Paljonko tollanen pieni tai keskisuuri kani maksaa noin pitää kuukaudessa? Jep. Kiitoksia.
kustannukset?
hmm
7270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joskus ei välttämättä maksa mitään siis jos on ostettu aikasemmin esim. iso pussi pellettiä niin se nyt riittää luultavasti sen kuukauden ja jos on valmiiksi heiniä niin silloin ei niitäkään tarvi ostaa jolloin luulisi ettei kuussa menee mitään... Joskus taas menee ties kuin paljon... Jos kani sairastuu eläinlääkärin kulut nousevat pilviin, jos ostaa tarvikkeita lisää nekin maksavat aika paljon ja sitten ruuat, purut, heinät... Kyllä siinä yleensä kuussa mitä nyt sanoisin ehkä 0-50€ menee... Riippuu vähän täytyykö mennä eläinlääkärille ym... En oikein osaa sanoa... Se tosiaan vaihtelee.... mitä tahansa voi sattua ja tapahtua...
Meillä menee viikossa noin 15euroa.
Kaneja on kaksi leijonaharjapojat. Syövät kaupan ruukkusalaatin per päivä, maksaa 1e/kpl ja häkkien siivoukseen menee n.1 ½ pussia pellexä joka maksaa täällä muistaakseni 4.60. Eli yhteenvetona salaatti x 7 = 7euroa Pellex 1½ x 4.60 = 6.90eruoa yhteensä 13.90
Tähän viikkoon kulutukseen tuli piikki kun ostin molemmille pojille uudet isot häkit. =) Ja sen myötä taas kuivikkeen kulutus kasvaa joten rahaa menee enemmän!
Kuivikkeissa voi helposti säästää, kun ostaa Pellexin tilalle lämmitykseen tarkoitettua puupellettiä. Kyseistä tuotetta kannattaa kysellä ainakin Agrimarketeista, joissa 20 kg:n pussi maksaa noin 5 euroa. Pelletit ovat suurikokoisempia, mutta toimivat kuivikkeena erittäin hyvin.
Häkkejä saa välillä älyttömän halvalla, ja mä sain mun kanien mukana loppujen lopuks 115cm pitkän häkin.Mut mitä katellu kirppareilla niin suuren suuren häkin voi saada just jollain 20e:lla.
Mun kaneille syötin porkkanoita ja toisinaan vaan niitten kuoria ja sitte just jotain reiluja kurkunpäitä jne. Hintaa siis ei juurikaan mitään.
Heinät hain maanviljelijöiltä pieninä paaleina. Monesti olivat tuttuja joten hinta 0e, mut muutaman kerran maksoin 100mk ku hain yheltä kotieläintarhalta. Mut paali kesti TOSI kauan ja huomattavasti edullisempi ku kaupan kilon pussit.
Puruja hain yheltä koululta ja sielä se sattui olemaan ihan älyttömän hyvä laatusta!!:) Yks kaveri haki yhestä höyläämöstä..päivän vinkki:)
Ruokia sekottelin ite eli ostin jonkuverran pellettiä ja sekottelin siihen kauraa ja vehnää jne joita sai kans maanviljelijöitä ilmaseks jne...
Ei se siis tuu kuussa maksaan paljoa mitään!:)
Aika pienet, tässä luottelo..tässä kuukauden lista
2kg Heinää 8e
Ruokaa 500g 4,70e
Ekokuitu/purut 4e
Kissanhiekka 7e
---------------
Häkki tarvikkeineen 169e
kynsisakset 2e
turkinhoitovälineet 12e
riippuu ihan siitä kaikesta;)! itse saan purut ja heinät ilmaiseksi ja pelletinkin edullisesti kun ostan paljon kerralla kun on noita pupuja siunaantunut... häkkiin menee ihan reilusti. riippuu tietysti tekeekö sen itse omista aineista vai ostaako eläinkaupasta. tietysti aina välillä tulee osteltua kaikkea kivaa;)! esimerkiksi valjaisiin ja harjaihinkin ainakin minä olen onnistunut kuluttamaan aika paljon kahisevaa. varmasti kaupungissa asuvilla menee enemmän kuin täällä maalla asustelevilla:)
Kanin kustannukset riippuu ihan siitä, miten ja mistä tarvikkeet hankkii. Itse ostin häkin käytettynä 20e ja pelletit maksaa täällä päin 3,50e pussi, jossa noin 1kg. Se kestää meidän kääpiöluppakorvakanilla n. 1,5 kk:tta.
Alkusumma on paljon isompi kuin itse kanin ylläpito. Itselläni alussa meni rahaa n. 80e. Siihen sisältyy kani, häkki ja pelletit.
Nyt kaniin menee n. 5e/kk, kun on kaikki tarvittava. Heinät ja purut saan ilmaiseksi.