kääpiösnautseri

koirakuumeilija

Hei!
Haaveissani on jo parin vuoden ajan ollut koira! Kääpiösnautseri olisi kokonsa ja aktiivisuutensa puolesta juuri hyvä, mutta minkä luonteisia käppänät ovat?
Haukkuvatko herkästi esimerkiksi rappukäytävästä kuuluvia ääniä (asun kerrostalossa)?
Onko koulutus helppoa vai vaikeaa? Ovatko persoja ruuan perään, jolloin koulutuksessa voisi auttaa makupalat?
Entä, ovatko kääpiösnautserit mustasukkaisia? Luultavasti 5-6 vuoden kuluttua olisi perheenlisäyksen aika, miten teidän koiranne ovat suhtautuneet lapsiin?

Kiitos vastauksista ja etukäteen :)

9

2080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suosittelen
    • ...

      Kääpiösnautseri on aktiivinen ja reipas koira. Koira reagoi ääniin kiivaasti joko muristen tai haukkuen. Käppänät tarvitsevat paljon huomiota ja saattavat siksi joskus purra varsinkin pentuiässä.
      Koulutus on välillä helppoa välillä haastavaa, riippuu millä tuulella koira on...Ne oppivat melko nopeasti jos vain jaksaa yrittää.
      Jos ne jättää kokonaan huomioimatta niin voivat olla mustasukkaisia.
      Meillä on kääpiösnautseri Nemo ja se on 10-11 kuukautta vanha. Ainakin Nemon puolesta nämä tiedot pitävät paikkansa, mutta kaikilla koirillahan on oma persoona.. :)

    • kiva kaveri

      olen 9v Reetun omistaja rotu on aivan ihana lenkkikaveri ei hauku meillä sisällä vaikka ei ole meillä edes eteistä rapusta kuuluviin ääniin oi olla mustasukkainen niinkuin mikä rotu tahansa mutta koulutus olisi paikallaan meiltä se jäi mutta osaa käytäytyä jos on tarvis ei ole syöppö mutta herkkä lihomaan joten kannattaa olla tarkka painonhallinnasta Reetu on isokokoinen ja painaa 11.3kg sutjakassa kunnossa syö noin vajaa 2dl kuivamuonaa pv ja voi hyvin tarvitsee lenkkejä 2 lyhyttä ja illalla noin tunnin reipasta liikuntaa ei ole fifi vaan ulkoileva pienikokoinen isokoira yhtä paljon tarvitsee liikuntaa kuin esim.saksanpaimenkoira koko ei kerro siis ihan oikein liikunnan tarvetta.jos haluat niin meidän Reetun kasvattaja asuu Espoossa ja kasvattaa musta-hopee ja mustia on 5 palkittua äitikoiraa hänellä myöskin trimmaa kasvattinsa ammattilainen siinäkin ota yhteyttä jos kiinnostut asiasta enemmänTERV.REETU 9v Vuosaari

    • MissWill

      Hei!
      Kääpiösnautseri ei ole mikään lelukoira, vaikka pieni onkin, vaan oikea tehopakkaus. sanoin kerran naapurilleni,että minä väsyn lenkillä ennen kuin koiramme. Minulla on kaksi käppänää,5v"poitsu" ja 1v "tyty". Olemme koko ajan asuneet kerrostalossa, eikä koskaan ole ollut meidän koiramme, jotka siellä haukkuvat.
      Ja onhan se ihan opetuksesta kiinni, kuinka se haukkuminen häiritsee. Minusta koiran myös kuuluu haukkua ja puolustaa, mutta kuitenkin sen pitää muistaa kuka on pomo laumassa(ihminen) Siksi käskyt hauku/lopeta yms. ovat hyviä opettaa. Niistä löytyy paljon tietoa, kuinka se tehdään.
      Minun1v-tyttö on melko haukkuherkkä, koska innostuu ulosmenemisestä ,muista koirista, lapsista.., mutta kuten vanhempi koirani on opettanut minua, se loppuu aikanaan, kun vähän tulee ikää ja järkeä päähän, ettei kaikki eläväiset ole "kamuja". Käppänän luonteeseen kuuluu se, että se ei niin hirveästi ole kiinnostunut muista kuin oman lauman jäsenistä. Meidän poikakin tervehtii yleensä vain tutut ihmiset ja koirat -ei ole kiinnostunut niinkään vieraista.
      Tytymme kylläkin haluaisi kaikkiin tutustua:)
      Rohkeasti mukaan käppänä-toimintaan!

    • käppänä tai sipukka

      Onko kääpiösnautsereillanne riistaviettiä? Pystyykö vastustamaan pupuja vapaana ollessaan? Olisin myös kiinnostunut agility-kokemuksista. (Harkinnassa kääpiösnautseri tai schipperke.)

    • ihania koiria mua kiinnostaa tällänen

    • OIS KIVA OMISTAA 4 KÄÄPIÖSNAUTSERIA 3 MUSTAA JA 1 VALKOINEN

      • Anonyymi

        Pippuri suola on mulla, 13v, uros,


    • Anonyymi

      ITTEÄNI ALKOI KINNOSTAMAAN TÄMÄ ROTU

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1783
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      56
      1357
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      194
      1126
    4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      54
      1087
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      76
      1039
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      37
      985
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      61
      905
    8. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      66
      903
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      211
      865
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      155
      830
    Aihe