Hei!
Haaveissani on jo parin vuoden ajan ollut koira! Kääpiösnautseri olisi kokonsa ja aktiivisuutensa puolesta juuri hyvä, mutta minkä luonteisia käppänät ovat?
Haukkuvatko herkästi esimerkiksi rappukäytävästä kuuluvia ääniä (asun kerrostalossa)?
Onko koulutus helppoa vai vaikeaa? Ovatko persoja ruuan perään, jolloin koulutuksessa voisi auttaa makupalat?
Entä, ovatko kääpiösnautserit mustasukkaisia? Luultavasti 5-6 vuoden kuluttua olisi perheenlisäyksen aika, miten teidän koiranne ovat suhtautuneet lapsiin?
Kiitos vastauksista ja etukäteen :)
kääpiösnautseri
9
2113
Vastaukset
- suosittelen
Käy lueskelemassa ja kyselemässä täällä. On ehkä oikeampi foorumi... http://www.kaapiosnautserimme.com/
- ...
Kääpiösnautseri on aktiivinen ja reipas koira. Koira reagoi ääniin kiivaasti joko muristen tai haukkuen. Käppänät tarvitsevat paljon huomiota ja saattavat siksi joskus purra varsinkin pentuiässä.
Koulutus on välillä helppoa välillä haastavaa, riippuu millä tuulella koira on...Ne oppivat melko nopeasti jos vain jaksaa yrittää.
Jos ne jättää kokonaan huomioimatta niin voivat olla mustasukkaisia.
Meillä on kääpiösnautseri Nemo ja se on 10-11 kuukautta vanha. Ainakin Nemon puolesta nämä tiedot pitävät paikkansa, mutta kaikilla koirillahan on oma persoona.. :) - kiva kaveri
olen 9v Reetun omistaja rotu on aivan ihana lenkkikaveri ei hauku meillä sisällä vaikka ei ole meillä edes eteistä rapusta kuuluviin ääniin oi olla mustasukkainen niinkuin mikä rotu tahansa mutta koulutus olisi paikallaan meiltä se jäi mutta osaa käytäytyä jos on tarvis ei ole syöppö mutta herkkä lihomaan joten kannattaa olla tarkka painonhallinnasta Reetu on isokokoinen ja painaa 11.3kg sutjakassa kunnossa syö noin vajaa 2dl kuivamuonaa pv ja voi hyvin tarvitsee lenkkejä 2 lyhyttä ja illalla noin tunnin reipasta liikuntaa ei ole fifi vaan ulkoileva pienikokoinen isokoira yhtä paljon tarvitsee liikuntaa kuin esim.saksanpaimenkoira koko ei kerro siis ihan oikein liikunnan tarvetta.jos haluat niin meidän Reetun kasvattaja asuu Espoossa ja kasvattaa musta-hopee ja mustia on 5 palkittua äitikoiraa hänellä myöskin trimmaa kasvattinsa ammattilainen siinäkin ota yhteyttä jos kiinnostut asiasta enemmänTERV.REETU 9v Vuosaari
- MissWill
Hei!
Kääpiösnautseri ei ole mikään lelukoira, vaikka pieni onkin, vaan oikea tehopakkaus. sanoin kerran naapurilleni,että minä väsyn lenkillä ennen kuin koiramme. Minulla on kaksi käppänää,5v"poitsu" ja 1v "tyty". Olemme koko ajan asuneet kerrostalossa, eikä koskaan ole ollut meidän koiramme, jotka siellä haukkuvat.
Ja onhan se ihan opetuksesta kiinni, kuinka se haukkuminen häiritsee. Minusta koiran myös kuuluu haukkua ja puolustaa, mutta kuitenkin sen pitää muistaa kuka on pomo laumassa(ihminen) Siksi käskyt hauku/lopeta yms. ovat hyviä opettaa. Niistä löytyy paljon tietoa, kuinka se tehdään.
Minun1v-tyttö on melko haukkuherkkä, koska innostuu ulosmenemisestä ,muista koirista, lapsista.., mutta kuten vanhempi koirani on opettanut minua, se loppuu aikanaan, kun vähän tulee ikää ja järkeä päähän, ettei kaikki eläväiset ole "kamuja". Käppänän luonteeseen kuuluu se, että se ei niin hirveästi ole kiinnostunut muista kuin oman lauman jäsenistä. Meidän poikakin tervehtii yleensä vain tutut ihmiset ja koirat -ei ole kiinnostunut niinkään vieraista.
Tytymme kylläkin haluaisi kaikkiin tutustua:)
Rohkeasti mukaan käppänä-toimintaan! - käppänä tai sipukka
Onko kääpiösnautsereillanne riistaviettiä? Pystyykö vastustamaan pupuja vapaana ollessaan? Olisin myös kiinnostunut agility-kokemuksista. (Harkinnassa kääpiösnautseri tai schipperke.)
ihania koiria mua kiinnostaa tällänen
OIS KIVA OMISTAA 4 KÄÄPIÖSNAUTSERIA 3 MUSTAA JA 1 VALKOINEN
- Anonyymi
Pippuri suola on mulla, 13v, uros,
- Anonyymi
ITTEÄNI ALKOI KINNOSTAMAAN TÄMÄ ROTU
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16610648Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t907515Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1077393Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37356Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t227341Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427279Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1136687Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296516Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa885733Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485515