kääpiösnautseri

koirakuumeilija

Hei!
Haaveissani on jo parin vuoden ajan ollut koira! Kääpiösnautseri olisi kokonsa ja aktiivisuutensa puolesta juuri hyvä, mutta minkä luonteisia käppänät ovat?
Haukkuvatko herkästi esimerkiksi rappukäytävästä kuuluvia ääniä (asun kerrostalossa)?
Onko koulutus helppoa vai vaikeaa? Ovatko persoja ruuan perään, jolloin koulutuksessa voisi auttaa makupalat?
Entä, ovatko kääpiösnautserit mustasukkaisia? Luultavasti 5-6 vuoden kuluttua olisi perheenlisäyksen aika, miten teidän koiranne ovat suhtautuneet lapsiin?

Kiitos vastauksista ja etukäteen :)

9

2098

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suosittelen
    • ...

      Kääpiösnautseri on aktiivinen ja reipas koira. Koira reagoi ääniin kiivaasti joko muristen tai haukkuen. Käppänät tarvitsevat paljon huomiota ja saattavat siksi joskus purra varsinkin pentuiässä.
      Koulutus on välillä helppoa välillä haastavaa, riippuu millä tuulella koira on...Ne oppivat melko nopeasti jos vain jaksaa yrittää.
      Jos ne jättää kokonaan huomioimatta niin voivat olla mustasukkaisia.
      Meillä on kääpiösnautseri Nemo ja se on 10-11 kuukautta vanha. Ainakin Nemon puolesta nämä tiedot pitävät paikkansa, mutta kaikilla koirillahan on oma persoona.. :)

    • kiva kaveri

      olen 9v Reetun omistaja rotu on aivan ihana lenkkikaveri ei hauku meillä sisällä vaikka ei ole meillä edes eteistä rapusta kuuluviin ääniin oi olla mustasukkainen niinkuin mikä rotu tahansa mutta koulutus olisi paikallaan meiltä se jäi mutta osaa käytäytyä jos on tarvis ei ole syöppö mutta herkkä lihomaan joten kannattaa olla tarkka painonhallinnasta Reetu on isokokoinen ja painaa 11.3kg sutjakassa kunnossa syö noin vajaa 2dl kuivamuonaa pv ja voi hyvin tarvitsee lenkkejä 2 lyhyttä ja illalla noin tunnin reipasta liikuntaa ei ole fifi vaan ulkoileva pienikokoinen isokoira yhtä paljon tarvitsee liikuntaa kuin esim.saksanpaimenkoira koko ei kerro siis ihan oikein liikunnan tarvetta.jos haluat niin meidän Reetun kasvattaja asuu Espoossa ja kasvattaa musta-hopee ja mustia on 5 palkittua äitikoiraa hänellä myöskin trimmaa kasvattinsa ammattilainen siinäkin ota yhteyttä jos kiinnostut asiasta enemmänTERV.REETU 9v Vuosaari

    • MissWill

      Hei!
      Kääpiösnautseri ei ole mikään lelukoira, vaikka pieni onkin, vaan oikea tehopakkaus. sanoin kerran naapurilleni,että minä väsyn lenkillä ennen kuin koiramme. Minulla on kaksi käppänää,5v"poitsu" ja 1v "tyty". Olemme koko ajan asuneet kerrostalossa, eikä koskaan ole ollut meidän koiramme, jotka siellä haukkuvat.
      Ja onhan se ihan opetuksesta kiinni, kuinka se haukkuminen häiritsee. Minusta koiran myös kuuluu haukkua ja puolustaa, mutta kuitenkin sen pitää muistaa kuka on pomo laumassa(ihminen) Siksi käskyt hauku/lopeta yms. ovat hyviä opettaa. Niistä löytyy paljon tietoa, kuinka se tehdään.
      Minun1v-tyttö on melko haukkuherkkä, koska innostuu ulosmenemisestä ,muista koirista, lapsista.., mutta kuten vanhempi koirani on opettanut minua, se loppuu aikanaan, kun vähän tulee ikää ja järkeä päähän, ettei kaikki eläväiset ole "kamuja". Käppänän luonteeseen kuuluu se, että se ei niin hirveästi ole kiinnostunut muista kuin oman lauman jäsenistä. Meidän poikakin tervehtii yleensä vain tutut ihmiset ja koirat -ei ole kiinnostunut niinkään vieraista.
      Tytymme kylläkin haluaisi kaikkiin tutustua:)
      Rohkeasti mukaan käppänä-toimintaan!

    • käppänä tai sipukka

      Onko kääpiösnautsereillanne riistaviettiä? Pystyykö vastustamaan pupuja vapaana ollessaan? Olisin myös kiinnostunut agility-kokemuksista. (Harkinnassa kääpiösnautseri tai schipperke.)

    • ihania koiria mua kiinnostaa tällänen

    • OIS KIVA OMISTAA 4 KÄÄPIÖSNAUTSERIA 3 MUSTAA JA 1 VALKOINEN

      • Anonyymi

        Pippuri suola on mulla, 13v, uros,


    • Anonyymi

      ITTEÄNI ALKOI KINNOSTAMAAN TÄMÄ ROTU

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      79
      4274
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      49
      3603
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2521
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2031
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1779
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1705
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1511
    8. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1477
    9. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      12
      1319
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      46
      1253
    Aihe