Ostin alkukesästä Renaultin,eikä näinollen ole kokemuksia kertynyt sähkölukkojen suhteen.Yleensä avaimella käännettävät lukot kesän jälkeen kun tulee ensimmäiset pakkaset niin,ollaan vähän pulassa.Kysyisin onko sähköisissä lukoissa samoja ongelmia,ja jos on niin,voiko sitä mitenkään ennalta ehkäistä,ettei jäisi oven ulkopuolelle pakkasten saapuessa.
Kesän jälkeen tulee pakkaset
pauli
3698
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kauko-ohjattavien lukkojen ainoa haitta on juuri se käyttämättömyys. Sitten kun niitä haluaisi käyttää avaimella ovatkin ne kuivuneet jumiin. Eli kannattaa pitää ne öljyttyinä ja kokeilla huvikseen avainta pari kertaa vuodessa. Viime talven pakkasilla ei ollut edellisellä rellullani mitään hankaluuksia (megane classic) Joka aamu lähti, vaikka pahimmillaan oli -34 pakkasta.
No jos kysyjällä on esim. Laguna II, niin aika hankala on käyttää niitä lukkoja mekaanisella avaimella vaikka haluaisikin... ;) (Toki mahdollista, mutta tehdashan ei ole näin tarkoittanut kuin hätätapauksessa = virta loppu)
Me II puhuu kyllä ihan asiaa tuon lukkojen ajoittaisen käytön ja voitelun osalta, jos siis autossa vielä on näkyvillä olevat "vanhanaikaiset" avainpesät. Ja se voiteluaine on sitten joko ohutta synteettistä lukkoöljyä tai aseöljyä, EI mitään vaseliinia tai ketjuspraytä, lukkosulasta puhumattakaan!
Kannattaa varautua talveen huolehtimalla auton akun ja avaimen patterin kunnosta, niin ei olavivirta pääse loppumaan. Kolmen eri "sähkö-Renaultin" perusteella (v:sta -86 alkaen) voin sanoa, että ainakin ensimmäisen 10 vuoden ajan lukitus on täysin tunteeton vedelle ja pakkaselle, toisin kuin pelkästään avaimella ropellettavat kilpailijoiden järjestelmät. Yli 10 vuoden kuluttua lukkomekanismien vaseliinit saattavat jo olla sen verran jäykistyneet, että jonkin oven sähkömoottori ei välttämättä jaksa sulkea lukkoa. Yleensä tähän auttaa lukkokoneiston puhdistus ja uudestaan voitelu.
Minulla on Renault19 vm95,johonka on jälkiasennuksena laitettu Coopra järjestelmä,hälytys,ajonestolaite,ja keskuslukitus.Toivottavasti tämä järjestelmä toimii pakkasten tullessa.