väärin että se henkilö pääsi helpolla, mutta muista ettei pidä olettaa että Kaikki nuoret on pahiksia ja eivät ole hyödyksi!

      • että ketjun

        alun kirjoittja tarkoitti oikeuslaitosta tai menettelyä enemmän kuin yksittäistä nuorta ja nuoria. Nykyinen käytäntö ruokkii orastaavaa rikollista luonnetta. Todellisuus on ehkä rangaistuksen osalta liiankin ankara, mikäli henkilö myöhemmin pyrkii esim eräisiin koulutuksiin tai työhön, suttuisen rekisterin omaavaavalla ei ole mahdollisuuksia. Tieto siitä, että rikostietoja ei luovuteta mihinkään instanssiin on virheellinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      355
      6997
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      75
      5989
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      195
      5483
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      84
      4270
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      56
      3476
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      69
      3427
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3393
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      58
      3346
    9. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      37
      3084
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      13
      2316
    Aihe