tässä osoite: http://www.verkkokauppa.com/ ja tuotenumero 10621, onko tämä sellainen laite jolla saa koneeseen langattoman WLAN yhteyden ja voisiko sitä saada toimimaan Ubuntussa?
USB WLAN
???
7478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=10621
En osaa varmaksi sanoa, mutta Mac OSX -tuesta päätellen jonkinlaista Linux-tukeakin luulisi löytyvän...?
https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/WirelessCardsSupported
"Wireless USB Adapters" -kohdasta löytyy kolme eri kokoonpanoa nimellä D-Link DWL-G122. Niistä yksi toimii varmasti, kaksi ei ole toiminut ainakaan vielä 2005 ja 2006 kun tiedot on niiden osalta päivitetty.
Itse pelaisin rulettia ja tilaisin tikun. Sittenhän sen näkee, toimiiko vai ei. Verkkokauppaa koskee postimyynnin tapaan aina täysi 14 vuorokauden palautusoikeus. Itse olen kerran palauttanut tuotteen juuri tuohon lakisääteiseen palautusoikeuteen vedoten verkkokauppa.comille. Riitti kun laitoin mukaan lyhyen selostuksen palautuksen syystä ja verkkokauppa.com palautti tuotteen hinnan kokonaisuudessaan, maksoi jopa palautuksen postimaksun...
ei tartte edes palautusta perustella jos ei halua.
itse olen jotain joutunut verkkokauppa.comiin palauttamaan yhteensopivuuden vuoksi, niin olen kuitenkin siihen syy-kohtaan kirjoittanut "M$ only".
niin että minun ei kannata tätä laitetta ottaa edes koekäyttöön, koska en ole mikään expertti tällaisissa asennuksissa, eikä mistään Suomenkielisiltä sivuilta löydy mitään tietoa että kukaan muukaan olisi yrittänyt kyseistä laitetta asentaa.
Siellä samaisella sivulla oli sellainen kuin A-Link WLAN54MB joka ymmärtääkseni pitiäsi parhaiden sopia näihin ubuntu koneisiin, eikä sekään ei tunnu lähtevän ihan noinvain toimimaan joka ukolle, asiasta kyllä löytyy keskustelua http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=6441.msg52295 ja täällä oikeita ohjeita http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=1391.0
En vain jaksanut lukea loppuun, josta olisi selvinnyt oliko kysyjä saanut laitteen koneellaan toimimaan.
Tietenkin laitekkin täytyisi jostain hankkia ja mitä mahtaan sitten tämän laitteen hinta olla?
Jos haluat pelata varman päälle, tuossa olisi tikku, jolle luvataan myös Linux-tuki:
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=0646
Ja vielä tuosta tikusta, jota olit katsonut: Ubuntun ja yleensäkin Linuxin tukemien laitteiden määrä kasvaa jatkuvasti. Jos tikku ei ole toiminut vuonna 2006 Ubuntu 6.06:lla, ei se välttämättä tarkoita sitä että tikku ei toimisi uusimman 8.04:n kanssa. Kaksi vuotta on Linux-maailmassa pitkä aika.
Juu mulla on juuri tuo tikku, oletan että piirisarja on pysynyt samana koska siinä puhutaan yhä Red Hat 7.1 sopivuudesta.
Aiemmissa ubuntuissa tuon kanssa sai vähän voimistella mutta ainakin jo Feistystä alkaen on pelittänyt hyvin samoin kun nyt tässä 8.04:ssäkin.
tuohan pitää hankkia!